Gönderen Konu: Oracle İçin OS Seçimi  (Okunma sayısı 2338 defa)

Çevrimdışı aperioos

• Üye
    • Profili Görüntüle
Oracle İçin OS Seçimi
« : 27 Şub 2011, 14:51:16 Paz »
Merhaba.

Oracle en çok hangi sistemde en yüksek performans gösterir? Üreticisinin sistemi Solaris'de kullanılması daha mı uygundur?

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Ynt: Oracle İçin OS Seçimi
« Yanıtla #1 : 28 Şub 2011, 00:10:05 Pzt »
Merhaba,

Önce şunu belirterek söze başlayayım; Oracle için en doğru işletim sistemi diye bir kavram yok. Sizin açınızdan hangisi en uygun işletim sistemiyse, onu kullanın.

Ben kendime göre bazı işletim sistemlerine değineyim:

Solaris: Bu işletim sistemi Oracle'ın geliştirmesiyle ortaya çıkmadı. Sun Microsystems, Oracle tarafından satın alınınca, Sun'a ait işletim sistemi de Oracle'a geçti. Gelecekte n'olur, Oracle Solaris'e çok büyük destek verir mi emin olamıyorum. Çünkü Intel tabanlı Linux sistemlerde (exadata v1 ve v2), zaten çok başarılı. Hal böyleyken, gücünü, parasını ayrı bir işlemci mimarisine (sparc) harcayıp, bununla çalışacak Solaris ne kadar gereklidir tartışılır... Şu an için Oracle destekleyip, geliştireceğini vaad ediyor. Ancak biraz daha izlemek lazım, bakalım neler olacak. Bir kullanıcı olarak Solaris'i tercih etmezdim. Kullanımı diğerlerine göre daha zor geliyor ve bu nedenle beğenemiyorum.

Linux: Benim açımdan en kolay kullanıma sahip seçenek. Ancak bir dağıtımdan diğerine çok farklı şeylerle mücadele etmeniz gerekiyor. Misal olarak, Single Instance Oracle veritabanı kurmak istediğinizde Ubuntu'da bir ton ayar gerekirken; Oracle enterprise linux'ta böyle bir sıkıntı yok; her şey önceden konfigüre edilmiş oluyor. Ya da Ubuntu'ya 11gR2'yi RAC olarak kurmak bir mucizeyken, Enterprise Linux'un hazır önayarları sayesinde bu iş daha basit oluyor.

Windows: Hemen kötülemeyeceğim. :) Yalnız Windows işletim sistemine Oracle veritabanı kurmak işinizi genellikle güçlendirir. Virüslere karşı, işletim sistemi hatalarına karşı vs... çok daha kırılgan hâle gelirsiniz. Toplam sahip olma maliyetiniz siz farketmeden artacaktır. Mümkün olduğunca yanaşmamanızı tavsiye ederim.

AIX: En uzun süre Oracle için kullandığım işletim sistemi AIX'ti. En çok memnun kaldığım da yine aix'ti. Power ailesinden bir işlemci kullanıyorsanız, zaten sizin de öncelikli tercihiniz bu olmalı.  ;)

Kolay gelsin....
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı aperioos

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Oracle İçin OS Seçimi
« Yanıtla #2 : 05 Mar 2011, 13:27:15 Cts »
Cevap için teşekkür ederim.Oracle şirketinin kendine ait olan işletim sistemini kullanmaya teşvik etmek için düşündüğüm tarzda Solaris'i değiştireceğini düşünmüştüm ama yanılmışım :).

Solaris'in kullanma zorluğu dışında başka bir eksisi var mı? Yani AIX ile Solaris'i karşılaştırsanız -kullanma zorluğu dışında- herhangi bir fark var mıdır?