Gönderen Konu: Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Serbest  (Okunma sayısı 2530 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Serbest
« : 01 Kas 2009, 10:33:54 Paz »
Biz ilginç bir ülkeyiz. Gerçekten de...

Ekonomiden sorumlu devlet bakanı Ali Babacan 2004 Ekim'inde bir grup iş adamı tarafından ziyaret edilir. Niyetleri yenilenebilir enerji kaynakları (rüzgar, jeotermal, güneş, nehir, akarsu gibi) üzerine yatırım yapmaktır. Babacan'ın yanıtı ilginç olur: "Amerika'da Shell ve BP gibi şirketlerin ve Amerikan Enerji Ajansı'nın başkanlarıyla görüştüm. Yenilenebilir enerji gereksiz, dediler." Ali Babacan'ın daha da ilginç açıklamaları vardır: "Avrupa'da hükümetler, yenilenebilir kaynaklara teşvikleri çevrecilere sus payı diye veriyor. Bizi AB'ye alacakları tarihten bir gün önce, bu kanunları çıkartırız." Tam bir şark kurnazlığı... Fakat bu şark kurnazlığı galip gelir; Babacan defalarca yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yasalara engel olmayı başarır.

Monsanto diye bir Amerikan firması var. Sadece firmanın adını araştırın, ne kadar 'ak'ça çalışmaları olduğunu hemen görebilirsiniz. Ben basit bir örnek olarak Terminator Seed (terminatör tohumu) örnek vereyim. Çiftçi mahsülün bir kısmını ileride kullanmak üzere tohumluk olarak ayırabilir. Tarım binlerce yıldır böyle yapılır. Fakat Monsanto terminator seed ile sadece tek defa ekilebilecek tohum üretmiştir. Düşünün, monsanto ile anlaşamazsanız, aç kalacaksınız.

Terminator seed tek bir örnek. Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) ile ilgili yüzlerce korkunç örnek var. Uzun vadede insanlığa ne yapacağı kestirilemiyor. Kanser patlamaları, kısırlıklar, bir sürü organ rahatsızlıkları öngörülen felaketlerden sadece birkaçı. İşte bu yüzden Avrupa Birliği Genetiği Değiştirilmiş Organizma ile savaşıyor. Şu an çoğu Avrupa ülkesi bu tarz gıdalara vize vermiyor; sınırlarından içeri sokmuyor. Peki Türkiye ne yaptı? Tam tersini...

Bizim hükümetimiz sağolsun öyle bir yönetmelik geçirdi ki, insan hayrete düşüyor. Genetiği Değiştirilmiş Organizma (Gıda) serbest bırakılıyor ve hatta bununla da kalmıyor. Temiz ürünle, genetiği değiştirilmiş ürün arasında hiçbir ayrım yapılamayacağı söyleniyor. Yani siz genetiği değiştirilmiş ürünle, doğal olan tohumu hiçbir şekilde bilemiyorsunuz. Hükümetimiz bunu yasaklıyor. Yarın öbür gün kanser patladığında, bu yasayı geçirenler hâlâ yaşarsa, acaba vicdanen rahatsız olacaklar mı? Cidden merak ediyorum.

Yılmaz Özdil'in bugün yazdığı Frankeştayn yazısını okumanızı tavsiye ederim.
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı IlhanHulagu

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Serbest
« Yanıtla #1 : 02 Kas 2009, 16:46:10 Pzt »
Bu yasadan haberim olmamış, üzerine yorum yapmak istemiyorum. Çağatay zaten uzun uzun eleştirmiş, bana söyleyecek pek birşey kalmamış. Bu tohumları Corporation adlı bir belgesel filmde ilk olarak görmüştüm. Gerçekten çok komik gelmişti. Yani böyle bir meseleyi bize 10 sene öncesi biri söylese cevabımız "yok artık daha neler" olurdu. Yani inanamayacığımız olay bu tür tohumların geliştirilmesi değil. Fakat bunun devlet yasası olacağı, günün birinde normal tohum biriktirmenin yasadışı kabul edileceği.. İşte bize bunu önceden haber verenin deli sayılacağı günlerden bunların gerçek odluğu günlere geldik.

Yasa yeni geçmiş sanırım ama bu tohumlar zaten Türkiye pazarında bir süredir vardı.

Ben aslında bu mesajımı olayın ironik bir yönüne dikkat çekmek için yazmıştım, laf uzadı. Biz bu yasayı geçirirken, tam da birkaç gün önce İrlanda hükümeti söz konusu tohumları yasaklayan bir yasayı onayladı.

Çevrimdışı ravent

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Serbest
« Yanıtla #2 : 02 Kas 2009, 17:10:45 Pzt »
Türkiye'nin o kadar zengin bir florası var ki..Sadece endemik bitki sayısı tüm Avrupa kıtasından fazla..Zengin bir floraya sahibiz.Anadolu toprakları binlerce yıldır verimliliğini bizlere gösteriyor..Bizse tarımı ıslah etmek,üretimi artırmak,organik tarıma yöneltmek yerine, genleriyle oynanmış gıdalara yöneltiliyoruz.Bundan kazançlı çıkacak ithalatçı firmalar sevinirken,bizlerse doğal gıdalardan mahrum kalıp kanser olmayı bekliyeceğiz..Bu yasanın geçmesi beni çok üzdü..En kötüsü ise,ikisi arasında ayırt edemeyişimiz.Zira GDO diye etikette konmayacak..
« Son Düzenleme: 04 Kas 2009, 15:05:55 Çrş Gönderen: rynk »