Gönderen Konu: Zaman akıp geçerken donanım seçimi  (Okunma sayısı 4604 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Zaman akıp geçerken donanım seçimi
« : 04 Ağu 2009, 00:44:56 Sal »
94 yılında aldığım Amiga 500'ü saymazsak, ilk bilgisayarım 97'de bir P133'tü. 98'de P200MMX ile tanıştım; zamanına göre inanılmazdı. 2000'e kadar böyle devam etti; sonra kendi topladığım Celeron 466. Ardından 7 yıl boyunca kullanacağım Celeron1000 bilgisayarı kurdum ve hâlâ onu kullanıyorum.

Yukarıda gördüğünüz resim, bu 7 yıllık bilgisayarıma ait. Özelliği en eskisi olması... 2002'nin Temmuz ayı gibi topladım ama içinde çok daha eski parçalar da var; örneğin ses kartını ve hoparlörlerini 99'da almıştım; sabit disklerden biri ve anakart 2001'e ait vs... Ama tam olarak ayrı bir kutu olması 2002 Temmuz gibi oldu; o yüzden geçtiğimiz ay 7 yaşını doldurdu diyorum.

7 yıl önce ben 19 yaşındaydım. Bugün itibariyle 26 yaşına girdim. Üniversite 2.sınıf öğrenciliği üzerinden çok zaman geçmiş. Kısa bir yüksek lisans denemesi, askerlik ve bütün bu sürede üç farklı iş tecrübesi... Yaşarken anlamıyoruz ama geriye dönüp baktığımızda zamanın ne kadar çabuk geçtiğini sarsılarak farkediyoruz.

Zaman gerçekten de çabuk geçiyor. Bu kadar uzun zamana rağmen hâlâ nasıl bu kadar eski bir bilgisayar kullanıyorum, ben de anlamıyorum. Belki bir başka desktop, ayrıca laptop ve netbook olmasa vazgeçmiştim. Ama bütün diğer makinelere rağmen baskın olarak kullandığım yine bu alet.

Bu kadar eski bilgisayar kullanan ve kullandığı bilgisayarla çok şey yapmış biri olarak bir iki ufak tavsiyede sanırım bulunabilirim:

1. Asla gereğinden fazla para harcayıp çok üst donanıma para yatırmayın. Teknoloji çok hızlı ilerler; para ise yavaş kazanılır. İhtiyacınız var mı, yok mu bu soruya cevap bulmanız önemli.
2. Anakart, güç kaynağınız ve bellekleriniz kaliteli ürünler olsun. Anakart konusunda ASUS kendini ispatlamış bir marka; bellek içinse Kingston iyi bir öneri.
3. Havalandırmaya her zaman dikkat etmek gerekiyor. Bilgisayarınızın içindeki hava akışı iyi olsun. Her yeri pervane ile dolu olmasa bile, kasa içinin ferah olmasına özen gösterin.
4. Mutlaka kesintisiz bir güç kaynağı (UPS) kullanın.
5. Ses kartı, monitör ve hoparlör yarar maliyet konusunda en büyük getirisi olan kalemlerdir. İyi bir ses kartına ya da hoparlöre ekstra ödeyeceğiniz üç beş dolar, CPU'ya harcanacak paradan sizi daha çok memnun eder. Özellikle ekrana para harcarken acımayın; gözleriniz saatlerce ona bakacak... Birkaç kuruşun hesabını yapmayın.
6. Linux kullanın. Her zaman Linux kullanın. Bu mevcut bilgisayarınızı çok daha uzun kullanmanızı sağlar. Linux'un kaynak tüketimi her zaman daha düşüktür; sunduklarıysa çok fazladır.
7. Bilgisayarınızı oyun kutusu olarak düşünmeyin. Oyun oynatmıyor yenisini almalı diye düşünürseniz, paranıza yazık olur. Oyun oynamak için konsollar (PS3, XBOX, Wii vs...)  daha mantıklı bir çözüm olur.
8. Elinizdeki en eski bilgisayarla bile yapabileceğiniz bir şeyler olabilir. Basit bir web sunucusu hazırlamak, dosya sunucusu olarak kullanmak ya da download için kullanmak, test ortamı yapmak bunlardan bazıları... Hatta geniş bir ağınız varsa, router olarak dahi görev verebilirsiniz. Eski bir bilgisayarın ne kadar çalışacağı sizin ön görünüze ve yeteneklerinize bağlıdır. (Tabii donanım ömrü ön verdiği sürece...)
9. Bilgisayarınızda tüketeceğinizden çok üretin. Bir şeyleri araştırın, araştırdıklarınızı yazın; yazdıklarınızı insanlarla paylaşın. Bir şeyler araştırmak ve yazmak çok değerlidir, üstelik ciddi donanım kaynakları tüketmez :)
10. Risk seviyorsanız ve bilgisayarınızın bozulma ihtimali sizi düşündürmüyorsa, overclock deneyin. Bilgisayarınızı olduğundan daha hızlı kullanabilirsiniz.

Yedi yaşındaki pehlivanın donanım özellikleri ise şöyle:

Kod: [Seç]
H/W path        Device       Class       Description
====================================================
                             system      System Name
/0                           bus         TUV4X
/0/0                         memory      64KiB BIOS
/0/4                         processor   Intel(R) Celeron(TM) CPU               
/0/4/a                       memory      32KiB L1 cache
/0/4/b                       memory      256KiB L2 cache
/0/24                        memory      384MiB System Memory
/0/24/0                      memory      256MiB DIMM DRAM Synchronous
/0/24/1                      memory      128MiB DIMM DRAM Synchronous
/0/24/2                      memory      DIMM DRAM Synchronous [empty]
/0/24/3                      memory      DIMM DRAM Synchronous [empty]
/0/100                       bridge      VT82C693A/694x [Apollo PRO133x]
/0/100/1                     bridge      VT82C598/694x [Apollo MVP3/Pro133x AGP]
/0/100/1/0                   display     NV34 [GeForce FX 5200]
/0/100/4                     bridge      VT82C686 [Apollo Super South]
/0/100/4.1      scsi0        storage     VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIP
/0/100/4.1/0    /dev/sda     disk        30GB Maxtor 5T030H3
/0/100/4.1/0/1  /dev/sda1    volume      27GiB EXT3 volume
/0/100/4.1/0/2  /dev/sda2    volume      949MiB Linux swap volume
/0/100/4.1/1    /dev/sdb     disk        40GB ST340824A
/0/100/4.1/1/1  /dev/sdb1    volume      37GiB EXT3 volume
/0/100/4.1/2    /dev/scd0    disk        DVD_RW ND-3550A
/0/100/4.1/3    /dev/cdrom2  disk        CD-W540E
/0/100/4.2                   bus         VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller
/0/100/4.3                   bus         VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller
/0/100/7                     bus         VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller
/0/100/7.1                   bus         VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller
/0/100/7.2                   bus         USB 2.0
/0/100/9                     network     B2C2 FlexCopII DVB chip / Technisat Sky
/0/100/a                     multimedia  SB Live! EMU10k1
/0/100/a.1                   input       SB Live! Game Port
/0/100/b        eth0         network     VT6105 [Rhine-III]
/0/101                       bridge      VT82C686 [Apollo Super ACPI]
/0/1            scsi2        storage     

Kod: [Seç]
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 11
model name : Intel(R) Celeron(TM) CPU                1000MHz
stepping : 1
cpu MHz : 1400.108
cache size : 256 KB
fdiv_bug : no
hlt_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 2
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 sep mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr sse up
bogomips : 2802.95
clflush size : 32

Elinizdeki donanımı sonuna kadar kullanın  ;)
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı kelebek

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • it's me
Ynt: Zaman akıp geçerken donanım seçimi
« Yanıtla #1 : 04 Ağu 2009, 20:35:38 Sal »
Benimde imzamdaki gibi bi canavarım var:)
Çöpe gitmekten kurtardığım bi bilgisayar, telekomun anasını ağlatmak için kullanıyorum genelde :)
overclock yapma imkanım olsa süper olacaktı, işlemci neredeyse hiç ısınmıyor, ama anakart desteklemeyince olmuyor. 128MB Ram az geliyor, Xfceyi açıp biraz onda takılayım dediğimde baya bi kasıyor, çok ram taktım ama hiç birisini beğenmedi. bi 256 ram takabilseydim çok sağlam iş görürdü.
internet canavarı:
P3 700Mhz, 128MB Sd Ram, Trio 3D, 200GB hdd, Debian GNU/Linux lenny/sid 7x24x365:)
http://blog.yollu.com

Çevrimdışı coffeeman

• Wiki Sorumlusu
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Ağu 2009, 07:36:10 Paz »
benim içim cpu ve ram çok önemli. bilgisayarın bana hızlı cevap vermesi gerek, performans hastasıyım ben. :)
i don't care too much for money, money can't buy me love!

Çevrimdışı IlhanHulagu

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Ağu 2009, 17:18:47 Paz »
Uçan Hollandalı da bilgisayarlarla ilgili olmasa da benzeri bir konu hakkında güzel bir yazı yazmış :).

http://vliegendenederlander.blogspot.com/2009/08/agir-abi.html

Benim de emektar bir bilgisayarım var fakat bir buçuk senedir bir köşede duruyor :(. İnternet canavarlığı yeniden çalışmaya başlaması için güzel bir iş :). Zamanında çok bağlanmıştım şimdi de o yüzden çöpe atamıyorum, yeniden kullanırım diye tutuyorum. Aşağıya donanımı yazıyorum:

AMD Duron 1000MHz işlemci
Kingston 256MB bellek
Seagate 40 + 80 GB sabit disk
ekran kartı modelini bilmiyorum :) (nvidia bişey 64MB)

Çevrimdışı kelebek

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • it's me
« Yanıtla #4 : 23 Ağu 2009, 23:37:54 Paz »
yeterli ram varmış üzerinde iyi iş yapar :D
internet canavarı:
P3 700Mhz, 128MB Sd Ram, Trio 3D, 200GB hdd, Debian GNU/Linux lenny/sid 7x24x365:)
http://blog.yollu.com

Çevrimdışı punxlew

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Ara 2009, 23:18:36 Cts »
cagatay abı bu kadar da cımrı olma bence =) ınsan yenı bı makıne alır

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
« Yanıtla #6 : 12 Ağu 2012, 10:02:21 Paz »
Bu kadar uzun süre kullanacağımı düşünmezdim ama 10 yıl olmuş. Hâlâ bu makineyi kullandığıma inanamıyorum  :eek:

Emektar bilgisayarımın performansı yetmediği için zamanla daha pasif bir konuma düştü. Şu aralar daha çok 5 yıllık dizüstü bilgisayarımı kullanıyorum. Ama arşivleme işlerinde ya da kesintisiz bir şey indirmem gerektiğinde yine 10 yıllık makineye dönüyorum.

Geriye dönüp bakınca, zaman gerçekten hızlı geçiyor. Belki de her şeyin bu kadar hızlı geçip gitmesini istemediğim için bu bilgisayarı henüz elden çıkartamadım.  :curtain:
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı beremaran

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Eyl 2012, 19:57:27 Paz »
Kesinlikle UPS kullanılmalı. Sunucu olarak kullandığım eski bir bilgisayar vardı, voltaj düşüp duruyordu anakartı yandı büyük ihtimal. Hem o an üstünde çalışan belgeleri sık sık kaydetmek gibi bir alışkanlığınız yoksa çok işinize yarar. Türkiye'de yaşıyoruz, elektrik kesintileri diğer ülkelere göre gerçekten sık yaşanıyor.