Gönderen Konu: Zamanda Yolculuk Mümkün mü  (Okunma sayısı 4233 defa)

Çevrimdışı programci42

• Üye
  • programci42@gmail.com
    • Profili Görüntüle
Zamanda Yolculuk Mümkün mü
« : 03 Şub 2012, 02:12:08 Cum »
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bu konu üstünde kendi çapımda araştırma yaptım çok okudum bazı arkadaşlarımla bunun muhabbetini yaptım ama kesin bir sonuca varamadım ama hala ilgileniyorum (gece 2 de aklına bunu sormak mı geldi diyorsunuzdur içinizden :))  siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz acaba geçmişe bir kapı açabilir miyiz ya da geleceğe kestirme bir yol yani doğanın kanunlarıyla zamana hakim olabilir miyiz bu gün artık konya istanbul arası yaklaşık 12 saat 100 yıl önce konya dan istanbula 12 saatte varıyorum dendiği zaman o insana deli derlerdi ama yapıldı. Acaba zaman makineside yapılabilir mi.

Çevrimdışı Ases

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Sitem
Ynt: Zamanda Yolculuk Mümkün mü
« Yanıtla #1 : 03 Şub 2012, 08:51:46 Cum »
Teoride şöyle bir zaman yolculuğu mümkün.

Bir insanı dünyanın etrafında ışık hızına yakın bir hızda dünyanın dönüş yönünün tersine(sanırım tersineydi) hareket ettirdiğiniz takdirde, zaman kavramının bu kişi için daha ağır işleyeceğine dair bir teori var. Şöyle ki, dünyada 10 yıl geçtiğinde o kişi sadece 9 yıl yaşlanmış olabilir deniyor. Tabi ne kadar doğru şu an için sadece teorik bir yapı olduğundan bilinmiyor.

Ancak ben de günün birinde mümkün hale gelebileceğine inanmak istiyorum. Öte yandan bu görüşü çürüten şöyle başka bir görüş var. Eğer gelecekte bir gün bir zaman makinesi yapılmış olsaydı o zaman bugün aramızda "zaman turistleri" dolaşıyor olurdu. Biz bunları görmediğimize göre zaman yolculuğu yok demektir.

Ama böyle fantastik konular konuşmak istiyorsak bu başlık veya ayrı bir başlık altında ışınlanmaya da girebiliriz bence :) O nedense bana zaman yolculuğundan daha yapılabilir duruyor.
http://www.canbu.info - Benim blogum, benim fikirlerim, benim dünyam...
----------------------------------------------------------------------------
There is a crack in everything, that's where the light gets in.

Çevrimdışı programci42

• Üye
  • programci42@gmail.com
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Şub 2012, 12:06:10 Cum »
Dostum izlediğim bir belgesel de stephan hawking konuşuyordu. Uzayda solucan delikleri var ve bu delikler bir atomdan da daha küçük eğer o delikleri belki bir insan içinden geçebilecek kadar genişletmeyi başarırsak geleceğe doğru bir yolculuğa adım atabiliriz. Bu delikler iki farklı mekandaki iki farklı zamanı birbirine bağlar. Eğer iki solucan deliği de aynı yerde olursa o yerin yakın geçmişine varılabilir ama bir sorun var bu solucan delikleri geçmiş zamandaki radyasyonla şimdiki zamandaki radyasyon bir kısır döngü oluşturup deliğin bir içine bir dışına doğru hareket ettiklerinde solucan deliği zarar görüyor ve yok oluyor. Sanırım geçmişe yolculuk hiç bir zaman olmayacak. Ama orda durun geleceğe yolculuk mümkündür. Çünkü biz zaten geleceğe doğru akıyoruz hiç bir şey yapmasak bile zaman geleceğe doğru akmakta. Biz bunu daha hızlı hale getirebiliriz. Bunun en kolay ve en sağlıklı yolu ışık hızına yakın bir hızda dünyanın etrafını 1 hafta boyunca turlamak böylece biz zaman makinesinde 1 hafta yaşarken dışarı çıktığımızda 100 yıl ileri gitmiş olacağız.

Çevrimdışı pogimist

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 May 2012, 22:19:03 Sal »
merhaba,
arkadaşın dediklerine büyük ölçüde katılıyorum bende,zaman akıyor zamanı bir nehire benzetirsek nehir hep aiağı akar değilmi? ama biz nehiri modifiye edersek nehir yukarıda akabilir o zaman zamanada geriyede yolculuk olabilir bence.Ama nehiri modifiye etmek ne derece doğru olur onu bilemem,insanların doğaya müdahelesinin sonuçlarını görüyoruz malesef :( Bende uzay ve evrenle iligleniyorum burada bu konularda yazışalım bence paylaşım güzeldir.Birde arkadaşın dediğine yorum yapmak isterim;eğer zaman makinesi olsaydı zaman turistleri olurdu demiş.olmadığını nereden biliyorsun? uzaylıların gelmediğini kim inkar edebilir artık amerikada bile bililer paylaşışmaya başlanıd bence bunuda düşünelim derim:)

Çevrimdışı beremaran

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Eyl 2012, 20:02:44 Paz »
Dostum izlediğim bir belgesel de stephan hawking konuşuyordu. Uzayda solucan delikleri var ve bu delikler bir atomdan da daha küçük eğer o delikleri belki bir insan içinden geçebilecek kadar genişletmeyi başarırsak geleceğe doğru bir yolculuğa adım atabiliriz. Bu delikler iki farklı mekandaki iki farklı zamanı birbirine bağlar. Eğer iki solucan deliği de aynı yerde olursa o yerin yakın geçmişine varılabilir ama bir sorun var bu solucan delikleri geçmiş zamandaki radyasyonla şimdiki zamandaki radyasyon bir kısır döngü oluşturup deliğin bir içine bir dışına doğru hareket ettiklerinde solucan deliği zarar görüyor ve yok oluyor. Sanırım geçmişe yolculuk hiç bir zaman olmayacak. Ama orda durun geleceğe yolculuk mümkündür. Çünkü biz zaten geleceğe doğru akıyoruz hiç bir şey yapmasak bile zaman geleceğe doğru akmakta. Biz bunu daha hızlı hale getirebiliriz. Bunun en kolay ve en sağlıklı yolu ışık hızına yakın bir hızda dünyanın etrafını 1 hafta boyunca turlamak böylece biz zaman makinesinde 1 hafta yaşarken dışarı çıktığımızda 100 yıl ileri gitmiş olacağız.
Yine o tip bir belgeselde izlemiştim. Şu an adını hatırlayamadığım beyaz saçlı asya kökenli bir fizikçi var (çok da iyi tanımlamışım hani ^^) gelecekten gelecek zaman yolcuları için parti düzenliyordu. Zaman yolculuğunun mümkün olması durumunda bu partiye birileri gelmeliydi, fakat gelmedi. Ama bu demek değildir ki zaman turistleri yok :) İfşa olmaları durumunu bir düşünsenize, şu anın medyası neler yazacak, bilim adamlarının düşünceleri kim bilir nasıl değişecek. Gelecekte zaman yolculuğunun keşfini engelleyecek belki de.

Çevrimdışı uveyscolak

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Eyl 2012, 10:51:01 Prş »
bence olabilir fakat sadece geçmişe.. yani geleceğe gidilemez çünkü o daha yok, varolmadı  ama geleceğe gidilebilir diye düşünüyorum çünkü var olan bir şey üzerinde gidip gelinebilir Şimdi "Geleceğin varolmadığını nerden biliyorsun belki....." diye başlayan sofistike düşünceleri olanlar olabilir onlar için şunu söylemek istiyorum. eğer gelecek var olsaydı gelecekten bu güne gelirlerdi.ama hiç gelen olmadı. yani yok. o yüzden günün birinde bir zaman yolculuğu yapılacaksa  o geçmişe yapılacaktır diye düşünüyorum

Çevrimdışı beremaran

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Eyl 2012, 21:17:54 Prş »
bence olabilir fakat sadece geçmişe.. yani geleceğe gidilemez çünkü o daha yok, varolmadı  ama geleceğe gidilebilir diye düşünüyorum çünkü var olan bir şey üzerinde gidip gelinebilir Şimdi "Geleceğin varolmadığını nerden biliyorsun belki....." diye başlayan sofistike düşünceleri olanlar olabilir onlar için şunu söylemek istiyorum. eğer gelecek var olsaydı gelecekten bu güne gelirlerdi.ama hiç gelen olmadı. yani yok. o yüzden günün birinde bir zaman yolculuğu yapılacaksa  o geçmişe yapılacaktır diye düşünüyorum
Aslında tam o noktada paradoks haline geliyor olay :)

Çevrimdışı RhyFeLix

• Üye
  • Bazen Öyledir Bazende Böyledir
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Eki 2012, 18:54:17 Sal »
Zamanı geri almak değilde yavaşlatmak gibi bir şey olabilir.
Sana güvenen bir insana yalan söyleme.
Sana yalan söyleyen bir insana asla güvenme.