Gönderen Konu: Erişim Problemleriyle İlgili  (Okunma sayısı 2335 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Erişim Problemleriyle İlgili
« : 25 Oca 2015, 20:54:34 Paz »
Selamlar arkadaşlar,

Site neredeyse 10 yaşına basıyor. İlk açıldığı zamanları hatırlıyorum; günde 30 kişi girse iyi bir rakam diyordum. Sonra yüzlere çıktı, yüzler binlere dönüştü. Bir programlama sitesi için fena rakamlar değil.

Siteyi kurduğumda, en büyük hedefim insanlara bir beklenti olmadan bilgi sunabilmekti. Reklam veya sponsorluk gibi şeylere bu yüzden girmedim. Yalnız zaman içinde hosting masrafları arttı. Bu nedenle hosting firmamı değiştirip, daha hesaplı olmakla birlikte, daha çok imkan sunan bir başka firmaya (iPage) geçtim.

Geçiş yaptığım tarihten bu yana, erişimle ilgili sıkıntılar çıktığını gördüm. Sorunun nedenini birçok yazışma sonunda buldum. 31.03.2011 tarihinde, Adana 5. Sulh Ceza Mahkemesi, 2011/762 D. iş karar numarasıyla bir karar veriyor. Anladığım kadarıyla LigTV'nin yayınlarını kaçak olarak gösteren liqtr.com adlı bir siteyi yasaklıyorlar. Yalnız yasaklamayı yaparken, isim bazlı değil, IP bazlı yasaklansın kararı çıkıyor. Bu kararla birlikte, iPage.com'un host ettiği bütün siteler yasaklanmış oluyor.

iPage.com, dünyanın en büyük hosting şirketlerinden bir tanesi... Yaklaşık 1 milyon websayfası, iPage firması tarafından host ediliyor. Bu kararı neye benzetebiliriz? Büyük bir işhanında, yüzlerce kiracı var. Bu kiracılardan birine kapatma cezası geliyor. Sadece o kişiye ceza verilmesi gerekirken, bütün han kapatılıyor. Dava konusuyla hiçbir alakası olmayan bir sürü insan böylece zarar görüyor.

BTK ve TTnet ile ayrı ayrı temasa geçtim. Mahkeme kararı olduğu için bir şey yapamayacaklarını, bu engelleme kararını kendilerinin değil, mahkemenin verdiğini söylediler. TTNet'in önerisi, farklı bir hosting firması kullanmam yönünde oldu. Çalışanları gerçekten cin  8)

Bundan sonra ne yapabileceğim konusunu değerlendiriyorum. Mahkeme kararıyla ilgili düzeltme isteyebilir miyim, hukuksal olarak ne gibi alternatiflerim var, bunları anlamaya çalışıyorum. O zamana kadar siteyi takip edenlerden bir ricam var. Lütfen DNS adreslerinizi aşağıdaki gibi değiştirin ve hatta çevrenizdeki kişileri de bu yönde bilgilendirin. Bu sayede, web sitesine sorunsuzca erişebebileceksiniz.

Kod: [Seç]
# OpenDNS
208.67.222.222
208.67.220.220
# Google DNS
8.8.8.8
8.8.4.4

Desteğiniz için teşekkürler,
Çağatay
« Son Düzenleme: 25 Oca 2015, 20:59:05 Paz Gönderen: Çağatay ÇEBİ »
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com