Gönderen Konu: Mail atmak çok mu zor?  (Okunma sayısı 9400 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Mail atmak çok mu zor?
« : 08 Şub 2008, 23:45:45 Cum »
Merhaba arkadaşlar,

Bu konuyu biraz dertleşme amacıyla atıyorum. Açtığım site yaklaşık olarak 1.5 yaşında. Ama programlamayla ilgili yazdığım ilk yazı 2003 yılına dayanıyor. Bu tarihten beri mail adresim hep ortadadır, sadece mail değil MSN-ICQ adreslerim de ortadadır. Ama bunları ortada bırakmamın nedeni 7/24 insanlara teknik destek vermek değil.

Yaklaşık 1 yıldır MSN üzerinden soru kabul etmiyorum. İnsanlar kafalarındakini soruyu daha toplamadan bir şeyler demeye başlıyor. "slm, derleyicim çalışmıyor"; ya da "mrb nasıl oyun yazabilirim?" gibi... Okuyucularımın mail atmasını elbetteki tercih ediyorum; bu hem soruların daha kaliteli gelmesini sağlıyor; hem de o an cevabı bilmiyorsam araştırma fırsatı buluyorum. Galiba çoğu arkadaş beni başka hiçbir işi-gücü olmayan otomatik cevap verme makinesi sanıyor. Üzgünüm arkadaşlar ama benim de yapmam gerekenler var ve ısrarla birileri soru sorarsa işlerimden geri kalırım.

Daha da üzüldüğüm bir şey var: Ben insanlara bunu söylediğim, bana mail yollamalarını ya da foruma yazmalarını rica ettiğim zaman 'bozuluyorlar'. Arkadaşlar lütfen biraz empati! Siz önemli bir sınavınıza çalışırken, ya da bitirmeniz gereken bir işiniz varken, birileri MSN üzerinden teknik destek almaya kalkarsa vereceğiniz tepki ne olurdu bunu düşünün...

Bu konuya son bir açıklık getirmek için yazdım. Bana dileyen MSN üzerinden ulaşıp, hâl hatır sorabilir; biraz sohbete hepimiz arada bir zaman ayırmalıyız. Fakat teknik bir şeyler sorulursa, bu yapacağımız son MSN görüşmesi olur. Sorularınızı lütfen mail ile veya forum aracılığı sorun.

Çağatay
« Son Düzenleme: 09 Şub 2008, 15:33:58 Cts Gönderen: Çağatay ÇEBİ »
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Onuralp

• Ziyaretçi
Ynt: Mail atmak çok mu zor?
« Yanıtla #1 : 12 Mar 2008, 09:09:37 Çrş »
Merhabalar,

Bu konuya en çok üniversitedeyken kafam "bozulmuştu". Öğrenci hali, 7/24 Internet başında bir tip, ben. Ara ara hocalara e-posta atmam gerekiyordu. Bazen randevu almak için, bazen bir fikir üzerine yorumunu almak için, bazen ders ile ilgili bir sıkıntımı belirtmek için. Bazen cevabın 1 hafta sonra geldiği oluyordu. Bu süre çok uç oldu, ancak... O zaman, "yahu, adam ofisinde oturuyor, e-postam ekranda duruyor, okuyacak, cevap yazacak, o kadar da zor olmamalı" diyerek epey hayıflanıyordum. Şimdilerde e-postayı ben de benzer amaçlarla kullanmaya başladım. Ve çok ufak bir soru da olsa, bazen 1-2 gün cevap vermediğim e-postalar olabiliyor. Canım istemediğinden değil. Gerçekten o an o e-postayı cevaplamak için vaktimin olmaması. Zamanla sorumluluklar artıyor, zaman daha değerli hale geliyor, hele de kısıtlı iken. Öğrencilik döneminde ise, saat ve gün kavramı ortadan kalkıyor, Matrix gibi bir yapıda her an birbirlerine bağlı androidler olduğumuz yanılgısına düşebiliyoruz.

Elbette, Çağatay Çebi'nin bahsettiği kişisel durumu çok daha can sıkıcı, keyifsiz bir durum. Belki bir nebze de olsa kendisinin derdine ortak olurum ("dertler paylaşıldıkça azalır" şeklindeki koca yalana kendimizi bir an olsun teslim etmiş olalım)ümidiyle yukarıdaki anektodu paylaşmak istedim.

Çevrimdışı Hasan

• Üye
  • Paslanmaktansa,yıpranmayı tercih ederim...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Nis 2008, 11:57:04 Prş »
aslında bende bir mail atmıştım ba  bir zman gecti ama cevap gelmedi snra maillerinizi kontrl etmedginizi ya da adresinizi vermiş olmak için verdiginizi düşündüm...Bazı forumlardan gelen maiillere benim ne kadar hızlı cevap yazdğığmı düşündüm ve size hak verdim bazen işler çok yoğun oluyo hele hem ögrenci hemde bir yerde çalışıyorsanız vakit bulmak dahada zor empatik davranamadım...  :(

//kolay gelsin
//selametle

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Nis 2008, 21:29:43 Prş »
Ben öğrenci değilim. Çalışıyorum. Sanırım öğrenci olsaydım, kendime daha çok zamanım kalırdı.

Sabah 06.30'da kalkıyorum, eve akşam 19.30'da giriyorum. Bir problem olma ihtimaline karşı 24 saat telefonum açık. Gece 2'de de arandığım oldu; sabah 05.00'te de. Haftada 1-2 kere bu durumu yaşıyorum. Sorumluluk yorgunluk, gece geç gelen acil telefonlar... Bu yorgunlukla da hiçbir şeye vakit kalmıyor. Eskiden daha üretken biriydim.

Bunun dışında gönderdiğiniz mail'lerin spam olarak işaretlenmesi de mümkün. Her gün 300-400 spam mail geliyor ve arasında sizinkilerde varsa, kaçırıyorum.

Bazı arkadaşlar da sağolsun, e-mail adresimi bu siteden alıyor; soru sormak yerine, fıkralar, alıntılar yapan mail'ler gönderiyor. Böyle bir mail aldığım zaman Spam olarak işaretliyorum. Anlayacağınız bana herkes mail gönderebilir; ama anlamsız mesaj trafiği içeren şeylere toleransım yok. Şayet böyle bir mail gelirse, yasaklılar listesine ekleniyorsunuz ve daha sonra göndereceğiniz mail'ler spam filtresine takılıyor; okuma şansım olmuyor.

Bana cevap vermiyorsun diye sitemde bulunan çok arkadaş oldu. Ama cevap verdiklerim, sitemde bulunanlardan fazladır. Herkese yardımcı olmak gerçekten çok fazla zaman ve emek istiyor. Böyle bir şey yapabilmek için akademisyen olmalıydım. Çalışmalarıma ayıracak bol zamanım olurdu. Ama durum böyle değil.

Çağatay
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--

Çevrimdışı Hasan

• Üye
  • Paslanmaktansa,yıpranmayı tercih ederim...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Nis 2008, 12:30:26 Cts »
allah kolaylık versin abi spam bot'lardan korunmak için mail adresini resim şeklinde siteye koyarsan bir çok bot'a havlu attırırsın

//kolay gelsin
//selametle

bedreddin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 07 May 2008, 21:13:57 Çrş »
merhaba kollektivizm ruhlu insan merhaba özgür yazılım dostu Çağatay...ben acemi ve emekleyen bir yazılım dostu olarak aranıza yeni katılmış bulunmaktayım.sizden ve bu forumun diğer dostlarından çok şey öğrenebilir ve bilgi paylaşabilirim;bu sebeptendir ki size ve herkeze merhabaaaaaaaaaaaaa.Bu  arada yapmış olduğunuz site benim ilgimi oldukça çekti ve oldukça güzel tasarlanmış tarafınızca söylemeden edemicem  :)

amelie

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 14 Ara 2008, 00:49:28 Paz »
bende bır ıkı yorum yapmak ıstıyorum
ogrencı olunca halıyle ınt.ten sureklı bır arastırma yapma cabası ıcerısıne gırıyoruz. bu sıteyı tesadufen once  cagatay hocanın C derslerını takıp etmek amaclı kullandım baska hıc bır yerını ınceleyemedım sonra dıger lınklere bakınca farklı oldugunu farkettıren bır forum oldugunu farkettım.
kalıte ,yardımlasma ,saygı bu ucunu kapsayan guzel ve bol ıcerıklı bır sıte herkesın emegıne saglık bıraz bagımlılık  yapacak galıba bende bunu sımdıden hıssedıorum
basta cagatay hocaya sonra forumdakı herkese tesekkur etmek ıstedım ve bu msjı yazdım :)
bu arada nedendır bılmem  cagatay hoca demek geldı ıcımden bı sakıncası varmı hocam :rolleyes:

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Ara 2008, 13:48:01 Paz »
Üniversite'de İsmail Hakkı ERDOĞAN diye bir matematik profesörüm vardı. Harka bir hoca... Yıllarca hizmet vermiş birisi olarak, asistanlara "hocam hocam" diye seslenmemize sıcak bakmazdı.

Türk hâlkı çok iyi niyetli, herkese fazla değer veriyor. Tiyatroya gidiyorum, iyi kötü neredeyse bütün oyunları ayakta alkışlayan seyircilere denk geliyorum. İyi oyunu da ayakta alkışlarsan; kötü oyunu da ayakta alkışlarsan... İyi ve kötüye adil davranmış olacak mıyız?

Ben bir hoca değilim. İsmail Hakkı ERDOĞAN bir hoca. Ya da öğretmenliğe 25 yıldan fazla zamanını vermiş babam bir hoca. Bu insanlara hocam demelisiniz. Bana Çağatay-Çağatay ÇEBİ-Çağatay Bey-Çağatay abi... kulağınıza hangisi hoş geliyorsa, öyle hitap edebilirsiniz. Benim yaptığım boş vakitlerimde yazdığım yazıları sizlerle paylaşmaktan ibaret. Bu beni hoca yapmaz. Hak etmediğim bir etiketi sahiplenmem; bu sıfatın gerçek sahiplerine saygısızlık olur. Bunu da yapmak istemem.  ;)

Çağatay

NOT: Ağabey'in abi şekilde yazılmasını o kadar kanıksamışız ki; ağabey yazınca bana bile tuhaf geliyor artık  :D
--

Çevrimdışı hibbault

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Tem 2009, 05:09:31 Cum »
:) 
« Son Düzenleme: 25 Şub 2010, 03:39:12 Prş Gönderen: hibbault »

Çevrimdışı ih38

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kayseri Yeni Gün (Yapım Aşamasında)
« Yanıtla #9 : 29 May 2010, 19:52:39 Cts »
Herkese ve özellikle Çağatay beye merhaba,
İşte ben de aranıza katıldım. Kabul eder misiniz?
Daha önce sitenizi ziyaret etmiş, çok beğendiğimi birkaç soru ile birlikte mail olarak göndermiştim.
Evet sorularıma h^al^a cevap gelmedi ama yoğun olduğunuzu da düşünmedim değil.
Sitenizi çok defa ziyaret etmeme rağmen bir de forum olduğunu niye görmedim daha önce de bu defa gördüm. Yoksa yeni mi eklediniz? Wiki'ye de kısaca bir baktım. Orada "Tek Tıklamayla Program Kurmak: klik!" başlığı altındaki "Klik" linki çalışmıyor. Bunu da haber vereyim dedim. Hayırlı uğurlu olsun. Ben bu forum kullanmayı pek beceremem nedense. Ama öğreneceğiz artık mecburen. Bu nedenle mesaj kime nasıl gönderilir, konu nasıl açılır vb. şeylerden şimdilik pek anlamıyorum. Bilen arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa memnun olurum. Konu : "Mail atmak çok mu zor?" olduğu için değiştirmedim. Ama benim böyle bir soru sormadığımı kabul ediniz.
Herkese selam ve saygılarımı sunuyor, mutlu ve huzurlu günler diliyorum.
Yeni Gün "Yeni bir gelecek için..."  http://www.kayseriyenigun.tk
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme... Beraber çalışmaksa gerçek başarıdır.   Henry Ford
Teşekkür edenlere ben de "Peşinen" teşekkür ederim.

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 May 2010, 14:01:30 Pzt »
Merhaba,

Aramıza hoş geldin.

Maalesef dediklerinde haklısın. İş ve kişisel yaşamdaki yoğunluktan ötürü eskisi gibi vakit ayıramıyorum. Eskiden çok daha faal yazı yazabiliyorken; son bir yıldır çalışmalarım durdu. Bu yüzden gönderilen mail'lerin önemli bir kısmına dönemediğim olmuştur. (Direkt ödevimi yapar mısın diye soranlar oluyor; onları zaten eliyorum.)

Forum'da kelebek, Ases, IlhanHulagu, bahadirhtp, Nothing gibi aktif ve yardımcı olmaya istekli birçok arkadaşım bulunuyor. Bu nedenle bir sorun varsa, forumda sorarsan yanıt alabileceğine inanıyorum. O nedenle hiç düşünmeden forumda sorularını sorabilirsin.

Aramıza tekrar hoş geldin.
--