İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - namiqsoft

Sayfa: [1]
1
Merhaba. Ben C dilini bu siteden öğrendim. Ama bir şey daha sormak isterim. C dilinde PHP-de olduğu kimi string (alfanumerik) değişken tipi var mıdır? Mesela:
Kod: [Seç]
<?php
$text 
"Muhammed";
print 
$text;
?>

Php-de ekrana basılacak olan text değişkeninin deyeri alfanumeriktir. Ama C dilinde ben bunu nasıl yapa bilirim?
Önceden teşekkürler.

2
Linux ve diğer Unix türevleri / Linux`da PHP?
« : 29 Ağu 2010, 08:20:08 Paz »
Merhabalar. Arkadaşlar ben php ile çok uğraşıyorum, bu yüzden de çok zaman windows kullanıyorum. Linux olarak Ubuntunun son sürümünü indirdim ve notebookumda kurdum. Her şey güzel de bir PHP nasıl çalışacak ve nerede çalışacak bilmiyorum. Yardım edin, lütfen.

P.S. Bir de Ubuntu kullanmak için hangi sitelerden yardım ala bilirim?

3
Merhaba. Bende çoook eski bir bilgisayar var ve ben o bilgisayara Ubuntu linux yükledim. Kendi Toshiba A300d notebookumla wi-fi baglanti ile internete baglaniyorum, hatta dial up ile de internete gire biliyorum. Merak ettiğim bir şey var, acaba ben eski bilgisayarimla dial up olarak internete nasil baglanim? windows`ta baglana biliyordum, Ubuntu kurduktan sonra baglanti dial up yapamiyorum, wi-fi de yok ki, eski bilgisayarda. Guncelleme ve ya program kurmak icin internete nasil baglanacam?

4
Hiç polisler incimesin
Korkulu bir sırr diyorum:
Ne zamandır bir arzum var
Hırsız olmak istiyorum!..
İnsanların arasından
Akidesiz adamları
Vicdanını paraya satan
Cahil adamları
Çalmak istiyorum!
Bu toprağın günden-güne
Neden artıyor kaygıları...
Devletlerin arasından sınırları
Çalmak istiyorum!
Ya! ben ne iş görmüşümki
Hırsızlık da işdir barı.
Ben annemin yüzüne
Zamansız gelmiş kırışıkları
Çalmak istiyorum!..
...insanların yüreğinden
Her kinini, nefretini,
Yalanını bundan ona,
Ondan buna satanları,
İki seven arasından
O üçüncü adamları
Çalmak istiyorum!..
Araz akıyor...
O tarafdan da insan bakıyor,
Bu tarafdan da insan bakıyor,
bircok gözü yaşlı insanımı,
O hasretli Tabrizimi
Çalmak istiyorum!
Şimdi birçok devletlerden
Mazlumların ah-zarını,
Yabancı toprakda yatıp kalan,
Esirlerin arasından
Kollarını bağlayıp kalan
Karbaladan Fizulini,
Halebden ise Nesiminin mezarını
Çalmak istiyorum!
Ne gizleyek, bilir herkes
Ateş vurup yandırırlar
bu cihanı.
Çok öfkesi tutsa bile
Yerin bana, göğün bana
Ne diyoruz, deyin bana
Hırsız olmak istiyorum!..
(Nüsret Kesemenli)

5
C Programlama Dili / C dilinde yazılmış kodları paylaşalım
« : 30 Tem 2010, 08:41:00 Cum »
Merhaba.  Arkaşlar siz C dilini biliyormusunuz? "Evet" mi diyorsunuz? Amma ben ve benim gibi bir çok arkadaş bilmiyor  :rolleyes:  Düşündüm de, paylaşmak isteyen arkadaşlar kendi programladıkları C dilli kodları tam olarak forumda paylaşsınlar. Hatta sıkıştırarak internetde bir yerlere upload etsinler ve biz de bilgisayarımıza indirip öğrenmeğe çalışalım. Daha güzel olur ki, kendi programlarına isim versinler ve bu isimleride yeni açdıkları konuya versinler. Bizler de her bir programın konusunu forumda tek-tek inceleyelim. Açık kodlara bakarak daha tez öğrenilir ben bunu php öğrenirken denedim. Bundan ilave sourceforge den de bir kaç açık kodlu programlar indirerek baktım (Siteden Çağatay Çebi beyin derslerini okudum, hatta print bile ettim. Programlarını da indirdim).
Varmı benimle aynı fikirde olanlar?

Ebu Hureyre(ra) rivayete göre Hz. Muhammed (sav) şöyle buyurdu: İnsan öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı ondan kesilir, (amel defteri kapanır) sadece 3 şey müstesna.

1. Sadaka-i cariye, yani hayrı devam eden iyilikler.
2. İstifade edilen ilim.
3. Kendisine dua eden salih, hayırlı evlat.


Öyle ise ne bekliyorsunuz?

6
Diğer Programlama Dilleri / tpl dosyaları ve PHP
« : 07 Tem 2010, 10:53:29 Çrş »
Merhnaba, arkadaşlar. Ben dle (datalife) scriptlerindeki .tpl dosyalarının PHP ile kullanılmasını anlamış değilim. PHP ile yapılmış bir sitede .tpl dosyasındakı kodların .php sayfaya yazılmasını nasıl yapmalıyız?
Kod: [Seç]
{menu}gibi kodlar var, bu nedir?  :eek:

7
Diğer Programlama Dilleri / VB-de arama
« : 06 Tem 2010, 14:13:49 Sal »
Merhaba. Ben .................. sitesinde müzik ararken çok hoşuma giden bir şey oldu. Mesela: ben latinca Dima Bilan yazdım ve kiril karakterlerle yazmamama rağmen kiril karakterli Дима Билан-ın şarkıların buldu. Ve ya “Nülüfer”in şarkıların aramak istersem “Nulufer” yazmam yeterli ola bilir. Bunu nasıl yapmışlar? PHP ile bu scripti nasıl yazmalıyız? MySQl bazada “SELECT” deyimi ile arama yapılır, ama bu karakterler de nasıl latın-kiril fark etmiyor? Ve ya türkce karakterler ingiliscedeki karşılıkları ile (ü-u, ö-o gibi) nasıl çevrilir? Acaba bunun için veritabanında  her müzik için özel  keyword mü yazmalıyız. Mesela: Nülüfer, Nulufer, nulufar gibi. Arama zamanı da bu sözlerden birisi SELECT deyimine yuğun geldiyi için arama sonucları uyğun olur.

NOT: mp3 sitesi adresi tarafımdan silinmiştir. Telif hakları konusunda biraz daha dikkatli olalım lütfen...  :oldie: (Çağatay)

8
PHP`de bir dizinin içerisinde olan tüm dosyaları nasıl sayfada görebiliriz?Mesela. Parallel Plesk yönetim panelinde FTP-ye benzer olarak serverdeki php, resim ve başka dosyalar sayfada listelenmiştir. Ve biz dosyaları isimleri ile birlikte göre biliriz, karşısındakı kutunu seçince silme şansımız da olur.  Bunun için hazır bir fonksiyon varmı? Yoksa başka yöntemlerden istifade etmeliyiz mi?

9
Merhaba. Arkadaşlar fomuda Java ile MSN, Skype gibi program yapmayı tartışmışlar. Javadan o kadar da anlamadığım için bu mövzuya katılamadım, ama aklıma bir sorun takıldı. Acaba PHP ile bir MSN, Skype gibi program (site) yapmak olur mu? Tabii ki, chat yapmak olur, ama  sesli könuşmak için php bunu desteklermi? Facebookda bile sesli konuşma yok, sanırım. PHP-nin böyle bir fonsiyonu varmı?

10
Arkdaşlar bakalım bu forum daha çok ne öğretmiş.Tabii ki, her kes burada bir şey öğreniyor. Ben Java seçtim. Kolay gelsin....

11
Bir sorum olacak. Ben php mysql, mssql ve asp-ni mükemel biliyorum, subhanallah. Bir az da java anlayışım var. Şimdi bir program yapmayı düşünürdüm. Java sözlük kibi. localhostta php versionunu yazdım. Çalışır, ama php program olmaz ki, birisi bunu kendi bilgisayarına nasıl yükler deye düşündüm. Ona göre Java sözlük programını indirdim, açık kaynak kodlarına baktım ve bir soru kafama takıldı. Acaba ben veritabanı olarak mysql kullansam bu verileri sonradan nasıl yapmam lazım ki, programı diger arkadaşlara verdiğimde onlar kendi bilgisayarlarında mysql kurulu olmadan programı çalıştıra bilsinler. Java sözlükde veriler hazırlandıkdan sonra nasıl derlendi? Yani nasıl olur ki, benim bilgisayarımda HSQL olmadan çalışır. Mysql ile de yapmak olarmı? Java sölük programı İngilis-Türkce çeviri yapıyor. ben ise Azeri-Türkce ve ya eksine çeviri yapmayı düşünürem. Çağatay beyin yaptığı progamdır, sadece açık kaynak kodlu olması benim işime yarar. Buradakı türk öğrencilerin azerice öğrenmesi için 1 yıl daha okumaları lazım, o sürec içerisinde azerice öğrenmelerini kolaylaştırmak için unversitede hocamın benden isteğidir. Forumda çok aradım, hatta tüm sayfaları kendi bilgisayarıma kopyaladım, bu sorunu kimse sormamış. Yardımcı olursanız sevinirim. Javaya yeni başladım, ama kodlarda düzenleme yapmam problem olmuyor. Bu programı yapmışsınız, inanıram ki, doğru kaynak sizsiniz. Uzun zamandır üyenizim ve sizden çoook şey öğrendiğim için size borcluyum. İyi çalışmalar...

Sayfa: [1]