Gönderen Konu: Linux üzerinden geleceği okumak  (Okunma sayısı 2899 defa)

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Linux üzerinden geleceği okumak
« : 21 Eki 2012, 11:26:25 Paz »
Merhaba,

2003 yılında ilk defa Linux'la ilgilenmeye başladım. 2004-2005 dönemindeyse Windows ve Linux'u aynı makine üzerinde dualboot olarak kullandım. Bir süre sonra ağırlıklı olarak Linux kullandığımı gördüm ve Windows'a olan ihtiyacımın neredeyse hiç kalmadığını farkettim. 2006 ile birlikte, artık Windows ile işim kalmamıştı; tek başına Linux kullanıyordum. Windows'u bırakıp, Linux'a geçmem neredeyse 3 yıl sürmüş. Gereğinden uzun bir zaman...

Linux'a ilk geçtiğimde, en çok bocaladığım konu, uygulamaların kurulması olmuştu. Bir uygulama kuracağınız zaman kaynak koddan derlemeniz ya da hazır paketleri kullanmanız gerekiyordu. Kaynak kodları derlemek zahmetliydi. Hazır paketleriyse synaptic vb. bir uygulama ile kuruyorduk. Windows tarafındaki alışkanlıklarım nedeniyle, bu yapı tuhaf gelmişti. Normalde ihtiyacım olan programı üreticinin sitesinden indirip, kullanırdım. Linux içinse, Synaptic üzerinden istediğimiz programı yazıp, kuruyordum. Bu sistem her ne kadar basit olsa da, alışmam hâyli uzun sürdü.

2009 yılıyla beraber IT trendleri ilginç bir noktaya kaydı. Hemen her büyük üretici kendi yazılım marketini kurmaya başladı. Google Play, Apple Store, vs... En ilginciyse, Windows 8 ile birlikte oldu. Artık Windows 8 içersinde de bir market yazılımı var. Tıpkı diğerleri gibi aradığınız uygulamayı yazıp, kuruyorsunuz. Linux'un yıllar önce yaptığını, dev firmalar 10 yıl sonra yapmayı akıl etti. Tabii Linux'tan alınan esinlenmeler, sadece bununla kalmadı.

3-4 ay evvel Solaris 11 lansmanına gitmiştim. Yeni sürümle birlikte, paket yönetim sistemi debian ile birebir aynı olmuş. Debian'ın 10 seneden fazladır kullandığı paket yönetim sistemi, ancak 2012'de Solaris'e uyarlanabilmiş. Bu durumu görünce gerçekten şaşırdım. Linux'ta yıllardır kullandığımız özellikler, Solaris'te sanki büyük bir ilerlemeymiş gibi anlatılıyordu. Gerçekten ilginç bir deneyimdi :)

Artık şundan eminim, Linux üzerindeki gelişmeleri-trendleri yakından takip ederseniz, bir süre sonra diğer platformlarda da benzer uygulamarın olduğunu göreceksiniz. Basit örnekler vereyim:
- Masaüstü konusunda, özellikle Ubuntu radikal adımlar attı ve Unity kurdu. Ha keza Gnome3 için de radikal bir arayüz değişimi geldi. Her ikisinin de ortak noktası, Netbook ya da tablet cihazlarda kullanmaya çok uygun olmasıydı. Windows 8'e bakıyoruz; tamamen tablet için yapılmış.
- Solaris'in paket yönetim sisteminin çalışma mantığı, Linux ile birebir aynı.
- Ubuntu yaklaşık 2 yıldır, işletim sistemini kullanan herkese Cloud hizmeti veriyor. Diğer firmalarsa 2012 yılını Cloud'un lansmanı olarak seçti.
- Bütün büyük üreticiler, kendi platformları için 'yazılım market'i kurmaya başladılar. Linux (özellikle Debian tabanlı dağıtımlar), bunu yıllardır yapıyordu.

Özetle, Linux'ta geldiğimiz noktalar sayesinde, geleceğe dair tutarlı kestirimler yapabiliriz. Ubuntu ve Canonical çalışmalarına baktığımda, çok kısa bir gelecekte, bütün son kullanıcı işletim sistemlerinin tepeden tırnağa Cloud'a entegre olacağını görüyorum. Örneğin müzikleriniz için, kendi sabit diskinizi değil, size atanmış alanı kullanabileceksiniz.

Bol Linux'lu günler diliyorum. :)

Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı namiqsoft

• Üye
  • Aklın yolu birdir...
    • Profili Görüntüle
Ynt: Linux üzerinden geleceği okumak
« Yanıtla #1 : 26 Ağu 2013, 15:49:45 Pzt »
Merhaba. 2012-ci yılın aralık ayından Linux Mint kullanmaya başladım. Şu anda size yazdığım bilgisayarımda ise Windows 8 kullanıyorum. Linux ile devam ederken Ubuntuya geçiş etdim. 2 OS birlikde kullanıyorum. Sebeb ise firmamızın müşterilerinin yalnızca Windows  uyğylamaları istemesinden kaynaklanıyor. Çok sevdim Linuxu. Virus korkusuyla yaşamaktan bezmiştim. Şimdi günün büyük hissesini Linuxla geçiryorum, işde ise linux ve Windows 8 kullanırım. Açılıp kapanması iyi, ama Lisanslı Norton 360 kullanmama rağmen Windows 8 güvenli değildir.

Linuxun artıları:
  • Virus bulaşmaz
  • Çok çabuk açılır ve kapanır
  • Güvenlik en üst düzeyde.
  • Programların büyük kısmı ücretsiz
  • Windows kendi 2007 Word programı ile yazdığı dosyanı 2003 version programında açamıyor, ama Linuxda OpenOffice hepisin açıyor, OS farkı olmadan  :)
  • Lisans problemi Linux için yok, her kes ücretsiz kullanırken, Maykrozort UPDATE bile etmeseniz 2-3 ayda bir size sistemi format ettiriyor, etmezseniz kullanmanız zor, 10 dakikaya açılıb, 20 dakikaya bağlanmıyor  :evil:
  • Linux 6 ayda bir yeni version çıkarırken, Vindovsun KEYFİM GELİNCE YENİSİN ÇIKARIRIM demediği kalmış.
  • Linuxta kendi masaüstünüzü seçe bilme şansı olmuşken, Vindovsta tema bile yüklerken sorun çıkarıyor.
  • Keyfi geldiğinde kendiliğinden kapanıp mavi ekran sorunu yaratan Vindovs kimleri sinir etmoyor ki?
  • Linux her bir cihazda kullanışlı olmuşken, Vindovs 8 neden tablet için olmuş? - anlanılması zor! Dizüstü bilgisayarımdakı Metro Style dokumatik ekran değil ki, ben de Vindovsa hakk veriyim! Mouse ile kullanmamın ne yararı olmuşki?

Daha 1000lerle yazmam mümkün. Ama her kes Linux kullanmıyor, ben bile işde Vindovs kullnmaya mecburum. Ama kendi seçimim olan Linuxu daha çok sevir ve kullanmaya çalışırım.
İyi çalışmalar
« Son Düzenleme: 26 Ağu 2013, 15:52:27 Pzt Gönderen: namiqsoft »
Aklın yolu birdir...