Gönderen Konu: MySQL Veritabanı boyutları  (Okunma sayısı 4449 defa)

Çevrimdışı Ases

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Sitem
MySQL Veritabanı boyutları
« : 04 Nis 2010, 05:03:46 Paz »
Elimdeki bir proje için link/sayfa başlığı bilgilerini bir MySQL veritabanında tutmak istiyorum. Ancak şu anda tahmini hesapladığım veritabanı boyutu 2-2,5 GB.

Bu boyutta bir veritabanı ile php aracılığıyla bağlantı kurup bir web sitesinin alt yapısında kullanmak ne derece performanslı olur? Arama için nasıl optimize edilebilir? gibi konularda düşünceliyim şu sıralar.

Yardımcı olabilecek, fikir paylaşabilecek, önerilerde bulunabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
http://www.canbu.info - Benim blogum, benim fikirlerim, benim dünyam...
----------------------------------------------------------------------------
There is a crack in everything, that's where the light gets in.

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Ynt: MySQL Veritabanı boyutları
« Yanıtla #1 : 04 Nis 2010, 13:07:25 Paz »
2-2.5GB MySQL veritabanı için dikkate alınmayacak kadar ufak bir rakam. Aşırı kötü kod yazılmadığı sürece, performans konusunda bir sıkıntı da çıkartmaz. Zaten şunu belirtmekte fayda var. Veritabanı optimizasyonu ve performansı için en önemli unsur kodun güzel (mantıklı) yazılmalısıdr.

Tuning (performans iyileştirmesi) başlı başına bir uzmanlık alanı. Çok fazla şey söylenebilir. Ama bana göre ilk söylenmesi gereken şey mümkün mertebe 'referential integrity' kullanmaktır. Bence primary key, foreign key vb. yapılar veritabanı tasarımında en önemli kalemler. Tablolarda nasıl sorgular kullanacağını hesaba katman da çok önemli. Çünkü tablo yapısını ve bu tablo yapısına göre yaratacağın index'leri sorgulara göre oluşturman gerekiyor.

Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı Nothing

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 May 2010, 23:11:28 Çrş »
Bu konuyu bende araştırmıştım mysql in boyutu senin hardiskinin boyutu kadardır.. bazı linux sürümlerinde 4 terabyte solariste ise 160 terabyte a kadar çıkabiliyormuş .. yani bu konuda için rahat olsun.. Çağatay abinin dediği gibi sen tablolarını doğru oluşturur sorgularını da öz yazarsan booyut önemli değil o kadar... bunun içinde normalizasyon kuralları felan var en son 4 vardı galiba ..
And NOTHING else matters..

Çevrimdışı namiqsoft

• Üye
  • Aklın yolu birdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Ağu 2013, 15:22:18 Pzt »
Merhaba. Ben SQLITE 3 kullan derdim. Eyer veb projesi değilse, MySQL kullanmazdım. SQLİTE3 hem de taşınabilir bir vertabanıdır. Desktop programlamamda kullanıyorum. Veb projeler için ise Mysql çox kullanışlı. Arkadaşlar zamanında doğru cevaplamış, ama ben de ilave etmek isterim ki, önemli olan senin arama zamanı php kodlarını doğru yazman olacaq. Mesela, bir tabloda yalnızsa birisinin ismi lazım, bunun için
Kod: [Seç]
SELECT * FROM tablo_adi doğru programlama değil.
Kod: [Seç]
SELECT isim FROM tablo_adi yazman daha doğrudur. İlk bakışta bu birşeyler hissettirmiyor, ama veritabanı büyüyünce o kadar öneli oluyor ki, insanın çıldırması geliyor  :)
Aklın yolu birdir...