İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - cemokan

Sayfa: [1]
1
Bilgisayar Problemleri / p0p 3 :)
« : 05 Ağu 2009, 22:58:07 Çrş »
Evet arkadaslar daha önce bi konu acmistim. (hotmail olayi isimli ) devami niteliginde cevap vermektense ayrı bi konu acip pop3 denen protokol ve destekleyen saglayici gmail lin ayarlarının nasil yapildigini dilim döndüğünce anlatmak istiyorum. Belki birilerine lazim olur veya internet mail hesabı olarak gmail.le terfi etmek isteyebilirler. :)  Çünkü vermis oldugu pop3 destegi diger sağliyicilarda, ücretli bir sekilde verilmekte. Hotmailinde bu servisi baslatmis durumda fakat ben Thunderbird'de sorunlar yasadim. En sağlami gmail hic bir sorun yasamadan mail alip,gönderip ve olmayan veya yanliş adreslerde direk olarak mail lin geri geldigini görüyorum. Ve cok memnunum  :D Herkeze gmail hesabı almalarını öneririm. En azindan mail alip göndermelerde  :D

Evet öncelikle pop3 nedir ondan size biraz bahs ediyim. Mail sisteminde ilk karsimiza çikan Smtp yani (Simple Mail Transfer Protocol) bu protokol aslinda sadece mail attigimizda karsimiza cikan bi protolkoldü. Siz bir mail gönderiyorsunuz karsi taraf onu aliyor ve baglanti sonlandiriliyor. Eğer gidecegi yerde bi sorun varsa veya adres yanlişsa belli bi süre gönderme işlemi tekrar yapiliyor. En son yerine tekrar ulasmassa göndericiye, gönderilmedeğine dair bi mail geliyor veya direk siliniyor. Yani tam belli bir sistemi olmadığını düsünmekteyim. Bütün mail servis saglayicilari suan bu protokolü kullaniyorlar. İşte bu durumun önüne geçebilmek için pop denilen protokol çikartiliyor veya şuanki haliyle pop3. Pop3 bir posta kutusu vazifesi görüyor. sizin gidiveren geliveren geri tepiveren tepdigini alip ge boda du diyen :D bir protokol sistemi. Ve gmail haric diger sagliyicilarda ücretli halde (Hotmail tartisilir)

Gmail pop3 destegini almak icin hesap acmaniz gerekiyor.

https://www.google.com/accounts/NewAccount?service=mail&continue=http%3A%2F%2Fmail.google.com%2Fmail%2Fe-11-115718878c5446f814e68044e5ad3339-be580e5aad4656a680d552706da5e7cfe3f14d4d&type=2

adresten bilgileri doldurarak bir mail adresi alabilirsiniz. Hesabınızı aldınız ve giris yaptiniz. Ayarlar sekmesini tıklayın ve Ayarların üzerinde bulunan Yönlendirme ve POP sekmesine tıklayın. Açılan kısımda POP'u tüm postalar için etkinleştir veya POP'u sadece şu andan itibaren gelen postalar için etkinleştir seceneklerinden kendinize göre birini secin. Ben POP'u tüm postalar için etkinleştir'i seçtim ardından POP istemcinizi yapılandırın seçenği ve Değişiklikleri Kaydet'e tıklayın.  Artık Gmail hesabınız pop için etkinleşmis durumda. Artık pop u ektin bir şekilde kulanmak için bir mail istemcisi kullanmalisiniz. Ben Thunderbird'i kullaniyorum. İstenirse Outlook veya Apple Mail gibi istemcilerde de kullanilabiliyor. Benim Thunderbird'ü kullanmamın sebebi http://www.mozilla-europe.org/tr/products/thunderbird/features/ burda anlatilanlara ek olarak Linux Ubuntu 9.04 kullaniyor olmam  ;D Seçim Tabiki sizin.. Ben Thunderbirdin yapilandirmasini anlaticam.

Thunderbird yani istemicimizi Snaptic Paket Yöneticisinden bi kac tiklamayla sorunsuz kurabilir. ( Snaptigi aciyoruz, Thunderbird yazarak aratiyoruz. Bulunan Thunderbird paketini uygula diyerek kuruyoruz )

Yapilandirmasi da şöyle Uygulamara/İnternet/Mozilla Tunderbird mail news i tıklıyoruz. Dosya / yeni / Hesap tıklıyoruz. acılan pencerede E-posta hesabı nı tıklayıp ileri diyoruz.. Gelen pencerede herhangi bir isim yazip gmail.com sonlu mail adresimizi yaziyoruz ileri diyoruz. Gelen pencerede pop u işaretleyip gelen posta  sunucusuna "pop.gmail.com" yazıyoruz. Gidern E-posta icin (bazilarimizda bu secenek kendiliginden dolu olabilir. ) "smtp.gmail.com" yazıyoruz ileri diyoruz. Yine açılan kısma gmail de acmis olduğumuz kullanıcı adamızı yazıyoruz ileri diyoruz. Gelen pencereye yine kendinize göre bir isim vererek ileri diyoruz en son acilan pencerede kontrollerimizi yapiyoruz. son diyoruz  :)

böylecelikle normal sayfamiza geri döndük sol üst kösede açmis olduğumuz isimle hesabımızın açık hali olmus oluyor. İsmimizi tikladigimizda sağ tarafta bazı secenekler çıkıcak burda "Bu hesabın ayarlarını görüntüle " secenegini tıklıyoruz. " sunucu ayarlarını" tıklıyoruz. Açılan pencerede port nosunu"995"yapip güvenlik ayarlarını kullanı "SSL" yapıcaz. Hemen ardından "Giden posta sunucusunu " tıklıcaz burada büyük ihtimal ön tanımlı olucaktır. Biz düzenleye tıklıcaz açıklama kısmına herhangi bisi yazabiliriz. Sunucu ismine gmailden almis oldugumuz mail adresimizi yazicaz port numarsınıda "587" giricez (Hemen altına tam emin değilim ama ben işaretledim). isim ve parola kullanı isaretleyip isim kısmına mail adresimizi yazıyoruz. güvenlik kısmınıda SSL olarak isaretleyebiliriz. Hemen ardından Tamam diyoruz ve ana penceremize geliyoruz.

EVET böylecelikle kurulumumuz bitmis oluyor. Postaları indir dediğimizde bizden parola isticektir parola kismina gmail de belirlemis olduğumuz şifremizi giriyoruz. Ve gelen maillerimiz inmeye basliyorr  :D
Hepinize Hayirli olsun. İmla hatalarimiz affola  :rolleyes: Bugün Kandil Hepinizin KANDİLİ MÜBAREK OLSUN....

2
Bilgisayar Problemleri / hotmail olayi
« : 16 Tem 2009, 15:11:00 Prş »
Arkadaslar ilgimi cekerekten konuyu aciyorum. Hotmail.den sallamasyon olarak olsada gercekte var olan bi mail adresi olsada herhangi bi mail attigimizda iletildi deyip yazip geciyor.

Yanliz ilgimi ceken nokta sallamalarda veya yanlis e-mail adreslerine  (yani olmayan) gönderilen mailler nereye iletiliyor. :huh:

ha arada bazen iletimizin gönderilemedigine dair mesaj geliyor ama digerleri ne iş nere uctu o mailler ?   :D


3
 MERHABA ARKADASLAR. ARANIZA YENİ KATILMIS BULUNUYORUM. LİNUX A DAHA YENİ GECMİS SAYILIRIM. ACEMİYİZ ANLİCANIZ  :) LİNUX A İYİDEN İYİYE ADEPTE OLUYORUM AMA. BAZI KONULAR SIKINTI YARATMIYOR DEİL AŞICAZ ELBET.  :rolleyes: ARKADASLAR LİNUXTA KULLANABİLECEĞİM Bİ ÇEVİRİ PROGRAMI VARMI BİLDİĞİNİZ. ? qt isimli bi sözlük buldum ama kuramadim. :huh: bu veya baska varsa bildiginiz kurulumuyla beraber yazarsanız cok sevinicem herkese iyi calışmalar..

Sayfa: [1]