Gönderen Konu: Karmaşa  (Okunma sayısı 3083 defa)

Çevrimdışı MSH

• Üye
    • Profili Görüntüle
Karmaşa
« : 01 Oca 2010, 03:13:34 Cum »
Bu foruma arkadaşımın tavsiyesi üzerine baktım. Hoşuma gitti. Ayaklanmak üzere olan ve en önemlisi özgür yazılım ile ilgili paylaşımlar yapıyoruz. (Yani artık yapıyoruz.  ;D )

Ama sorunum, aradığım konuyla ilgili bir yazıyı bulabilmek çok zor olacaktır. Zira, VB'yi ele alalım. Ben programlama başlığına baktığımda bütün programlama dilleri ile ilgili yazıları bir başlık altında yığılmış görüyorum. Bu bize bir eksi puan olarak dönecektir ileri ki zamanlarda.

Bu sadece konuların karışıklığı değil. Normalde ben bu mesajı, yetkili birine gönderecektim. Fakat admin ve benzeri yetkili biriyle nasıl iletişime geçeceğimi bilemiyorum ve daha önemlisi ana sayfada bununla ilgili bir link yok. Eğer görseydim, hem forum üyeleri hem yöneticileri için daha iyi olacaktı. Hem gereksiz konu açıp ortalığı boğmaz, hemde açıklarımızı sessiz sedasiz halletmiş olurduk.  ;)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Ynt: Karmaşa
« Yanıtla #1 : 02 Oca 2010, 06:27:29 Cts »
Merhaba,

Bu konu daha önce gündeme geldi. O zamanda benzer şeyleri söylemiştim; tekrar edeyim.

Forumun günlük ziyaret sayısı 150-200 arası değişiyor. Günlük gelen mesaj ise 5-6 civarında. Forumun açılışından bu yana 678 konu açılmış; toplamda 3758 mesaj gönderilmiş. Üye sayımız 658 ama aktif üye sayısı 100'ü geçmez.

Hacim bu kadar düşükken, ayrı ayrı altbaşlık açmanın bana cazip gelen bir tarafı yok. VB için ayrı, C# için ayrı, Java için ayrı başlık açıldı diyelim. Bunların altını dolduracak kadar ne konu açılacaktır, ne mesaj gönderilecektir. Aktif üye sayısı çok olsaydı, her gün onlarca yeni konu açılsaydı; yeni altbaşlıklar açabilirdim ama mevcut durumda gereksiz olduğuna inanıyorum.

İyi çalışmalar
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı okko

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Nis 2010, 16:57:42 Sal »
Bu foruma arkadaşımın tavsiyesi üzerine baktım. Hoşuma gitti. Ayaklanmak üzere olan ve en önemlisi özgür yazılım ile ilgili paylaşımlar yapıyoruz. (Yani artık yapıyoruz.  ;D )

Ama sorunum, aradığım konuyla ilgili bir yazıyı bulabilmek çok zor olacaktır. Zira, VB'yi ele alalım. Ben programlama başlığına baktığımda bütün programlama dilleri ile ilgili yazıları bir başlık altında yığılmış görüyorum. Bu bize bir eksi puan olarak dönecektir ileri ki zamanlarda.

Bu sadece konuların karışıklığı değil. Normalde ben bu mesajı, yetkili birine gönderecektim. Fakat admin ve benzeri yetkili biriyle nasıl iletişime geçeceğimi bilemiyorum ve daha önemlisi ana sayfada bununla ilgili bir link yok. Eğer görseydim, hem forum üyeleri hem yöneticileri için daha iyi olacaktı. Hem gereksiz konu açıp ortalığı boğmaz, hemde açıklarımızı sessiz sedasiz halletmiş olurduk.  ;)
aynı seyleri bende dusunuyorum belki de uye sayısının bu kadar az olmasının nedeni de alt baslıkların olmamasıdır.
Kayalari delen damlalarin büyüklügü degil, sürekliligidir.

Çevrimdışı kelebek

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • it's me
« Yanıtla #3 : 06 Nis 2010, 22:05:14 Sal »
Alt başlıkların kullanıcı sayısını arttıracağını pek sanmıyorum.
Fakat birkaç yeni başlığa ihtiyacımız var.
Öncelikle veritabanları ile ilgili bir başlık gerekli. Son zamanlarda veritabanları ile ilgili sıkça soru gelmekte.

Programlama kısmında C çok ağır basıyor. Başlıkların çoğu C ile alakalı. Diğer diller arada kaynamasın diye C ve Diğerleri diye 2 ayrı başlık olabilir. Evet çok mantıklı gelmiyor ama pratik olarak böyle birşeye ihtiyacımız var :)

Hatta şöyle bir yapı daha güzel olabilir
- Programlama
=> Programlama Dilleri
==> C
==> Diğerleri

=> Veritabanı

İlerde java ve php için de yeni başlık ihtiyacı duyularbilir. Ama vb, c# gibi ayda yılda 1 soru gelen diller için yeni başlığa gerek yok.
internet canavarı:
P3 700Mhz, 128MB Sd Ram, Trio 3D, 200GB hdd, Debian GNU/Linux lenny/sid 7x24x365:)
http://blog.yollu.com

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Nis 2010, 09:26:25 Prş »
Kelebek dediklerin mantıklı. Bence yapalım. Zaten veritabanıyla ilgili bir bölüm olması mutlaka gerekli. Sen gerekli düzenlemeyi yapabilirsin.
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--

Çevrimdışı kelebek

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • it's me
« Yanıtla #5 : 08 Nis 2010, 14:37:57 Prş »
Kelebek dediklerin mantıklı. Bence yapalım. Zaten veritabanıyla ilgili bir bölüm olması mutlaka gerekli. Sen gerekli düzenlemeyi yapabilirsin.

Ben gerekli yerkilere sahip değilim. Ases yapabilir bunu.
internet canavarı:
P3 700Mhz, 128MB Sd Ram, Trio 3D, 200GB hdd, Debian GNU/Linux lenny/sid 7x24x365:)
http://blog.yollu.com

Çevrimdışı Ases

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Sitem
« Yanıtla #6 : 08 Nis 2010, 14:43:24 Prş »
Peki ben ilgilenirim. Bu akşam yapmaya çalışırım.

-Programlama Dilleri
-- C
-- Java
-- Web dilleri
-- Diğerleri

Şeklinde yaparsak şu an için çok mu ayrıntıya girmiş oluruz ?

Ek: 1- Web dillerinden kastım, PHP,HTML, JavaScript, ASP,Ruby ..... gibi diller.
2- Halihazırda içeride bulunan konuları taşıma işini nasıl yapmayı planlıyoruz?
« Son Düzenleme: 08 Nis 2010, 14:45:15 Prş Gönderen: Ases »
http://www.canbu.info - Benim blogum, benim fikirlerim, benim dünyam...
----------------------------------------------------------------------------
There is a crack in everything, that's where the light gets in.

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Nis 2010, 15:33:13 Prş »
Bence ana bölüm adı Programlama ve Veritabanı olsun. Onun altında Veritabanı, C ve Diğer Programlama dilleri ayıralım.

Programlama ve Veritabanı
=> C Programlama Dili
=> Diğer Programlama Dilleri
=> SQL ve Veritabanı Yönetimi
--