Gönderen Konu: Türkiye ve biligisayar mühendisliği  (Okunma sayısı 4512 defa)

Çevrimdışı includef

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • MSDN Türkçe
Türkiye ve biligisayar mühendisliği
« : 14 Haz 2011, 18:49:42 Sal »
Türkiye ve biligisayar mühendisliği sizce ne kadar iyi bir seçim?

Yani "Türkiye'de bilgisayar mühendisi olunmaz!!" demek veya "Bilgisayar mühendisliği günümüz için gayet iyi bir seçim" demek için nedenleriniz varmı?.Şu an bu işte olup da, bizim gibi geleceğini planlayan gençler için yol göstermek isteyen
abilerimizden büyüklerimizden tavsiyeler almayı bekliyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..:D

Çevrimdışı Kadir Can

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiye ve biligisayar mühendisliği
« Yanıtla #1 : 14 Haz 2011, 21:36:45 Sal »
Klasik bir cevap var herkesten duyduğum.Ben bu sene liseye başlayacağım ve artık yavaş yavaş meslek seçimi yapmam gerektiğini düşünüyorum.Amacım bilgisayar mühendisi olmaktı.Herkes işsiz, bilgisayar mühendisleri aç kalıyor dediler.Yazılım mühendisi olayım dedim, ülkede iş olanağı yok dediler.Bana mekatronik mühendisliği önerdiler.

Bilgisasyar mühendisi olmak için bayağı bir sıyrılmak gerekiyor diyorlar.

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
« Yanıtla #2 : 14 Haz 2011, 21:37:38 Sal »
Bilgisayar Mühendisliği geniş bir kavram. Yazılım geliştirme, ağ yönetimi, güvenlik, veritabanı gibi onlarca alt kolu var. Önce bu yollardan hangisini yapmak istediğini belirlemen lâzım. Çünkü iş tanımın, inanılmaz farkediyor.

Gerçi hangi yolu seçersen seç, en azından şimdilik piyasada yeterli sayıda 'mühendis diplomalı' bilgi işlemci olduğunu sanmıyorum. Bir süre daha talebin altında bir arz olacaktır. Ancak vakıf üniversiteleri bu hızda giderse, diplomanın değeri şüphesiz azalır.

Çağatay
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı includef

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • MSDN Türkçe
« Yanıtla #3 : 14 Haz 2011, 21:45:26 Sal »
şu an 10.sınıftayım yani 6-7 yılda değeri azalır mı bu alanın .o kadar zahmete katlanıp mezun olduktan sonra açıkta kalmak istemiyorum.zarara uğramadan duruma göre yolumu çizmek istiyorum.
« Son Düzenleme: 14 Haz 2011, 21:52:51 Sal Gönderen: melkor »

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
« Yanıtla #4 : 19 Haz 2011, 13:56:56 Paz »
6-7 yıl olarak düşünmemelisin. Biz buna 20 yıl diyelim... 20 yıl içinde hiç şüphesiz Bilgisayar Mühendisliğinin değeri azalacak. Çünkü mezun sayısı ihtiyacın üzerinde olacak. Yalnız şunu unutmayın, çoban dahi olsanız, en iyisi olduktan sonra, gelip sizi evinizden bulurlar. Ne olduğunuz önemli değil; o işi severek ve en iyi biçimde yapmanız önemli  ;)
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı system32

• Üye
  • Yap gitsin insan en çok hatalarından ders çıkartır
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Kas 2011, 10:53:34 Cum »
Bilgisayar Mühendisliği geniş bir kavram. Yazılım geliştirme, ağ yönetimi, güvenlik, veritabanı gibi onlarca alt kolu var. Önce bu yollardan hangisini yapmak istediğini belirlemen lâzım. Çünkü iş tanımın, inanılmaz farkediyor.

Gerçi hangi yolu seçersen seç, en azından şimdilik piyasada yeterli sayıda 'mühendis diplomalı' bilgi işlemci olduğunu sanmıyorum. Bir süre daha talebin altında bir arz olacaktır. Ancak vakıf üniversiteleri bu hızda giderse, diplomanın değeri şüphesiz azalır.

Çağatay
Türkiye ve bilgisayar mühendisliği garip durmuş.Geleceğe bakıp meslek seçmek çok gereksiz.Admine katılıyorum.Bilgisayar mühendisliği çok geniş bir iş potansiyeline sahip.Sen bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan bakman gereken "ben mezun olduğumda Türkiye de bilgisayar mühendislerine bakış ne olur " olmamalı.Bakman gereken yalnızca bilgisayar mühendisi olmak istiyor muyum? olmalı.Bu mesleği sevebilir miyim?.Seversen işinde başarılı olursun.Başarı da sana para kazandırır.Para kazanmak için mühendis olunmaz.Olmak istediğin için olursun.Mühendislik okuyup devlette memur gibi çalışanlara mühendis denebilir mi?

Çevrimdışı beremaran

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Eyl 2012, 20:10:22 Paz »
Eğer değerinin azalmamasını istiyorsan, kendini sürekli geliştireceksin. CV'ni genişleteceksin. Her yeni çıkan teknolojiyi takip edip üzerinde bir iki deneme yapacaksın. Eğer yeni bir teknoloji üretirsen, kendi işini kurarsın. Fena mı?

Çevrimdışı uveyscolak

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Eyl 2012, 10:37:25 Prş »
ben su an bilgisayar mühendisliği ikinci sınıfta okuyorum, bu bölümü istediğim fakülte gelmedi diye yazmıştım, o da TIP dı. bilgisayarım  B 'sinden anlamıyordum sadece bilgisayarlara ve teknolojiye karşı çok büyük bir ilgim vardı. bilgisayarım olmamıştı bu bölüme gelene kadar. bölüme başlayınca anladım ki bana en uygun mesleği seçmişim. bölümümü tutku derecesinde seviyorum fakat yine de bir takım korkularım yok değil iş bulma olasılığı üzerine.  sonuç olarak bilgisayar mühendisliğine gitmeli miyim sorusunu aklında bulunduranlara şunu söylemeliyim EĞER SEVİYORSANIZ SAKIN KAÇIRMAYIN.

Çevrimdışı Anılkorkmaz

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Ara 2014, 00:03:41 Prş »
Merhaba, Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve şuan bölümün bana ögretti hiçbir dersin tam anlamıyla okulda öğrenilemeyecegidir. Zaten binlerce sayfalık bilgiyi yarı dönemde ögrenmeye calısmakta biraz sıkıntı verici bir durum okul sıkıştırılmış bilgiden başka birşey değildir ama işin aslı okulda öğrenmeyi öğretirler ve iyi bir okulda okursan mühendis bakış açısı kazanmanı sağlarlar. Hayalim olan bölümde okuduğum için konferanslara, iş gezilerine katılıyorum bayağı bir yol kat ettim ve gerçekten bambaşka bir dünyanın kapıları açıldı bana ama ciddi manada bu bölümü okumak istersen gerçekten içinde kelebekler uçuşması gerekir. Aynen bir şair gibi düşünebilirsin kendini olmuyorsa gerçekten olmaz. 50 Kişi başladığımız sınıfta suan 30 kişiyiz.  Ama şunu da belirteyim o istek gerçekten varsa inanılmaz yerlere gelen arkadaşlarım var sende gelebilirsin neden olmasın.
« Son Düzenleme: 04 Ara 2014, 00:05:17 Prş Gönderen: Anılkorkmaz »

Çevrimdışı özgürdern

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Eyl 2018, 15:51:11 Cum »
Herşey istek. Sen o işi yapmak istiyorsan isteğinde var ise kimse tutamaz seni hocam :)