İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - beremaran

Sayfa: [1]
1
C Programlama Dili / Ynt: C'de Polinom
« : 11 Şub 2013, 03:50:37 Pzt »
Kaynak kodlarını özelden gönderebilir misin? İncelemek isterim

2
C Programlama Dili / Özyineleme ile ilgili örnek
« : 21 Eyl 2012, 22:39:49 Cum »
Az önce bitirdiğim ufak bir program. Yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olur umarım. Recursive fonksiyon diye de geçiyor.

Kod: [Seç]
#include <iostream>
#include <conio.h>

using namespace std;

int sayi1 = 0; // kullanıcıdan alınacak değer atanacak

int eksiltVeYaz(int sayi)
{
    int son; // işlemlerin sonucunda oluşan değer atanacak
   
    if(sayi == 0) // sona ulaşıldıysa bir şey yapma
    {
            return 1;
    } else {
           son = sayi - 1; // gelen sayıyı 1 eksiltelim
           if(son == 0) // sonra geldik mi?
           {
                  cout << "0" << endl;
           } else {
                  cout << son << ", "; // sona gelmediysek sayıyı ve virgülü yaz
           }
           eksiltVeYaz(son); // fonksiyonu yinele     
    }
    return 1;
}

int main(void)
{
    cout << "Lutfen bir sayi giriniz: "; // kullanıcıyla diyalog
    cin >> sayi1; // sayıyı oku
    sayi1++; // fonksiyonumuz sayıyı azaltarak başlıyor, istenen sonuç için 1 arttır
    cout << endl; // bir satır boşluk bırak
    eksiltVeYaz(sayi1); // kendi kendini yineleyen fonksiyon
   
    cout << endl << "Cikis icin ENTER."; // diyalog
    getch(); // ENTER'a basılana kadar bekler.
    return 0;
}

3
Hayat, Evren ve Her Şey / Ynt: Zamanda Yolculuk Mümkün mü
« : 13 Eyl 2012, 21:17:54 Prş »
bence olabilir fakat sadece geçmişe.. yani geleceğe gidilemez çünkü o daha yok, varolmadı  ama geleceğe gidilebilir diye düşünüyorum çünkü var olan bir şey üzerinde gidip gelinebilir Şimdi "Geleceğin varolmadığını nerden biliyorsun belki....." diye başlayan sofistike düşünceleri olanlar olabilir onlar için şunu söylemek istiyorum. eğer gelecek var olsaydı gelecekten bu güne gelirlerdi.ama hiç gelen olmadı. yani yok. o yüzden günün birinde bir zaman yolculuğu yapılacaksa  o geçmişe yapılacaktır diye düşünüyorum
Aslında tam o noktada paradoks haline geliyor olay :)

4
C Programlama Dili / Ynt: c++ sorunlar var
« : 09 Eyl 2012, 20:20:51 Paz »
Dediğini tam anlayamadım :) Videonun linkini atabilir misin?

5
Eğer değerinin azalmamasını istiyorsan, kendini sürekli geliştireceksin. CV'ni genişleteceksin. Her yeni çıkan teknolojiyi takip edip üzerinde bir iki deneme yapacaksın. Eğer yeni bir teknoloji üretirsen, kendi işini kurarsın. Fena mı?

6
Hayat, Evren ve Her Şey / Ynt: Zamanda Yolculuk Mümkün mü
« : 09 Eyl 2012, 20:02:44 Paz »
Dostum izlediğim bir belgesel de stephan hawking konuşuyordu. Uzayda solucan delikleri var ve bu delikler bir atomdan da daha küçük eğer o delikleri belki bir insan içinden geçebilecek kadar genişletmeyi başarırsak geleceğe doğru bir yolculuğa adım atabiliriz. Bu delikler iki farklı mekandaki iki farklı zamanı birbirine bağlar. Eğer iki solucan deliği de aynı yerde olursa o yerin yakın geçmişine varılabilir ama bir sorun var bu solucan delikleri geçmiş zamandaki radyasyonla şimdiki zamandaki radyasyon bir kısır döngü oluşturup deliğin bir içine bir dışına doğru hareket ettiklerinde solucan deliği zarar görüyor ve yok oluyor. Sanırım geçmişe yolculuk hiç bir zaman olmayacak. Ama orda durun geleceğe yolculuk mümkündür. Çünkü biz zaten geleceğe doğru akıyoruz hiç bir şey yapmasak bile zaman geleceğe doğru akmakta. Biz bunu daha hızlı hale getirebiliriz. Bunun en kolay ve en sağlıklı yolu ışık hızına yakın bir hızda dünyanın etrafını 1 hafta boyunca turlamak böylece biz zaman makinesinde 1 hafta yaşarken dışarı çıktığımızda 100 yıl ileri gitmiş olacağız.
Yine o tip bir belgeselde izlemiştim. Şu an adını hatırlayamadığım beyaz saçlı asya kökenli bir fizikçi var (çok da iyi tanımlamışım hani ^^) gelecekten gelecek zaman yolcuları için parti düzenliyordu. Zaman yolculuğunun mümkün olması durumunda bu partiye birileri gelmeliydi, fakat gelmedi. Ama bu demek değildir ki zaman turistleri yok :) İfşa olmaları durumunu bir düşünsenize, şu anın medyası neler yazacak, bilim adamlarının düşünceleri kim bilir nasıl değişecek. Gelecekte zaman yolculuğunun keşfini engelleyecek belki de.

7
Kesinlikle UPS kullanılmalı. Sunucu olarak kullandığım eski bir bilgisayar vardı, voltaj düşüp duruyordu anakartı yandı büyük ihtimal. Hem o an üstünde çalışan belgeleri sık sık kaydetmek gibi bir alışkanlığınız yoksa çok işinize yarar. Türkiye'de yaşıyoruz, elektrik kesintileri diğer ülkelere göre gerçekten sık yaşanıyor.

8
C Programlama Dili / Ynt: c++ sorunlar var
« : 09 Eyl 2012, 12:13:16 Paz »
Kullandığınız kitabın en başına dönseniz daha iyi olacak sanırım. Bir çok hata var. En basitinden if blokları için süslü parentez ( "{" ve "}" ) kullanmalıydınız. Kodun çalışan hali şöyle;

Kod: [Seç]
#include <iostream>

using namespace std;

int main(void) {
       int x;
       
       if(8>3) {
              cout << "Tebrikler Doğru";
              cout << endl;
              cout << "Merhaba";
              cout << endl;
              }
       else {
              cout << "Maalefes Yanlış";
              cout << endl;
              }
       cout << "program bitti";         
       cin >> x;
       
       return 0;
       }


İlk mantık hatası olarak std'nin yalnızca cout'unu kullanmak istemişsin ilk adımda. Fakat aşağıda endl ve cin kullanmışsın. Bunlarda std'nin içinde yer alır.

İkinci olarak, main fonksiyonunu doğru oluşturmalısın.

If bloklarını oluştururken tek bir komuttan oluşmayacaksa süslü parantez ( "{"ve "}" ) kullanmalısın.Her programcının uyduğu belli gelenekler var. Bu gelenekleri öğrenmelisin. Hangi kütüphanenin ne işe yaradığını, hangi fonksiyon için hangi kütüphaneyi eklemen gerektiğini cheatsheetlerden öğrenebilirsin. Hepsinden önce C syntax ını iyice öğrenmelisin.

Sayfa: [1]