Gönderen Konu: Derren Brown  (Okunma sayısı 3914 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Derren Brown
« : 10 Ara 2008, 00:52:35 Çrş »
Şaşırtan Varsayım diye bir kitap var. Yazarı Francis Crick; DNA modelini James Watson ile birlikte 1953 yılında çıkartan kişi. Günümüzde herkesin bildiği ikili sarmal yapısını, James D. Watson ve Francis Crick ile birlikte Maurice Wilkins ve asistanı Rosalind Franklin'e borçluyuz. James Watson, Francis Crick ve Maurice Wilkins bu çalışmalarından dolayı 1962 tarihinde tıp alanında ödül aldılar. Rosalind Franklin ise bu ödülü göremeden, çok genç yaşta sadece 38'inde öldü. Muhtemelen ölüm nedeni olan kansere, DNA araştırmalarında maruz kaldığı yüksek radyasyon sebep olmuştur. Yaşasaydı Nobel alabilirdi ama ölünce bu hakkı tanımadılar.

Gerçi konumuz bu değil; fakat "Şaşırtan Varsayım" ile başlayıp Francis Crick'ten birazcık bahsetmeye kalkınca bunlara değinmemek olmazdı. Neyse... Konumuza geri dönelim. Şaşırtan Varsayım şöyle başlar;

"Siz, neşeleriniz, üzüntüleriniz, anılarınız, ihtiraslarınız, benlik ve özgür irade duygularınız ile, aslında çok sayıda nöron ve bunlarla ilişkili moleküllerin bir arada davranışından ibaretsiniz."

Belki konuyla ilgili sayfalarca yazabileceğim bir şeyi, tek bir cümle ile bundan daha iyi anlatmak mümkün olamazdı. Aslında hepimiz sinir hücrelerimizin etkileşiminden ibarettiz.

Derren Brown, 1971 İngiltere doğumlu bir gösteri uzmanı. Belki gösteri uzmanı diyerek onu hafife almanıza neden oldum. Yapabildikleri arasında insan aklını inanmayacağınız biçimde manipüle etmesi var.  Londra metrosındaki yolculara hangi durakta ineceklerini unutturmasını mı istersin; taksicilerin aklını karıştırıp önünden geçtiği devasa yapıları görememesini mi; yoksa oynadığı zombili oyunun içine düştüğünü sanan insanları mı... O kadar çok örnek var ki...

Derren Brown ile ilgili söylenebilecek çok şey var. Onun gibi manipülasyon becerileri olan insanlar, "ben medyumum; ölülerle konuşabiliyorum" diyerek ciddi paralar kazanırken; Derren Brown tam tersini meslek edinmiş: Sahtekarların ipliğini pazara çıkartmak...  :nono:

Gösterilerini izlediğiniz sürece, neyi nasıl yaptığını büyük oranda seyirciyle paylaştığını göreceksiniz. Derren Brown'in sırrı; Francis Crick'in Şaşırtan Varsayım'ında yatıyor. Ne kadar özel olduğumuzu hissetsek de, sonuçta bir nöron yığınından ibaretiz. Ve doğru gözlemlerle bu yığının hareketlerini tahmin etmek ve daha da ileriye götürüp kontrol etmek mümkün olabilir.

Sihir, 6.his, mistik vb. konuların başkalarını kullanmak için nasıl kullanıldığını öğrenmek açısından harika bir kaynak. :detective:

Artık youtube mu olur; piknik tube mü orasını bilemem ama Derren Brown ile ilgili bulabildiğiniz her şeyi izlemenizi tavsiye ederim.   :type:

http://en.wikipedia.org/wiki/Derren_Brown
« Son Düzenleme: 10 Ara 2008, 00:56:06 Çrş Gönderen: Çağatay ÇEBİ »
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

sezaydurmus

• Ziyaretçi
Ynt: Derren Brown
« Yanıtla #1 : 25 Ara 2008, 02:42:46 Prş »
kitap ilginçmiş sanırım hemen okumalıyım :thumbs: