Gönderen Konu: Linuxta para kazanılır mı?  (Okunma sayısı 2932 defa)

Çevrimdışı programci42

• Üye
  • programci42@gmail.com
    • Profili Görüntüle
Linuxta para kazanılır mı?
« : 29 Kas 2011, 01:58:11 Sal »
Merhaba ben linuxta yeni sayılmam ama bilmediğim şeyler hep olacaktır. Her neyse konuya bu kötü girişin ardından kafama sıkça takılan soruyu sormak istiyorum ben bir programcıyım ve uygulamalarımı windowsta geliştiriyorum. Ve para kazanıyorum aynı şeyi linux ta yapmam ahlaken bana uygun düşmez çünkü linuxta her şey bedava zaten linuxta yaptığım bir uygulamayı satmaya kalksam küfür yiyeceğim kesin çünkü linuxta her şey bedava bana para vereceğine bedavasını bulur. Tabi bu kullanıcılar için çok güzel ama bu benim mesleğim yani ben paramı program yazarak kazanıyorum yani demek istediğim eğer linuxta program yazarsam aç kalırım, açlıktan geberirim çünkü kimse linuxtaki programlara para vermiyor. Durum böyle olunca ben ister istemez para kazanacağım işletim sistemi olan windowsu ön planda tutarım. Şöyle düşünün beni daha iyi anlayabilmeniz için eğer herkes linux kullansa benim para kazanmam çok zor hatta imkansız neden çünkü ben çünkü ben her insanın dünayda iki görevi vardır birincisi Allah' ı tanımak ve ona ibadet etmek ikincisi ise dünyadaki görevi insanlara en iyi şekilde fayda sağlamak şimdi konu nerden nereye geldi diyeceksiniz ama neyse ben devam edeceğim benim dünyadaki görevim ise program yazmak ben bunun için yaratıldım anladınız mı bu benim yaşam tarzım. Eğer herkes linux kullansa ben tabiki yine program yazarım ama para kazanamam. Bana kızacağınızı biliyorum ama ben windowsu seviyorum (sanki sevgilimmiş gibi söyledim :) ) o windows mavisine hastayım ve ben bana geçimimi en rahat şekilde sağlayacak olan işletim sistemini seçmek zorundayım ayrıca microsoftta çalışan bir sürü Türk var ve iyi para kazanıyorlar neden linux bana küfür etmeden sorumu yanıtlarsanız sevinirim. Bu arada ilk defa bir siteye içimi döküyorum :)

Çevrimdışı kelebek

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • it's me
Ynt: Linuxta para kazanılır mı?
« Yanıtla #1 : 29 Kas 2011, 21:12:52 Sal »
Linux üzerinden para kazanmak gayri ahlaki bir durum değil. Eğer para kazanma şansın varsa bunu kaçırma derim.
Özgür yazılım fikrinin banalarından Stallman'da linux üzerinden daha doğrusu özgür yazılım üzerinden para kazanıyor. Kendisi hiç bir ücret talep etmeden, kendi isteğiyle özgür yazılıma katkı verirken bir yandanda isteyen firmalara istedikleri yazılım üzerinde istedikleri değişiklikleri para karşılığında yapıyor. Hem özgür yazılım üretiyor hemde firmaların ihtiyacına cevap vermek için para karşılığında özür yazılım geliştiriyor :)
internet canavarı:
P3 700Mhz, 128MB Sd Ram, Trio 3D, 200GB hdd, Debian GNU/Linux lenny/sid 7x24x365:)
http://blog.yollu.com

Çevrimdışı Hasan

• Üye
  • Paslanmaktansa,yıpranmayı tercih ederim...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Ara 2011, 20:11:19 Paz »
özgür yazılım dünyası ilgilenen kişiler bir uygulama yazıp yazıp satınca sanki "şeytan" oluyorlar . :) yok öyle birşey güzel kardeşim. Stalman amca linux şenkliklerine bedavayamı geliyor sanıyorsun ? Özgür yazlımda temel amaç kaynak kod'un dağıtılmasıdır. Sen müşterine uygulamayı satarsın istersen kaynak kodu ile iseternsen binary formatında bu senin bileceğin bir iş. Ayrıca ortamdan bağımısız kod geliştirmen gerekli bence ;) işletim sistemlerine takılmamak lazım diye düşünüyorum. Yazarsın kodunu java,python vb.. ile istersen dağıtırsın kodu istersen kapatırsın.  Özgür yazılımlarda para kazanma genelde hizmet karşılığı yapılıyor misal Redhat gibi geliştirirsin programı ücretsiz sunarsın sonra bazı kişiler şunlarda olsa iyi olur derse pamuk eller cebe dersin.  ;) Bu konu linux şenliklerinde çok tartışılır bir ara uğra ;)
//selametle

Çevrimdışı programci42

• Üye
  • programci42@gmail.com
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Ara 2011, 11:08:22 Pzt »
İkinize de teşekür ederim sorumu yanıtladığınız için artık ben de linux ortamına atlamak istiyorum. Pardus kuracağım o hoşuma gidiyor  ;D