Gönderen Konu: ram  (Okunma sayısı 5378 defa)

Çevrimdışı t_ozger

• Üye
    • Profili Görüntüle
ram
« : 01 Mar 2008, 23:13:13 Cts »
 ;)msi 661 fm3-v anakartlı bilgisayarım p4 2,9 ghz ve 256 mb ddr 333/400 ram var bazen çok kasılıyor ve pencereleri dahi çok geç açıyor. 
Ram ini  yükselteyim diyorum 1 gb ram taksam olur mu acaba? üzerindekiyle birlikte kullansam? ;)
« Son Düzenleme: 02 Mar 2008, 22:25:30 Paz Gönderen: Ases »

Çevrimdışı Ases

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Sitem
Ynt: rem
« Yanıtla #1 : 02 Mar 2008, 12:54:14 Paz »
Üzerindekiyle beraber kullanman büyük bri sorun yaratmamakla beraber. Aynı Mhz değerine sahip olmayan iki RAM beraber kullanıldığında düşük olanın Mhz değeri geçerli olur. RAM leri bri takım olarak düşünürsek şu söz tam oturur. "Bir takım en zayıf oyuncusu kadar güçlüdür." Anakartın da takacağın RAM in hem frekansını hem bellek miktarını desteklemeis gerekir. Ben şimdi anakartın özelliklerine bri bakacağım. Ona göre daha ayrıntılı bir cevap yazarım.
http://www.canbu.info - Benim blogum, benim fikirlerim, benim dünyam...
----------------------------------------------------------------------------
There is a crack in everything, that's where the light gets in.

Çevrimdışı Ases

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Sitem
« Yanıtla #2 : 02 Mar 2008, 12:58:59 Paz »
Eveeeet. Anakartı inceledim ve desteklediği azami RAM miktarı 2048 MB. Ayrıca azami frekans 400Mhz. yani DDR RAM leri destekliyor. Bu durumda elindekinin yanına bir adet 1GB 400 Mhz RAm iyi gider sanırım. Bu arada kasılmalar son zamanlarda başladıysa bir virüs kontrolünden geçir ne olur ne olmaz.

Çevrimdışı t_ozger

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Mar 2008, 19:28:08 Paz »
anladım teşekkürler ama benim eski ram 200 mhz lik bu durum da senin söylediğine göre eskisini kullan madan yeni 1 gb 400 mhz lik rem kullanmam gerekiyor değil mi?
« Son Düzenleme: 02 Mar 2008, 22:25:59 Paz Gönderen: Ases »

Çevrimdışı Ases

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Sitem
« Yanıtla #4 : 02 Mar 2008, 21:43:37 Paz »
eski RAM 200 mhz ise yenisiyle aynı andataktığın takdirde ikisi de 200lük performansıyla çalışacaktır. Tabi 1 GB 400 ü tek başına takman daha yüksek performans sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Ynt: ram
« Yanıtla #5 : 02 Mar 2008, 22:39:54 Paz »
Eski RAM'i bir arkadaşına hediye etmen bence daha uygun.  :whistle:

Performansı düşürmesi dışında muhtemelen problemler de çıkacaktır. Takılı ram'lerin birbirinin aynı olması tavsiye edilir. Veriyolu hızı aynı olsa bile, farklı kapasitelere sahip RAM'ler zaman zaman sorunlar yaratabilir. Her zaman olmuyor, kalitesiz RAM kullanarak sorun çıkma ihtimalini arttırabiliyorsunuz.

RAM fiyatları bu kadar düşmüşken, bu da takılı kalsın diye 256MB RAM'i düşünmenize hiç gerek yok. İhtiyacı olan bir tanıdığınıza verin, ya da ileride atıl durumdaki bir bilgisayar için saklayın. 256 MB az değil aslında, ben bu satırları 384 MB'lık (256+128MB) bir bilgisayardan yazıyorum. Üstünde PostgreSQL, Oracle 10g ve JDK yüklü.  :D
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı t_ozger

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Mar 2008, 22:52:56 Paz »
evet haklısın. ben de rem yükseltmesine daha çok ubuntu 7,10 u rahat çalıştırabilmek için gerek duymuştum. Çünkü 380 rem istiyordu yanlış halırlamıyorsam. Ve de bir bilgisayarım penceresini bile bazen 2-3 sn. sonra açıyor da...

ahmbay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 12 Nis 2008, 17:00:24 Cts »
rami 2 ye katlamak %30-%40 arasinda performans artisi sagliyor, geyet guzel olur ;)