Gönderen Konu: Internet Sansürü Tam Gaz  (Okunma sayısı 2334 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Internet Sansürü Tam Gaz
« : 22 Nis 2011, 22:23:56 Cum »
Bundan tam üç yıl önce İnternet'e sansür değil, sürat gerek! diye bir konu açmıştım. Maalesef sürat yerine sansür geldi.

22.Ağustos.2011,Pazartesi Türk Internet'i için kara bir milâd olacak. Çünkü artık sadece devletin uygun gördüğü sitelere gireceğiz. Hangi ISP'yi (TTnet, SuperOnline, vs...) kullanırsanız kullanın; devlet size standart, aile ya da çocuk paketi seçimini zorunlu kılacak. Seçtiğiniz pakete göre nelerin erişilebilir olup-olmadığına devlet karar verecek. (Benzeri sansür yöntemleri, Çin Halk Cumhuriyeti'nde sert bir biçimde uygulanmaktadır.)

Daha fazla bilgiyi şu adreste bulabilirsiniz: İnternete devlet sansürü Danıştay'da!

Bu sansür uygulamasına 'güvenli Internet' gibi isimler veriliyor ama benim verebileceğim tek isim: Faşizm! (Vatandaşa seçim hakkı bırakmadan, onun adına karar verilmesine daha kibar bir isim bulamıyorum.)

Demokrasilerde ifade özgürlüğü olsa da içinde bulunduğumuz 'ileri demokrasi'de böyle bir hakkımız maalesef yok. O yüzden sizden şunu rica ediyorum; bu haberleri iyice okuyun ve değerlendirin. Ama buraya veya Internet'te bir başka yere yorum yazmayın. Çünkü her şey kayıt altına alınıyor ve 'ileri demokrasi'de başımıza neler geleceği belirsiz. Herkese bol bol sabır dilemek dışında elden bir şey gelmiyor.  :sad:
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Ynt: Internet Sansürü Tam Gaz
« Yanıtla #1 : 04 May 2011, 16:09:51 Çrş »
Bu yazıyı yazdım üstünden 2 hafta bile geçmedi. Peki bu arada n'oldu?

TİB, yasaklı kelimeler listesi çıkartıp hosting firmalarına gönderdi. Eğer bunlardan birisi varsa, kapatacaksınız dedi. Yasaklı kelimeler içinde müstehcen ifadeler olduğu gibi, 'Haydar', 'Nefes' ve 'Yasak' gibi yasaklanması tuhaf karşılanabilecek şeyleri de yasaklayın diye buyruldu.

Sonrasında ek$i sozluk'un kapatılması için emir gönderildiği ortaya çıktı. (tib'in ekşi sözlük'ü kapatma emri adresinde ssg'nin detaylı açıklaması var.) İnanılmaz bir tepki sonucunda, "ahh çok pardon 'sehven' yapmışız" diye TİB açıklama yaptı. Ek$i sozluk eğer bu kadar güçlü olmasa, TİB 'sehven' diye çark etmez ve siteye şu an erişemezdik. (Şu sehven sözüne de artık iyice sinir oluyorum.)

12.Haziran.2011, Pazar günü oy vereceksiniz. Gümbür gümbür diktaya giderken, lütfen durumu bir kere daha değerlendirin. İleride bugünleri mumla arayabiliriz.

Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com