İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Ases

Sayfa: [1] 2 3 ... 5
1
Programlama ve Veritabanı / Config dosyası
« : 05 Mar 2012, 14:17:03 Pzt »
Merhaba,

Programlama işinde belli bir zaman geçirmiş insanlar programın mantıksal akışı dışında zamanla değişme ihtimali olan her şeyi, kaynak kodun dışında bırakmanın gerekliliğini anlarlar. Bunun için genelde config.ini gibi veya config gibi settings.config gibi dosyalar kullanılabilir veya benim yaptığım bir-iki web yazılımında veritabanında config diye bir dosyada tutmayı da tercih ettim.

Şimdi asıl sorum şu ağırlıklı olarak windows programcıları için gelecek. Bu tarz config dosyasına yazdığımız değerleri sizce dosya da mı tutmak daha mantıklı yoksa windows registry'de key yaratıp bu tarz değerlerin hepsini registry'de tutmak mı daha mantıklı olur? Programlama kolaylığı açısından dosya bana mantıklı görünüyor ancak maliyet/performans olarak hangisini kullanmak doğru olur.

Teşekkürler.

2
Linux ve diğer Unix türevleri / Pardus'a veda mı?
« : 31 Oca 2012, 22:44:31 Sal »
Merhaba,

Az önce Hürriyet gazetesinin sitesinde şöyle bir haber okudum:

Alıntı
Türk işletim sistemi yolun sonuna geldi -31 Ocak 2012-

Pardus işletim sisteminin geliştiricilerinden Semen Cirit, geliştirici listesine gönderdiği duyuruda Pardus'un artık güncellenmeyeceğini, yeni bir sürümün yayınlanmayacağını duyurdu.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve bir Linux dağıtımı olan Pardus'un bugüne kadar 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü yayınlandı. Ancak Cirit'in attığı e-posta, Pardus'un artık yeni bir sürümünün yayınlanmayacağını ortaya çıkardı.

Cirit'in açıklaması şöyle: "İlk kararlı sürümünü 21 Ocak 2011'de çıkaran, daha sonra 2011.1 ve 2011.2 ile yoluna devam eden 2011 sürümü ailesi sona eriyor. Bu tarihten sonra Pardus 2011 için herhangi bir yazılım güncellemesi yapılmayacak. Bu sürümü kullanan ve emeği geçen herkese çok teşekkürler."

Cirit, Pardus'un üretiminin durdurulmasının nedenini ise şöyle açıkladı: "TÜBİTAK'ta olan genel değişim ve son dönemde yaşanılan büyük iş gücü kaybı sonrasında Pardus Yönetimi bu kararı verdi."
kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/19814810.asp

Aslında haberdeki alıntıya bakınca konu sadece Pardus 2011'i ilgilendiriyor gibi. Ama öte yandan son paragrafta kafa karıştırıyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı? kelebek sanırım sen bu mail grubuna üyesindir? Pardus ile geliştirmeler yaptığını biliyorum.

4
Hayat, Evren ve Her Şey / Java Forever Trailer
« : 26 Haz 2010, 20:46:25 Cts »
http://www.youtube.com/watch?v=A1zySeNpW20

Javazone tarafından yapılmış bir video. Açık kaynak severlerin, platform bağımsızlığını sevenlerin hoşuna gider diye düşündüm. Video youtube de ancak tahminim çoğunuz bir şekilde girebiliyorsunuzdur. İyi seyirler.

5
Merhaba,

Dönem projesi olarak Java Servlet, JSP, JavaScript ve CSS kullanarak Internet Explorer ve Mozilla Firefox ta sorunsuz çalışan bir sistem yazmamız gerekiyor. Sistem neredeyse bitti ancak IE ile bir CSS sorunu yaşıyorum. Firefox ta ve IE8 Uyumluluk Modunda sorunsuz görüntülenen sayfayı, IE 8 normal modu ile görüntülemeye çalışınca kaymalar yaşıyorum. Bu durum alacağım notu ciddi ölçüde etkileyebilir bu konuda fikri olan var mı? Kısaca CSS yapısında bahsedeyim 5 farklı <div> var.
1- Container : bütün div leri kapsayan
2- header
3- menu
4- main
5- footer

Kaymayı yapan div main adındaki menu nun sağ yanında görünmesi gerekirken altında görünüyor. Menu ve main CSS lerini aşağıya kopyalıyorum.
Kod: [Seç]
#menu{
width: 150px;
float: left;
margin-right: 50px;
}

#main{
width: 600px;
min-height: 450px;
float: none;
}

6
Deneme Alanı / TAŞINDI: Web Tasarım
« : 10 Haz 2010, 15:49:08 Prş »

7
Hayat, Evren ve Her Şey / Google a kısmi erişim yasağı
« : 04 Haz 2010, 15:15:55 Cum »
3 Haziran itibariyle yeni uygulanan yasaklarla Google ın bazı servislerine erişim imkansız hale gelirken, Analytics veya Google Search özelliklerini kullanan bazı internet sitelerine erişim yavaşlarken, Google Toolbar kullanan internet kullanıcılarının internete erişimleri de yavaşladı.

Teşekkürler Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı - İnternet Daire Başkanlığı

8
Diğer Programlama Dilleri / Java Switch String İlişkisi
« : 17 May 2010, 16:49:44 Pzt »
Evet,

Soru basit. Elimde on kadar buton var belki biraz daha fazla. Hepsinin actionCommand değeri de ayrı. Bunları kullanmak için actionPerformed metodu içinde switch kullanmak istedim ancak switch in sadece integer veya enum tipi sabitlerle kullanılabileceği konusunda uyarı alıyorum.

Sorunu if-else merdiveni kullanarak çözebilirim ama o derece uzatmak da istemiyorum. Önerisi olan var mı?

9
Linux ve diğer Unix türevleri / Ubuntu 10.04 LTS
« : 12 May 2010, 22:05:23 Çrş »
Bugün Compiler ve Operating Systems derslerinin projelerini yapmak üzere Ubuntu 10.04 yükledim. Cidden dedikleri kadar görünüşte Mac tarzına kaymaya başlamış. Pencerelerin kapatma, aşağı saklama vs. gibi butonlarının solda olması ilk başta biraz sorun oldu benim için. İngiliz arabasına binmek gibiydi =)

Ama asıl konu bu değil aslında bahsetmek istediğim rastgele bulduğum Laby adında bir mantık oyunu. Oyunun amacı programlama öğretmek. Bir labirentin içindeki karıncayı engellere takılmadan C ya da pyhton kodu yazarak yönlendirmemiz gerekiyor. Ve bölümler ilerledikçe döngüleri, fonksiyonları kullandırmayı amaçlıyor.

Merhaba Dünya düzeyinde program yazmış biri için öğrenme amacı olabilir. Ben ise değişken engelli labirentleri mantık problemi gibi çözme kısmını sevdim. Ancak insan keşke daha çok bölüm olsaydı demeden edemiyor. Sadece 12 labirent gibi bir şey var ve ilk labirentler deneyimli programcılar için çok kolay. 1-2 dakika filan alıyor.

Yine de bu oyunu python döngü ve kontrol ifadelerini denemek için kullanacağım. Size de bir göz atmanızı öneririm.

10
Diğer Programlama Dilleri / [Java] Fibonacci sayıları
« : 09 Nis 2010, 12:57:57 Cum »
Az önce can sıkıntısından yazdığım fibonacci sayılarını bulan Java kodlarını paylaşıyorum. i değişkenine verdiğiniz değere göre istediğiniz fibonacci sayısını bulabilirsiniz.
Kod: [Seç]
import java.math.*;

public class Main {

public static void main(String[] args) {
BigInteger n1 = new BigInteger("1");
BigInteger n2 = new BigInteger("1");
BigInteger fib = new BigInteger("1");

for(int i = 0; i <10; i++){
fib = n1.add(n2);
n1 = n2;
n2 = fib;
System.out.println(fib);
}

}

}

11
SQL ve Veritabanı Yönetimi / SQL ve Veritabanı Yönetimi
« : 08 Nis 2010, 22:57:52 Prş »
Merhaba,

Forumun gun gectikce buyumesini göz önünde bulundurarak Programlama bölümüne yeni alt bölümler ekleyerek daha düzenli bir forum icin adim atmis bulnuyoruz. Bundan sonra SQL dili ve veritabanlari ile ilgili sorularinizi bu bölüm altinda paylasmaniz, forumun düzenli kalmasi acisindan gereklidir.

Yardiminiz ve anlayisiniz icin tesekkürler.

Ases

12
Diğer Programlama Dilleri / Diğer Programlama Dilleri
« : 08 Nis 2010, 22:56:46 Prş »
Merhaba,

Forumun gun gectikce buyumesini göz önünde bulundurarak Programlama bölümüne yeni alt bölümler ekleyerek daha düzenli bir forum icin adim atmis bulnuyoruz. Bundan sonra C dili disindaki programlama dilleri ile ilgili sorularinizi bu bölüm altinda paylasmaniz, forumun düzenli kalmasi acisindan gereklidir.

Yardiminiz ve anlayisiniz icin tesekkürler.

Ases

13
C Programlama Dili / C Programlama Dili
« : 08 Nis 2010, 22:55:51 Prş »
Merhaba,

Forumun gun gectikce buyumesini göz önünde bulundurarak Programlama bölümüne yeni alt bölümler ekleyerek daha düzenli bir forum icin adim atmis bulnuyoruz. Bundan sonra C dili ile ilgili sorularinizi bu bölüm altinda paylasmaniz, forumun düzenli kalmasi acisindan gereklidir.

Yardiminiz ve anlayisiniz icin tesekkürler.

Ases

14
SQL ve Veritabanı Yönetimi / MySQL Veritabanı boyutları
« : 04 Nis 2010, 05:03:46 Paz »
Elimdeki bir proje için link/sayfa başlığı bilgilerini bir MySQL veritabanında tutmak istiyorum. Ancak şu anda tahmini hesapladığım veritabanı boyutu 2-2,5 GB.

Bu boyutta bir veritabanı ile php aracılığıyla bağlantı kurup bir web sitesinin alt yapısında kullanmak ne derece performanslı olur? Arama için nasıl optimize edilebilir? gibi konularda düşünceliyim şu sıralar.

Yardımcı olabilecek, fikir paylaşabilecek, önerilerde bulunabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

15
Linux ve diğer Unix türevleri / VBox Mouse sorunu
« : 30 Mar 2010, 16:17:40 Sal »
Virtual Box üzerinde kurulu Ubuntu 8.04 ile zaman zaman mouseu kullanmakta sorun yaşıyorum. Sanki ekran bitmiş gibi mouse belli bir sınırı geçmiyor. Ancak bu sınırda sabit değil her seferinde farklı bir yerde yapabiliyor bunu sağda, solda, aşağıda, yukarıda ve kenarlara farklı uzaklıkta oluyor her seferinde. Mouse u ekranın diğer ucuna götürüp hızlı bir şekilde sınırın olduğu yere getirince ise sınırı geçebiliyorum. Sanki camdan bir sınır var da onu kırarmış gibi yani. Ancak can sıkıcı olabiliyor zaman zaman. Benzer problem yaşayan varsa ve çözdüyse çözümü dinlemekten memnuniyet duyarım.

Sayfa: [1] 2 3 ... 5