Gönderen Konu: Hacker olmak...  (Okunma sayısı 26339 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Hacker olmak...
« : 18 Ağu 2008, 22:42:13 Pzt »
Merhaba,

Hacker'ın gerçek anlamı zaman içinde kaymaya uğramış. Aslında çok üst düzey programcılara (örneğin Richard Stallman vs.) uygun bir ünvanken, zamanla güvenlik duvarlarını aşan, sistemlere zarar veren kimseler için bu ünvanı kullanmaya başlamışlar. Hacker'lık iyi ve güzel bir şey değildir, insanların evine kapıyı zorlayıp girmek ne kadar güzel bir davranışsa, hacker'lık için de aynı şeyler geçerli.

Bugün bir arkadaşımın sitesi 'hack'lendi. Üstelik sitenin hiçbir özelliği de yoktu; ne çok ziyaretçi alıyor, ne de enteresan bir yönü vardı. Kendi köyüne dair bir kaynak-buluşma ortamı olsun demiş ve böyle bir site açmış. Sitenin tek özelliği konfigürasyonla ilgili bir noktaya dikkat edilmemesiydi. Dolayısıyla bu açık bir hedef yapmıştı siteyi.

Hani bazıları vardır, en kolay yerden köşeyi dönmeye çalışır; zengin olma hayalleriyle yatar kalkar. İşte aynı mantıkla bazılarında da bu hacker'lık sevdası var. Çırak olmadan usta olma sevdası ve bunu yaparken kime ne zararım olur diye düşünmemek acınası bir durum... Bir şey yıkmak dünyada en basit işlerden bir tanesi ama onu oluşturmak-yapmak zaman zaman o kadar güç olabiliyor ki...

Bugün hack'lenen arkadaşımın sitesi için 1 saat uğraştım. Başım da felaket ağrıyordu; bu da üstüne tuz biber ekti. Peki bunu yapanın eline ne geçti? Bir çeşit kendini tatmin etme duygusu mu? Yıkmanın bu kadar kolay olduğu bir dünyada, biraz yapmaya çalışsak daha güzel olmaz mıydı?

Bana bazen heyecanlı gençlerden mail geliyor: "Abi nasıl hacker olurum, bilmem ne sitesi var benim için hackler misin?" falan filan... Ben bunlardan zaten anlamam. Fakat gençlerin taleplerine üzülüyorum. Yahu bir şey mi ispat etmek istiyorsun, iki satır bir konu araştır, bir iki cümle kurup yazı yaz. Hem kendine hem çevrene bir yararın dokunsun. Milletin sitesini kırmışsın-kırmamışsın eline ne geçecek; kime neyi ispatlayacaksın?

Arkadaşlar, genç arkadaşlarım sizlerden rica ediyorum; yıkmayın, yıktırmayın, yıkana saygı duymayın.

Çağatay
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

hakan

• Ziyaretçi
Ynt: Hacker olmak...
« Yanıtla #1 : 18 Ağu 2008, 22:48:01 Pzt »
Çok doğru söylüyorsunuz kendini bilmez bazı "lamer" kişiler masum kişilerin sitesini hacliyorlar.Yalnız bazı kişiler var sadece öğrenmek algoritmasını geliştirmek amaçlı işler yapıyorlar..

Çevrimdışı Nothing

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Ağu 2008, 00:32:38 Sal »
Ben artık bu özenti sanal polat alemdar kılıklı koyunlara diyecek bir şey bulamıyorum herşeyden önce insan olmak lazım bunu yapamadıktan sonra bill gates olsa ne yazar
And NOTHING else matters..

Çevrimdışı cemokan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Ağu 2008, 02:16:45 Sal »
Olaylar iyicene aştı kendini bence çünkü öyle şeylerde varki hadi bilgisayar ve site çökertmek. banka hesaplarını ele geçirmek tmm. evet ama, be ey adamlar oynanmakta olan online oyunlardaki karakter sahiplerinden ne istersiniz. Bi sürü arkadaşimin hecklendiğini oyuna göre lvlerinin sifirlandiğini, üst başlarının gittiğini  gördüm. :o adamlar bu kadar küçülmekteler artik

systemMaiN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 19 Ağu 2008, 09:27:06 Sal »
Ben yıkmıyorum index atıyorum sadece sorun olur mu  :tongue:

hakan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 19 Ağu 2008, 09:47:19 Sal »
İndex atmak yıkmamak mı hem bu güne kadar kaç siteye index attın

systemMaiN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 19 Ağu 2008, 10:39:22 Sal »
İndex atmak yıkmamak mı hem bu güne kadar kaç siteye index attın
3 tane :)
2sine index biri yönlendirme..

d_d_raptor

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 03 Eyl 2008, 05:09:44 Çrş »
Cagatay abiye katılıyorum bende birşeyler söylemek isterim bu konu hakkında...

Hacker isminin kökü 1960lar da MIT de bilgisayarla uğraşan öğrencilere kendilerine taktığı isim.
Kısacası bilgisayar kurdu,bilgisayarın üstadı denebilecek ünvan.Ama malesef  yaptıkları iş crack olan yani crackerların ismi oldu hacker. Sürekli bana da soruyolar " bi msn adresi var şunu bi hacklesen.. , şöle şöle bi yapsan" Görüyorum ki klavyenin başına geçen bir kaç hack sitesine girip bişiler ezberliyenler hacker oluyor. Hacker olmak istiyorlarsa dünyanın en saygı gören hacklarından birini örnek almalılar... Linus Torvalds.. Bir yaşam felsefesi olup insanlık için çalışmalı...
hackerlık ile ilgili bilgi almak isteyenlere şu kitapları öneririm ( hacklemeyi öğretmiyo şimdiden söyliyeyim :)

Yalnızca Eğlenmek İçin - Linus Torvals
Hacker Etiği - Pekka Himanen
Hackers and Painters- Paul Graham

Çevrimdışı coffeeman

• Wiki Sorumlusu
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Eyl 2008, 03:14:33 Cum »
Aslında 'Hacker' ünvanı 'Güvenlik Uzmanları'na veriliyor biliyorum. Ama bu olay haddini aştı ve artık web sayfalarını index'leyen garibanlarla doldu ortalık, ha bilader, index attın da noldu yahu?! Kökten çözüm yapsana! (Şaka yapıyorum) Geçenlerde okuduğum haberde Apple gazeteye "Hacker arıyoruz" diye ilan vermiş. Benim kişisel web siteme de  hiç bir alakası yokken iki-üç kez index atılmış; ve not olarak "H4ck3d by DigiTaLH4x0r" "Çekerim emaneti, **** adaleti" diye bir not bırakılmış, gerçekten ilginç, kendini tatmin edemeyen arkadaşlar bu yöntemlere baş vuruyor, garip doğrusu, ulen benim kişisel sitemden ne istiyon?! Git Mikrosoft'ta açık bul, orayı hekle. :)

Kendini hekır hissedenler bu google'ın bu arama motorunu tercih edebilirler;
http://www.google.com/intl/xx-hacker/
« Son Düzenleme: 30 Ağu 2009, 15:29:54 Paz Gönderen: Genç »
i don't care too much for money, money can't buy me love!

systemMaiN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 13 Eyl 2008, 23:34:23 Cts »
http://www.google.com/intl/xx-hacker/

Bu adresle ne alakası var :S

hakan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 14 Eyl 2008, 13:15:49 Paz »
leet yazı biçiminde arama yapabiliyorsun

systemMaiN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 14 Eyl 2008, 17:52:52 Paz »
Ha..
Evet normal google bazı biçimleri tanımıyor..
Mesela dr.necip yazsak..
Dr necip diye aratıyor..

hakan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 14 Eyl 2008, 18:47:26 Paz »
h40xr yazarsan hacker diye aratır

Spartacus

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 03 Eki 2008, 15:36:28 Cum »
Erken yaşta bilgisayarla uğraşmaya başlamamdan dolayı , ergenliği biraz geçtikten sonraki dönemde bu konular ile alakalı bir çok kişiyle muhattap olmuştum.Yani bana da geldiler " nasıl hackliyosun " vs. vs. ya da bir olay oldu mu direk küfür ve eziklik konulu korkutmalar , IIS 5.0 , 6.0 için ufak bir read hakkı olan klasörlere " index.html " atmak gibi sevdaların kol kol dolaştığı zamanlardı ki halende mevcut."HACKER" deyimini artık " güvenlik uzmanları "'na vb. her hangi bir mühendise söylemek doğru gibi değil.Çünkü "HACKER" teriminin anlamı yaklaşık 2-3 senedir bu ortamda "TATMİN ETME DE USTA" bu şekilde.O yüzden bu işerle gerçekten uğraşan ve helalinden yapanlara hakaret bile olabilir.

Diyeceğim o ki , madem "HACKLEDİM" şeklinde hava atmayı biliyorsunuz..Gelin "GÜVENLİK AÇIĞI İÇİN UYARI MESAJI ATTIM" diye de yapıcı olup hava atın..yani en azından bunu yapınız genç arkadaşlar..Saygılar

systemMaiN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 10 Eki 2008, 21:28:13 Cum »
Erken yaşta bilgisayarla uğraşmaya başlamamdan dolayı , ergenliği biraz geçtikten sonraki dönemde bu konular ile alakalı bir çok kişiyle muhattap olmuştum.Yani bana da geldiler " nasıl hackliyosun " vs. vs. ya da bir olay oldu mu direk küfür ve eziklik konulu korkutmalar , IIS 5.0 , 6.0 için ufak bir read hakkı olan klasörlere " index.html " atmak gibi sevdaların kol kol dolaştığı zamanlardı ki halende mevcut."HACKER" deyimini artık " güvenlik uzmanları "'na vb. her hangi bir mühendise söylemek doğru gibi değil.Çünkü "HACKER" teriminin anlamı yaklaşık 2-3 senedir bu ortamda "TATMİN ETME DE USTA" bu şekilde.O yüzden bu işerle gerçekten uğraşan ve helalinden yapanlara hakaret bile olabilir.

Diyeceğim o ki , madem "HACKLEDİM" şeklinde hava atmayı biliyorsunuz..Gelin "GÜVENLİK AÇIĞI İÇİN UYARI MESAJI ATTIM" diye de yapıcı olup hava atın..yani en azından bunu yapınız genç arkadaşlar..Saygılar

Çok önyargılı konuştun kardeş :)
Sanki önceden indexlerime tanık olmuş gibisin :) :P