Gönderen Konu: C dili ile yapılabilecekler nelerdir ? Yeniyim, tavsiyelerinizi bekliyorum.  (Okunma sayısı 2310 defa)

Çevrimdışı bedirhan.1428

• Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar arkadaşlar, foruma daha yeni üye oldum ve yazısını okuduğum çoğu üyeye göre daha yolun çok başındayım. Şuan soracağım sorular size basit gelebilir ama yine de cevaplandırırsanız çok mutlu olacağım.
Arkadaşlar, yıllardır bilgisayar ile basit şeylerde başarılıydım, etrafımdaki insanlara baktıkça daha fazla bildiğimi hissediyordum oysa ki bildiğim şeyler çok azmış. Ben de bu durumu kendime yediremeyip, programlama işine başlamaya karar verdim. Çok azimli olduğumu düşünüyorum, sitesindeki yazılarında fazlasıyla başarılı olduğunu düşündüğüm Çağatay Çebi sayesinde, bu işe ilk adımı attım. C derslerini okudum ve az-çok bir bilgi sahibi oldum fakat hala anlam veremediğim bir kaç konu var. Öncelikle, mesela verilen bilgiyi kalıcı bir dosyaya kaydedip, programı başka zaman çalıştırdığımızda, bunu tekrar isteyebileceğimiz bir program hangi dilde yazılabilir, C dilinde yazılabiliyor ise, bunu nereden öğrenebilirim ? Okuduğum bir yazıda oyunların C dili ile yazıldığını gördüm, doğruluğundan emin değilim fakat doğru iseler, bunlar hakkında ne şekilde bilgilenebilirim? Daha sonra merak ettiğim bir husus da C dilinin sınırlarıdır.Yani şunu merak ediyorum,ben C dilinde ilerleyerek, -ne kadar zahmet gerektirdiği önemli değil- istediğimi yazabilir miyim veya C dili ile sistem üzerinde bir değişiklik yapabilir miyim ? Daha ilk adımdayım, fakat çok daha fazla dil öğrenmek için çabalayacağım ve sizce, takip etmem gereken sıra ve öğrenmem gereken biçim ne olmalıdır ? Bu site sayesinde C dili hakkında fikirlere sahip oldum fakat, yaptıklarım, basit şeylerden öteye gitmiyor, bunu nasıl geliştirebilirim ? Hayatımda en fazla yer verdiğim şey teknoloji, takip ederek, öğrenmeye çalışıyorum, bilgisayar konusuna ayrı bir ilgim var ve tüm zamanımı bilgisayarlara ayırabilirim lakin bilgisayarla nasıl anlaşacağımı tam olarak bilemiyorum, bu konularda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Kısaca cevap vermeye çalışayım:

Elbetteki dosyaya yazma ve dosyadan geri okuma işlemleri yapabilirsin. Ben bu konulara anlatımım içinde girmemiştim. Ama İnternet'te bir sürü kaynak bulabilirsin. Özellikle İngilizce sınırsız kaynak var.

Oyun dahil, C dilinde aklına gelebilecek her şeyi geliştirebilirsin. Fakat önemli bir konu, bunu yapmak isteyip-istemeyeceğin. Çünkü C'de binlerce satırla yapacağın işlemleri, güncel bir programlama diliyle (örn. Java, Python vb.) çok daha hızlı sonuçlandırırsın. C programlama diliyle daha yüksek performanslı kod yazabilirsin. Ama modern dillerde, yazman süren dramatik ölçüde azalacaktır. Zaman, para demek olduğu için modern diller çoğu yerde kullanılmaktadır.

Daha iyi öğrenmek için bol bol pratik yap. Aklına gelen her şeyin kodunu yazmaya çalış. Burada önemli olan C programlama dilini daha iyi yazmak olmasın. Algoritma kurma becerilerini arttırmaya gayret et. Çünkü algoritma kurabilen bir kişi, herhangi bir başka dilde de kod yazabilir.

Çağatay
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı bedirhan.1428

• Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim, yanıtınız için. :)