İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Çağatay ÇEBİ

Sayfa: [1] 2 3 ... 36
1
Kısaca cevap vermeye çalışayım:

Elbetteki dosyaya yazma ve dosyadan geri okuma işlemleri yapabilirsin. Ben bu konulara anlatımım içinde girmemiştim. Ama İnternet'te bir sürü kaynak bulabilirsin. Özellikle İngilizce sınırsız kaynak var.

Oyun dahil, C dilinde aklına gelebilecek her şeyi geliştirebilirsin. Fakat önemli bir konu, bunu yapmak isteyip-istemeyeceğin. Çünkü C'de binlerce satırla yapacağın işlemleri, güncel bir programlama diliyle (örn. Java, Python vb.) çok daha hızlı sonuçlandırırsın. C programlama diliyle daha yüksek performanslı kod yazabilirsin. Ama modern dillerde, yazman süren dramatik ölçüde azalacaktır. Zaman, para demek olduğu için modern diller çoğu yerde kullanılmaktadır.

Daha iyi öğrenmek için bol bol pratik yap. Aklına gelen her şeyin kodunu yazmaya çalış. Burada önemli olan C programlama dilini daha iyi yazmak olmasın. Algoritma kurma becerilerini arttırmaya gayret et. Çünkü algoritma kurabilen bir kişi, herhangi bir başka dilde de kod yazabilir.

Çağatay

2
Ankara'yı pek bilmiyorum. Ama 1.5-3 saat arasında süren yol konusu şaşırttı. Sadece İstanbul'da bizim yaşadığımızı sanıyordum.

3
Site Üzerine... / Ynt: Teşekkür ve istek
« : 12 Tem 2015, 21:30:22 Paz »
Merhaba,

Öncelikle teşekkür ederim. Böyle güzel sözler duymak insanı mutlu ediyor.

C++ anlatım konusuna gelirsek, bu tamamen zamana bağlı bir durum. Siteyi ilk açtığımda, yazı yazmaya çok daha fazla zaman ayırabiliyordum. Ama maalesef şu sön dönemler, kendime bile zaman ayıramıyorum. Özellikle çalışma hayatından geriye fazla bir şey kalmıyor. Bu nedenle, "Yardım Aranıyor" başlığı altında bir duyuru yapmıştım. Daha fazla zamana sahip, azimli arkadaşların desteğine her zaman ihtiyacımız var. Ara ara bu tarz e-mail'ler alıyorum ama devamı gelmiyor.

Çağatay

4
Bilgisayar Problemleri / Ynt: ipconfig
« : 29 Haz 2015, 08:28:29 Pzt »
Maalesef öneride bulunabileceğim belirli bir kitap yok. Ancak bunlar temel ağ bilgileri olduğu için, hemen hemen her kaynakta bulabilirsin.

5
Bilgisayar Problemleri / Ynt: ipconfig
« : 24 Haz 2015, 20:14:25 Çrş »
Selam okko,

Büyük bir hanın kiracısı olduğunu düşün. Her kiracının kendine ait bir kapı numarası var. Fakat apartmanınsa kendine ait bir numarası var. Sana gelecek bir paket, öncelikle apartman numarasını kullanıp, lokasyonunu bulur. Apartman içine girdikten sonra ise daire numarasına bakar ve paketi bu şekilde adresine ulaştırır.

Senin modemini apartman olarak görebiliriz. Dış dünyadan bakan birisi, sadece modeminle konuşur. İçeride hangi paketin hangi cihaza teslim edileceği ise modem üzerinden sağlanır. Bu konuyla ilgili daha detay bilgi için NAT bağlantısına bakabilirsin.

Çağatay

6
Site Üzerine... / Erişim Problemleriyle İlgili
« : 25 Oca 2015, 20:54:34 Paz »
Selamlar arkadaşlar,

Site neredeyse 10 yaşına basıyor. İlk açıldığı zamanları hatırlıyorum; günde 30 kişi girse iyi bir rakam diyordum. Sonra yüzlere çıktı, yüzler binlere dönüştü. Bir programlama sitesi için fena rakamlar değil.

Siteyi kurduğumda, en büyük hedefim insanlara bir beklenti olmadan bilgi sunabilmekti. Reklam veya sponsorluk gibi şeylere bu yüzden girmedim. Yalnız zaman içinde hosting masrafları arttı. Bu nedenle hosting firmamı değiştirip, daha hesaplı olmakla birlikte, daha çok imkan sunan bir başka firmaya (iPage) geçtim.

Geçiş yaptığım tarihten bu yana, erişimle ilgili sıkıntılar çıktığını gördüm. Sorunun nedenini birçok yazışma sonunda buldum. 31.03.2011 tarihinde, Adana 5. Sulh Ceza Mahkemesi, 2011/762 D. iş karar numarasıyla bir karar veriyor. Anladığım kadarıyla LigTV'nin yayınlarını kaçak olarak gösteren liqtr.com adlı bir siteyi yasaklıyorlar. Yalnız yasaklamayı yaparken, isim bazlı değil, IP bazlı yasaklansın kararı çıkıyor. Bu kararla birlikte, iPage.com'un host ettiği bütün siteler yasaklanmış oluyor.

iPage.com, dünyanın en büyük hosting şirketlerinden bir tanesi... Yaklaşık 1 milyon websayfası, iPage firması tarafından host ediliyor. Bu kararı neye benzetebiliriz? Büyük bir işhanında, yüzlerce kiracı var. Bu kiracılardan birine kapatma cezası geliyor. Sadece o kişiye ceza verilmesi gerekirken, bütün han kapatılıyor. Dava konusuyla hiçbir alakası olmayan bir sürü insan böylece zarar görüyor.

BTK ve TTnet ile ayrı ayrı temasa geçtim. Mahkeme kararı olduğu için bir şey yapamayacaklarını, bu engelleme kararını kendilerinin değil, mahkemenin verdiğini söylediler. TTNet'in önerisi, farklı bir hosting firması kullanmam yönünde oldu. Çalışanları gerçekten cin  8)

Bundan sonra ne yapabileceğim konusunu değerlendiriyorum. Mahkeme kararıyla ilgili düzeltme isteyebilir miyim, hukuksal olarak ne gibi alternatiflerim var, bunları anlamaya çalışıyorum. O zamana kadar siteyi takip edenlerden bir ricam var. Lütfen DNS adreslerinizi aşağıdaki gibi değiştirin ve hatta çevrenizdeki kişileri de bu yönde bilgilendirin. Bu sayede, web sitesine sorunsuzca erişebebileceksiniz.

Kod: [Seç]
# OpenDNS
208.67.222.222
208.67.220.220
# Google DNS
8.8.8.8
8.8.4.4

Desteğiniz için teşekkürler,
Çağatay

7
Hayat, Evren ve Her Şey / Kitap Bağışı - II
« : 29 Tem 2014, 22:42:40 Sal »
Merhaba arkadaşlar,

Geçen sene bu zamanlar, Kitap Bağışı diye bir konu açmış ve 20 adet kitabı isteyenlere göndermiştim. Senelik kütüphane temizliği zamanımız tekrar geldi.

Aşağıdaki kitapları isteyen kimselere göndermek istiyorum. Kargo size ait olacak şekilde, seçeceğiniz kitapları 1 hafta içinde yollayabilirim. Yalnız daha çok kişiye faydamız olsun; bütün kitaplar tek kişide toplanmasın diye kişi başı 3 kitapla istekleri sınırlandıralım... Dönüşlerinizi bekliyorum. :type:

 • Adrian BERRY - Sonsuzluğun Kıyıları (Tübitak) - (B.Karakus)
 • Albert EINSTEIN - İzafiyet Teorisi - (E.B. Köksalan)
 • Martha W. LEAR - Gözlüğümü Nerede Bıraktım? - (A.Elipek)
 • Richard LEWONTH - Üçlü Sarmal (Tübitak) - (B.Karakus)
 • Stephen HAWKING - Kara Delikler ve Bebek Evrenler (Sarman Yayınları) - (N. Demir)
 • John LYOD & John MITHINSON - Cahillikler Kitabı (NTV Yayınları) - (Ö.F. Demiray)
 • Robert OSSERMAN - Evrenin Şiiri (Tübitak) - (B.Karakus)
 • Aydın ILGAZ - SINIF'ın Efsanesi - (A.Elipek)
 • Paulo COELHO - Veronika Ölmek İstiyor
 • Malcolm BARBER - Tapınak Şövalyelerinin Tarihi (KABALCI) - (E.B.Köksalan)
 • J.R.R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi III.Kitap: Kralın Dönüşü (Metis)
 • Doğan YURDAKUL - ABİ, Dündar Kılıç ve Kabadayılık Efsanesi
 • Uğur MUMCU - Papa, Mafya, Ağaca - (E.B. Köksalan)
 • Mehmet Akif ERSOY - Safahat - (Ö.F. Demiray)
 • Metin ÜSTÜNDAĞ - Üniversitelinin Çırpınışı

Hepinize iyi bayramlar. :friendship:
Çağatay

8
C Programlama Dili / Ynt: C
« : 29 Eki 2013, 22:44:43 Sal »
Bu cevabı çok beğendim 2kral  :clap:

9
Site Üzerine... / Gönüllüler için konular
« : 20 Eki 2013, 01:26:37 Paz »
Arkadaşlar merhaba,

İçeriği sizin de katkılarınızla genişletmek istiyorum. Bunun için sitenin girişinde yıllardır tuttuğum bir duyuru var. Yardım aranıyor bağlantısından da göreceğiniz gibi yazarlar ve çevirmenler olmak üzere iki temel destek grubuna ihtiyaç duyuyoruz.

İlân dediğim gibi yıllardır duruyor ve yıllardır da belki bu konuyla ilgili yüzlerce e-mail almışımdır. Ancak maalesef bu sistem büyük oranda işe yaramıyor. Önce gönüllü arkadaştan bir e-mail alıyorum ve her türlü desteğe açık olduğunu belirtiyor. Bu iyi niyete karşı, ben de birkaç alternatif öneriyorum. Yalnız ya benim önerdiklerim uygun gelmiyor ya da yardımcı olmak isteyen arkadaş vakit ayıramıyor.

Şimdi bu sistemi biraz değiştirmek istiyorum. Daha önce iki gruptan kişiye ihtiyaç duyduğumu yazmıştım. Şimdiyse ihtiyaç duyduğum grup sayısını üçe yükseltmemin doğru olduğunu düşünüyorum. İlk grup kendine ait özgün konularda yazılar yazacak; ikinci grup çeviri yapacak; üçüncü grupsa yazılacak veya çevrilecek konularda önerilerde bulunacak.

Sizlerden ricam şudur:
 • Yazılmasını istediğiniz konuları lütfen bu post'a yazın. Hatta konuyla ilgili benzer yazılar varsa, dipnot olarak bunları da düşün.
 • Çevrilmesini istediğiniz bir konu varsa, lütfen linkiyle beraber bunu belirtin. Yalnız verilecek yazıların, çevrilip, bizim sitemizde yayınlanabilir olması lâzım. İzinsiz bir süreç yapamayız.
 • Yazı yazmak istediğiniz size ait bir konu varsa, lütfen direkt olarak yazıp gönderin. Eğer konu bulmak ile ilgili sıkıntınız varsa, forumda önerilen konuları yazabilirsiniz.
 • Çevirme konusunda kendinize güveniyorsanız ve çevirmek istediğiniz uygun bir içerik varsa, direkt işe koyulabilirsiniz. Konu/yazı bulmak yine sorunsa, forum içersindeki konulardan başlayabilirsiniz.
 • Sistemin sağlıklı işlemesi için, bir konuyu/çeviriyi seçtiğinizde, bununla ilgili bir 'post' göndermeniz önemli olacaktır. Bu sayede aynı makaleyle uğraşıp, gereksiz efor sarfeden kişilerin önüne geçmiş oluruz.

Sevgili arkadaşlarım, zengin bir içeriğin, hem size hem başkalarına yararı dokunur. İçerik zenginleşip-genişledikçe bu hepimizin ortak başarısı olacaktır.

Şimdiden teşekkürler,
Çağatay

10
Merhaba,

Aslında yapılacak işe göre düşünürsek, değişken seçimine daha doğru karar verebiliriz. Diyelim ki öğrenci notları alıp, bunların ortalamasını ekrana yazdırmak istiyorsun. Bu durumda, öğrenci notlarını float olarak almana gerek olmayacaktır. Sınav kağıtlarını okurken, 56.7 diye bir puan verilmeyecektir :) Float kullanarak da aynı sonucu tabii ki elde edebilirsin ama 'integer' bellekte daha az yer tutar. İşte bu nedenle değişkenleri alırken, int kullanıp, dönüştürmek ve sonrasında da sonucu float olarak yazdırmak seçilebilecek bir yöntem.

Şimdi farklı düşünelim ve altının gramını kullanarak bir hesap yapıyor olalım. Bu durumda alacağın değerler küsuratlı olacaktır. İlk değişkenleri alırken de float olarak alman daha uygun olur.

Çağatay11
Hayat, Evren ve Her Şey / Ynt: Kitap Bağışı
« : 24 Tem 2013, 08:25:46 Çrş »
Selam arkadaşlar,

Durumu özetlersem:
 • Kitapların yarısından fazlası birkaç saat içinde ayrıldı.
 • Kargoların çoğu sahiplerine ulaştı. Bugün bir parti daha veriyorum ve geriye sadece tek bir kitabın kargoya verilmesi kalıyor. Onu da yarın halledeceğim.
 • Fizik kitabını geçen 2 haftaya rağmen kimse istemedi :)
 • Kitapları doğru tasnifleyip, isteyenlere göndermek tahmin ettiğimden daha zormuş. kitapyurdu, idefix gibi siteleri artık daha çok takdir ediyorum.

Arada böyle aktiviteler yapalım.

Çağatay

12
Hayat, Evren ve Her Şey / Ynt: Kitap Bağışı
« : 20 Tem 2013, 10:18:13 Cts »
Selam arkadaşlar,

İlk partiyi kargoya verdim. Kalan kısmı da Pazartesi vermeye çalışacağım.  ;)

13
Hayat, Evren ve Her Şey / Ynt: Kitap Bağışı
« : 13 Tem 2013, 19:14:18 Cts »
Tamamdır. Yalnız adreslerini bana göndermemiş arkadaşların, kargo için bilgilerini göndermesini rica ediyorum.

14
Hayat, Evren ve Her Şey / Ynt: Kitap Bağışı
« : 13 Tem 2013, 11:07:29 Cts »
Selam arkadaşlar,

Kitapları ayırdım. Sizlerden ricam, bana kişisel bir mesajla adres bilgilerinizi göndermeniz. Bir hafta boyunca İstanbul'da değilim. Ama 22.Temmuz haftası ilk iş kitapları kargoya vereceğim.

15
Hayat, Evren ve Her Şey / Kitap Bağışı
« : 13 Tem 2013, 10:49:38 Cts »
  Merhaba arkadaşlar,

  Kütüphanemi biraz boşaltmam gerekiyordu ve verilecek bazı kitaplar çıktı. Aşağıdaki kitapları isteyen kimselere göndermek istiyorum. Kargo size ait olacak şekilde, seçeceğiniz kitapları 1 hafta içinde yollayabilirim. Yalnız daha çok kişiye faydamız olsun; bütün kitaplar tek kişide toplanmasın diye bir limit koyalım: Kişi başı 3 kitapla istekleri sınırlandıralım... Dönüşlerinizi bekliyorum. :type:

  • Robert Slater - Microsoft'un yeniden doğuşu (M.Yavuz) ==> Kargoya verildi
  • David A. Vise - Google Hikayesi (M.Yavuz)  ==> Kargoya verildi
  • Liz Behmoars - Mazhar Osman: Kapalı Kutudaki Fırtına (kodmanyagha) ==> Kargoya verildi
  • Sunz Tzu - Savaş Sanatı (kodmanyagha) ==> Kargoya verildi
  • Mehmet Şanlı - PHP ile web programcılığı (A.Elipek)  ==> Kargoya verildi 
  • Mustafa Başer - Python (dvey)  ==> Kargoya verildi
  • Zafer Demirkol - ASP.NET (A.Elipek)  ==> Kargoya verildi
  • Özgür Hocaoğlu- Visual Basic.NET[ (F.Sönmez)
  • Numak Pekgöz - JavaScript (M.Yavuz)  ==> Kargoya verildi
  • Murat Yıldırımoğlu - TCP/IP Internetin Evrensel Dili (kelebek)  ==> Kargoya verildi
  • İhsan Karagülle ve Zeydin Pala - Visual Basic 6.0 Pro (hellfiredman)
  • Derleme - Internet Kullanım Klavuzu (A.Elipek)  ==> Kargoya verildi
  • M.Ali Vardar - GTK+/GNOME Programlama (dvey)  ==> Kargoya verildi
  • David Taylor - Şeffaf Lider (F.Sönmez)
  • Kevin Mitnick - Aldatma Sanatı (kelebek)  ==> Kargoya verildi
  • Saygı Öztürk - 5-6-2 Tamam Reis (F.Sönmez)
  • Zafer Yayınları - ÖSS Fizik
  • Soner Yalçın - Efendi (İ.Bilge) ==> Kargoya verild i
  • Kelley Armstrong - Bit Pazarı Büyüleri (İ.Bilge) ==> Kargoya verildi
  • Sven Hassel - Cephe Arkadaşları (kodmanyagha) ==> Kargoya verildi

  Çağatay

Sayfa: [1] 2 3 ... 36