Gönderen Konu: Firefox 6, 7 ve 8 sürprizleri beraberinde neler getiriyorlar?  (Okunma sayısı 2007 defa)

Çevrimdışı @tugce

 • Üye
 • İleti: 10
 • Deme kış, yaz, oku yaz
  • Profili Görüntüle
 
Firefox 6, Firefox 7 ve Firefox 8 geliyor! Peki ama beraberlerinde neler getiriyorlar?Firefox, yeni sürümleriyle ileriye dönük önemli adımlar atmaya devam ediyor. Örneğin Firefox 6 geçtiğimiz Cuma günü beta aşamasına ulaştı ve birçok platformda test etmeye hazır hale geldi.

Masaüstü sürüme yeni eklenen özellikler arasında bir eklentinin güncel olup olmadığını Eklenti Yöneticisi içerisinden denetleyebilme, geliştirilmiş Panorama Grupları, gelişen ve domain adını vurgulayan adres çubuğu var.

Firefox 6′nın beta sürümüne dahil edilen diğer yenilikler ise kolaylaştırılan kişisel bilgi gizleme özelliği, geliştirilen Web Sockets desteği, yeni Web geliştiricisi menüsü, sunucudan gönerilen olay desteği ve JavaScript bölümlerini tarayıcı içerisinde hızlıca oluşturup sınayabilmek.

Firefox 6′nın Android sürümü ise artık daha hızlı başlıyor ve daha az bellek kullanıyor. Resim boyutlandırma ise artık daha kaliteli ve daha az pikselli sonuçlar veriyor. Mozilla, tarayıcıda büyük ekranlı tabletler için de geliştirmeler yapıldığını söylüyor.

Firefox 7 ise Perşembe günü Aurora geliştirme kanalına girdi. Bu sürümde dikkat çeken yenilik ise Mozilla’nın kelimeleriyle şöyle: “Performans geliştirmeleri sunmaya ve bellek kullanımını optimize etmeye odaklanıyor.” Diğer bir yenilik ise yeni bir Web ve sunucu teknolojisi sayesinde geliştiricilerin tarayıcı içerisinde performans testleri gerçekleştirebilecek olması.

Mozilla, Firefox 7′nin Windows, Linux ve Mac’de daha hızlı başlayacağını söylüyor. Firefox 7′de geliştirilen bellek yönetimi, aynı zamanda daha iyi bir tepki süresi sağlıyor.

Mozilla’nın Nightly kanalında yeni ortaya çıkan Firefox 8′in ise Firefox 5′den hemen hemen her alanda yüzde 20 daha hızlı olacağı söyleniyor. ExtremeTech’e göre Firefox 8; başlangıç, oturum geri yükleme, JavaScript çalıştırma, 2D canvas, 3D WebGL işleme, ilk açılış, önceki sekmeleri tekrar açma gibi alanlarda Firefox 5′e fark atıyor.

ExtremeTech’ten Sebastian Anthony, bu farkın sadece kağıt üzerinde, sentetik hız testlerinde görünmediğini, ancak farkın “çok ama çok” hissedildiğini söylüyor.
İnsan aklının sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye ulaşamaz ;)

Çevrimdışı kelebek

 • Admin
 • Üye
 • İleti: 772
  • Profili Görüntüle
  • it's me
Ynt: Firefox 6, 7 ve 8 sürprizleri beraberinde neler getiriyorlar?
« Yanıtla #1 : 23 Ağu 2011, 09:12:44 Sal »
Firefox yeni özellikler eklemeyi bir süre bırakıp bellek kullanımını iyileştirmeli. Sırf firefox kullanmak için ekstra ram almak gerekiyor :D
internet canavarı:
P3 700Mhz, 128MB Sd Ram, Trio 3D, 200GB hdd, Debian GNU/Linux lenny/sid 7x24x365:)
http://blog.yollu.com