Gönderen Konu: GEO: Sana dünyayı anlatır  (Okunma sayısı 1776 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
GEO: Sana dünyayı anlatır
« : 10 Şub 2013, 00:50:18 Paz »
Yıllar yıllar önce, Balmumcu'da çalışıyordum. Evime otobüsle E-5 üzerinden dönmek daha kısa sürse de, Beşiktaş'tan Sirkeci'ye gidip, oradan da trenle eve dönmeyi zaman zaman tercih ediyordum. Tren-tramvay-metro... Yeterki raylı olsun. :D

Sirkeci tren garında bir akşam vakti GEO diye yeşil kapaklı bir dergi gördüm. Derginin ilk sayısıydı ve tanıtım fiyatı olsun diye 2.5 liraya satılıyordu. Elimde yük olsun istemedim; sonra alırım diye geçiştirdiğimi hatırlıyorum. Maalesef sonra alma şansım olmadı. Birkaç gün sonra baktığımda yeni sayı gelmişti ve ben ilk sayıyı böylece kaçırmıştım.

GEO'yu ikinci sayısından başlayıp, hiç sektirmeden ay ay takip ettim. Hatta öyle ki, askere gittiğimde bile tek sayı kaçırmadım. Fotoğrafları, konuları, yaklaşım tarzı... Enfes bir dergiydi. Bu kadar mükemmel olmasına rağmen, yayınları bir defa iki aylığına sekteye uğradı. Sonra devam ettiler. Ancak bu sefer daha büyük bir olay oldu ve 2011 yılının başında dergi tamamen kapandı. Çok üzüldüm.

Geo dergisi ilk defa Kasım 2005 tarihinde çıkıp, Ocak 2011'de macerasını noktaladı. Ancak... perde 2013 Mart ayında tekrar açılıyormuş. Popular Science Şubat 2013 sayısına bakarken, derginin Mart ayında tekrar yayımlanmaya başlanacağını gördüm. Sevinçten havalara uçtum.

Bu dergiyi alın, aldırın. Size dünyayı anlatsın...
Çağatay

NOT: Bu arada burun kıvırdığım ilk sayıyı, elde etmem 3 yıl ve hâyli araştırmaya mâl oldu.Neşriyat serisinin yeni üyelerini sabırsızlıkla bekliyorum :)
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com