Gönderen Konu: Yazılım Mühendisliği Okumak Hakkında  (Okunma sayısı 1983 defa)

Çevrimdışı Cal Cal Calselus

• Üye
    • Profili Görüntüle
Yazılım Mühendisliği Okumak Hakkında
« : 08 Kas 2014, 19:18:07 Cts »
Merhabalar öncelikle,

Bu sene üniversite sınavına gireceğim ve hedefim yazılım mühendisliği.

Öncelikle yazılıma hep ilgim oldu. İnternetten ufak ufak başlamıştım bile. Ancak sınav çalışmaları, hayatın akışı derken yarım kaldı.

Yazılım okumak istiyorum çünkü ilgi alanım ve sevdiğim şeylerle uğraşıyor.

Aklıma takılan bazı sorular var. Bunları cevaplaya bilirseniz çok sevinirim.

1. Yazılım da (C++, Java) bilgim %1 bile değil. Yani sıfırdan üniversite okuyarak bunu uzman seviyesine çıkara bilirmiyim ?
2. Yazılım bildiğim kadarıyla farklı uzmanlık alanları olan bir bölüm. Bu uzmanlık alanlarını nasıl seçmeliyim.
3. Yazılım mühendisliğinde Fizik ve Matematik dersleri olduğunu gördüm. Yazılımcı olabilmek için matematik bilgimin yüksek mi olması gerekiyor ?

Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı ertseyhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yazılım Mühendisliği Okumak Hakkında
« Yanıtla #1 : 16 Kas 2014, 21:54:35 Paz »
Sana cevap yazmak için üye oldum. Senin gibi bende bu sene üniversite sınavına gireceğim. Ben tercihimi bilgisayar mühendisliğinden yana kullanacağım. Yaklaşık 6. Sınıftan bu yana teknik işlerle hobi olarak uğraşıyordum. Şuan bulunduğum şehirdeki en iyi meslek lisesinden birinde veritabanı programcılığı bölümü son sınıf öğrencisiyim. Bu güne kadar Programlama, 3D Tasarımlar, Linux sistemler.. hepsiyle uğraştım. Kendi çapımda uzmanlaştığım nokta ise programlama oldu. Bu süreçte gördüklerim, öğrendiklerim kadarıyla sorularına cevap vermeye çalışacağım.

1. Yazılım da (C++, Java) bilgim %1 bile değil. Yani sıfırdan üniversite okuyarak bunu uzman seviyesine çıkara bilirmiyim ?
 -- Sana bağlı. Kolay olmasını bekleme kesinlikle. Azimli, sabırlı ve istikrarlı bir şekilde çalışman gerekiyor. Bunun içinde belkide en başta bu işi aşkla yapman gelir. Zira işi sevdiğinden emin olamayan birisi için bile bu dersler bir yerden sonra katlanılmaz bir hal alabilir. İşini aşkla, arzuyla ve sabırla yaparsan devamı gelir. İlk yılında ezberci mantıktan uzak durup, işin mantıksal boyutunu kavraman gerek. Sınavda şurdan çıkacakmış, birkaç örnek kod betiği ezberleyeyim diyerek hareket etmediğin ve belirttiğim gibi çalıştığın sürece başarırsın.

2. Yazılım bildiğim kadarıyla farklı uzmanlık alanları olan bir bölüm. Bu uzmanlık alanlarını nasıl seçmeliyim.
-- İşin içinde olan birisinin bir yorum vermesi daha doğru olacak olsada kendi gözlemlerimle şunu diyebilirim. Yukarıda benimde sınava hazırlandığımı belirttim. Böyle bir durumda sanırım uzmanlık alanını düşünmek üniversite'de iken yapılması gerek. Zira detaylı ve iyi araştırılması gereken bir konu olabilir. Ancak işin temelinde yine severek yapacağın birşey yatıyor olacak. Bir geliştirici için konuşuyorum;
Örneğin kendini Microsoft teknolojilerinde geliştirmek isteyebilirsin. Bunun mobil, web, masaüstü, bulut, veritabanı, server... alt katmanları var. Azure seversin orada gelişmek istersin gibi.

İşin detayından bahsetmeye çalıştım. Bu nedenle bu kararı iyi araştırarak, gözlemleyerek yapmak gerek. Önümüzdeki sınavı sağ salim atlatırsak bunu üniversite ortamında edineceğin bilgilerle ve gözlemlerinle daha iyi yapacaksın. Zaten sanırım bunun için daha çok erken.

3. Yazılım mühendisliğinde Fizik ve Matematik dersleri olduğunu gördüm. Yazılımcı olabilmek için matematik bilgimin yüksek mi olması gerekiyor ?
-- Evvela mühendislik dediğin zaman işin içine bunlar zaten girer. MF olarak hazırlanıyorsun sınava da. Birde bilgisayar sistemleri olduğunda kesinlikle evet. Analitik düşünme yeteneği ve soyut matematik konuları bilgisayar bilimlerinin olmazsa olmazıdır.

Çevrimdışı Cal Cal Calselus

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Kas 2014, 17:45:00 Pzt »
Öncellikle yardımcı ve açıklayıcı yorumun için teşekkürler. Bilgisayar Mühendisliği istediğini söyledin. Bir çok kişi yazılım ile bilgisayar müh. kıyaslama yapıyor. Neden yazılım değilde bilgisayar seçtin ? Temel farklıkları nelerdir ?

Çevrimdışı ertseyhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Kas 2014, 10:42:25 Prş »
Yazılım mühendisliğinde tamamen yazılım üzerine dersler göreceksin, bilgisayar mühendisliğinde yazılım dersleri yanında ek olarak donanım dersleri de var. Sonuç olarak ikiside aynı kapıya çıkacak. Sende yazılımla uğraşacaksın, bende. Tek farkı bu. Ancak donanımlara da hakim olan bir yazılımcının daha bilinçli olacağını düşünüyorum.

Örneğin Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği dersleri şöyle: http://se.bahcesehir.edu.tr/tr/lisansdersplani.aspx
Bilgisayar Mühendisliği: http://cmpe.bahcesehir.edu.tr/tr/lisans-program/ders-plan

Derslerde dikkatimi çeken bir diğer nokta yazılım mühendisliğinde Java, C# gibi nesne tabanlı programlama dilleri(oop) gösteriliyor iken bilgisayar mühendisliğinde C, C++ Türevleri gösteriliyor.
Paradigmaların farkları hakkında: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_programming_paradigms