Gönderen Konu: Linux'u windows ile birlikte kullanmak  (Okunma sayısı 3272 defa)

Çevrimdışı m.yalvac

• Üye
    • Profili Görüntüle
Linux'u windows ile birlikte kullanmak
« : 07 Eki 2011, 13:08:31 Cum »
Merhabalar. Çağatay Bey öncelikle böyle faydalı bilgiler içeren bir site kurmuş olduğunuz için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Forumda ki arkadaşlara bir sorum olacaktı:
Ben notebook' umda Windows 7 (32bit) ve openSuse 11.4 (64bit) kullanmak istiyorum. Bilgisayarımın tüm yedeğini aldım. (PC özellikleri: AMD Turion 64x2 2,10Ghz, 4GB DDR2, 500GB HDD)

1.Acaba ilk önce windows u kurup üstüne mi linux u kurmalıyım?
2.Disk bölümlendirme en çok kafamı karıştıran kısım. Toplam 500GB 'lık bir disk alanım var. Linux'da nasıl bir bölümlendirme yapacağımı bilemiyorum. Çağatay Bey'in "Linux'ta Dosya Sistemi Hiyerarşi" isimli makalesini de okudum ama bu işi nasıl çözeceğimi anlayamadım doğrusu. Ben windows için 40GB, Windows ve Linux altında kullanabileceğim büyük ortak bir yedek partiton da olsun istiyorum. Ama disk bölümleme de hangi partition ne iş yapar bilmiyorum.

Şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım arkadaşlar..

Çevrimdışı Çağatay ÇEBİ

• Çağatay ÇEBİ
  • Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
    • Özgür Yazılım Sayfaları
Ynt: Linux'u windows ile birlikte kullanmak
« Yanıtla #1 : 09 Eki 2011, 01:26:37 Paz »
Windows 7 ile özel olarak yaptığın bir şey yoksa, bence hiç yükleme :)

Direkt Linux kur. SuSE yazmışsın ama Ubuntu da olabilir; bence biraz araştır.

Bölünlendirmeye gelirsek; root file system ile /home directory'ni ayırabilirsin. Ya da ilk defa kurulum yapacağını düşünürsek, her şeyi otomatik de bırakabilirsin.

Çağatay
Her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim ve kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. Al Capone
--
http://www.cagataycebi.com

Çevrimdışı m.yalvac

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Linux'u windows ile birlikte kullanmak
« Yanıtla #2 : 09 Eki 2011, 12:22:42 Paz »
Merhaba Çağatay Bey. Windows ile Visual Studio ve MsSql kullandığım için ihtiyacım var. Bunların haricinde yok. Ben bu süre zarfında openSuse kurdum ve wirelles 'in hiçde sağlıklı çalışmadığını gördüm. (Ama openSuse'nin görsel programlamdan server özelliklerine kadar ne kadar donanımlı olduğunu da gördüm. Hakkını yememek lazım.) Bu yüzden Kubuntu 11.04 64 bit'e karar verdim. (opensuse:4.30GB iken Kubuntu sadece 700MB :o ) opensuse'nin kurulum aşamasında

/
/home
/swap

isimli bölümleri open suse'nin otomatik disk bölümlemede iken bazı disk boyutlarıyla seçtiğini gözlemledim. Acaba yukarıda yazdığım bu bölümler hangi verileri içerir. Ben ona göre bu bölümlerin boyutlarını kişiselleştirmek istiyorum. Ayrıca hem linuxda hemde windows da erişebileceğim bir ortak partiton istiyorum bunun için dosya sistemi tecihim NTFS mi olacak? Teşekkürler..