İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Çağatay ÇEBİ

Sayfa: [1] 2 3 ... 5
1
Site Üzerine... / Erişim Problemleriyle İlgili
« : 25 Oca 2015, 20:54:34 Paz »
Selamlar arkadaşlar,

Site neredeyse 10 yaşına basıyor. İlk açıldığı zamanları hatırlıyorum; günde 30 kişi girse iyi bir rakam diyordum. Sonra yüzlere çıktı, yüzler binlere dönüştü. Bir programlama sitesi için fena rakamlar değil.

Siteyi kurduğumda, en büyük hedefim insanlara bir beklenti olmadan bilgi sunabilmekti. Reklam veya sponsorluk gibi şeylere bu yüzden girmedim. Yalnız zaman içinde hosting masrafları arttı. Bu nedenle hosting firmamı değiştirip, daha hesaplı olmakla birlikte, daha çok imkan sunan bir başka firmaya (iPage) geçtim.

Geçiş yaptığım tarihten bu yana, erişimle ilgili sıkıntılar çıktığını gördüm. Sorunun nedenini birçok yazışma sonunda buldum. 31.03.2011 tarihinde, Adana 5. Sulh Ceza Mahkemesi, 2011/762 D. iş karar numarasıyla bir karar veriyor. Anladığım kadarıyla LigTV'nin yayınlarını kaçak olarak gösteren liqtr.com adlı bir siteyi yasaklıyorlar. Yalnız yasaklamayı yaparken, isim bazlı değil, IP bazlı yasaklansın kararı çıkıyor. Bu kararla birlikte, iPage.com'un host ettiği bütün siteler yasaklanmış oluyor.

iPage.com, dünyanın en büyük hosting şirketlerinden bir tanesi... Yaklaşık 1 milyon websayfası, iPage firması tarafından host ediliyor. Bu kararı neye benzetebiliriz? Büyük bir işhanında, yüzlerce kiracı var. Bu kiracılardan birine kapatma cezası geliyor. Sadece o kişiye ceza verilmesi gerekirken, bütün han kapatılıyor. Dava konusuyla hiçbir alakası olmayan bir sürü insan böylece zarar görüyor.

BTK ve TTnet ile ayrı ayrı temasa geçtim. Mahkeme kararı olduğu için bir şey yapamayacaklarını, bu engelleme kararını kendilerinin değil, mahkemenin verdiğini söylediler. TTNet'in önerisi, farklı bir hosting firması kullanmam yönünde oldu. Çalışanları gerçekten cin  8)

Bundan sonra ne yapabileceğim konusunu değerlendiriyorum. Mahkeme kararıyla ilgili düzeltme isteyebilir miyim, hukuksal olarak ne gibi alternatiflerim var, bunları anlamaya çalışıyorum. O zamana kadar siteyi takip edenlerden bir ricam var. Lütfen DNS adreslerinizi aşağıdaki gibi değiştirin ve hatta çevrenizdeki kişileri de bu yönde bilgilendirin. Bu sayede, web sitesine sorunsuzca erişebebileceksiniz.

Kod: [Seç]
# OpenDNS
208.67.222.222
208.67.220.220
# Google DNS
8.8.8.8
8.8.4.4

Desteğiniz için teşekkürler,
Çağatay

2
Hayat, Evren ve Her Şey / Kitap Bağışı - II
« : 29 Tem 2014, 22:42:40 Sal »
Merhaba arkadaşlar,

Geçen sene bu zamanlar, Kitap Bağışı diye bir konu açmış ve 20 adet kitabı isteyenlere göndermiştim. Senelik kütüphane temizliği zamanımız tekrar geldi.

Aşağıdaki kitapları isteyen kimselere göndermek istiyorum. Kargo size ait olacak şekilde, seçeceğiniz kitapları 1 hafta içinde yollayabilirim. Yalnız daha çok kişiye faydamız olsun; bütün kitaplar tek kişide toplanmasın diye kişi başı 3 kitapla istekleri sınırlandıralım... Dönüşlerinizi bekliyorum. :type:

 • Adrian BERRY - Sonsuzluğun Kıyıları (Tübitak) - (B.Karakus)
 • Albert EINSTEIN - İzafiyet Teorisi - (E.B. Köksalan)
 • Martha W. LEAR - Gözlüğümü Nerede Bıraktım? - (A.Elipek)
 • Richard LEWONTH - Üçlü Sarmal (Tübitak) - (B.Karakus)
 • Stephen HAWKING - Kara Delikler ve Bebek Evrenler (Sarman Yayınları) - (N. Demir)
 • John LYOD & John MITHINSON - Cahillikler Kitabı (NTV Yayınları) - (Ö.F. Demiray)
 • Robert OSSERMAN - Evrenin Şiiri (Tübitak) - (B.Karakus)
 • Aydın ILGAZ - SINIF'ın Efsanesi - (A.Elipek)
 • Paulo COELHO - Veronika Ölmek İstiyor
 • Malcolm BARBER - Tapınak Şövalyelerinin Tarihi (KABALCI) - (E.B.Köksalan)
 • J.R.R. Tolkien - Yüzüklerin Efendisi III.Kitap: Kralın Dönüşü (Metis)
 • Doğan YURDAKUL - ABİ, Dündar Kılıç ve Kabadayılık Efsanesi
 • Uğur MUMCU - Papa, Mafya, Ağaca - (E.B. Köksalan)
 • Mehmet Akif ERSOY - Safahat - (Ö.F. Demiray)
 • Metin ÜSTÜNDAĞ - Üniversitelinin Çırpınışı

Hepinize iyi bayramlar. :friendship:
Çağatay

3
Site Üzerine... / Gönüllüler için konular
« : 20 Eki 2013, 01:26:37 Paz »
Arkadaşlar merhaba,

İçeriği sizin de katkılarınızla genişletmek istiyorum. Bunun için sitenin girişinde yıllardır tuttuğum bir duyuru var. Yardım aranıyor bağlantısından da göreceğiniz gibi yazarlar ve çevirmenler olmak üzere iki temel destek grubuna ihtiyaç duyuyoruz.

İlân dediğim gibi yıllardır duruyor ve yıllardır da belki bu konuyla ilgili yüzlerce e-mail almışımdır. Ancak maalesef bu sistem büyük oranda işe yaramıyor. Önce gönüllü arkadaştan bir e-mail alıyorum ve her türlü desteğe açık olduğunu belirtiyor. Bu iyi niyete karşı, ben de birkaç alternatif öneriyorum. Yalnız ya benim önerdiklerim uygun gelmiyor ya da yardımcı olmak isteyen arkadaş vakit ayıramıyor.

Şimdi bu sistemi biraz değiştirmek istiyorum. Daha önce iki gruptan kişiye ihtiyaç duyduğumu yazmıştım. Şimdiyse ihtiyaç duyduğum grup sayısını üçe yükseltmemin doğru olduğunu düşünüyorum. İlk grup kendine ait özgün konularda yazılar yazacak; ikinci grup çeviri yapacak; üçüncü grupsa yazılacak veya çevrilecek konularda önerilerde bulunacak.

Sizlerden ricam şudur:
 • Yazılmasını istediğiniz konuları lütfen bu post'a yazın. Hatta konuyla ilgili benzer yazılar varsa, dipnot olarak bunları da düşün.
 • Çevrilmesini istediğiniz bir konu varsa, lütfen linkiyle beraber bunu belirtin. Yalnız verilecek yazıların, çevrilip, bizim sitemizde yayınlanabilir olması lâzım. İzinsiz bir süreç yapamayız.
 • Yazı yazmak istediğiniz size ait bir konu varsa, lütfen direkt olarak yazıp gönderin. Eğer konu bulmak ile ilgili sıkıntınız varsa, forumda önerilen konuları yazabilirsiniz.
 • Çevirme konusunda kendinize güveniyorsanız ve çevirmek istediğiniz uygun bir içerik varsa, direkt işe koyulabilirsiniz. Konu/yazı bulmak yine sorunsa, forum içersindeki konulardan başlayabilirsiniz.
 • Sistemin sağlıklı işlemesi için, bir konuyu/çeviriyi seçtiğinizde, bununla ilgili bir 'post' göndermeniz önemli olacaktır. Bu sayede aynı makaleyle uğraşıp, gereksiz efor sarfeden kişilerin önüne geçmiş oluruz.

Sevgili arkadaşlarım, zengin bir içeriğin, hem size hem başkalarına yararı dokunur. İçerik zenginleşip-genişledikçe bu hepimizin ortak başarısı olacaktır.

Şimdiden teşekkürler,
Çağatay

4
Hayat, Evren ve Her Şey / Kitap Bağışı
« : 13 Tem 2013, 10:49:38 Cts »
  Merhaba arkadaşlar,

  Kütüphanemi biraz boşaltmam gerekiyordu ve verilecek bazı kitaplar çıktı. Aşağıdaki kitapları isteyen kimselere göndermek istiyorum. Kargo size ait olacak şekilde, seçeceğiniz kitapları 1 hafta içinde yollayabilirim. Yalnız daha çok kişiye faydamız olsun; bütün kitaplar tek kişide toplanmasın diye bir limit koyalım: Kişi başı 3 kitapla istekleri sınırlandıralım... Dönüşlerinizi bekliyorum. :type:

  • Robert Slater - Microsoft'un yeniden doğuşu (M.Yavuz) ==> Kargoya verildi
  • David A. Vise - Google Hikayesi (M.Yavuz)  ==> Kargoya verildi
  • Liz Behmoars - Mazhar Osman: Kapalı Kutudaki Fırtına (kodmanyagha) ==> Kargoya verildi
  • Sunz Tzu - Savaş Sanatı (kodmanyagha) ==> Kargoya verildi
  • Mehmet Şanlı - PHP ile web programcılığı (A.Elipek)  ==> Kargoya verildi 
  • Mustafa Başer - Python (dvey)  ==> Kargoya verildi
  • Zafer Demirkol - ASP.NET (A.Elipek)  ==> Kargoya verildi
  • Özgür Hocaoğlu- Visual Basic.NET[ (F.Sönmez)
  • Numak Pekgöz - JavaScript (M.Yavuz)  ==> Kargoya verildi
  • Murat Yıldırımoğlu - TCP/IP Internetin Evrensel Dili (kelebek)  ==> Kargoya verildi
  • İhsan Karagülle ve Zeydin Pala - Visual Basic 6.0 Pro (hellfiredman)
  • Derleme - Internet Kullanım Klavuzu (A.Elipek)  ==> Kargoya verildi
  • M.Ali Vardar - GTK+/GNOME Programlama (dvey)  ==> Kargoya verildi
  • David Taylor - Şeffaf Lider (F.Sönmez)
  • Kevin Mitnick - Aldatma Sanatı (kelebek)  ==> Kargoya verildi
  • Saygı Öztürk - 5-6-2 Tamam Reis (F.Sönmez)
  • Zafer Yayınları - ÖSS Fizik
  • Soner Yalçın - Efendi (İ.Bilge) ==> Kargoya verild i
  • Kelley Armstrong - Bit Pazarı Büyüleri (İ.Bilge) ==> Kargoya verildi
  • Sven Hassel - Cephe Arkadaşları (kodmanyagha) ==> Kargoya verildi

  Çağatay

5
Hayat, Evren ve Her Şey / GEO: Sana dünyayı anlatır
« : 10 Şub 2013, 00:50:18 Paz »
Yıllar yıllar önce, Balmumcu'da çalışıyordum. Evime otobüsle E-5 üzerinden dönmek daha kısa sürse de, Beşiktaş'tan Sirkeci'ye gidip, oradan da trenle eve dönmeyi zaman zaman tercih ediyordum. Tren-tramvay-metro... Yeterki raylı olsun. :D

Sirkeci tren garında bir akşam vakti GEO diye yeşil kapaklı bir dergi gördüm. Derginin ilk sayısıydı ve tanıtım fiyatı olsun diye 2.5 liraya satılıyordu. Elimde yük olsun istemedim; sonra alırım diye geçiştirdiğimi hatırlıyorum. Maalesef sonra alma şansım olmadı. Birkaç gün sonra baktığımda yeni sayı gelmişti ve ben ilk sayıyı böylece kaçırmıştım.

GEO'yu ikinci sayısından başlayıp, hiç sektirmeden ay ay takip ettim. Hatta öyle ki, askere gittiğimde bile tek sayı kaçırmadım. Fotoğrafları, konuları, yaklaşım tarzı... Enfes bir dergiydi. Bu kadar mükemmel olmasına rağmen, yayınları bir defa iki aylığına sekteye uğradı. Sonra devam ettiler. Ancak bu sefer daha büyük bir olay oldu ve 2011 yılının başında dergi tamamen kapandı. Çok üzüldüm.

Geo dergisi ilk defa Kasım 2005 tarihinde çıkıp, Ocak 2011'de macerasını noktaladı. Ancak... perde 2013 Mart ayında tekrar açılıyormuş. Popular Science Şubat 2013 sayısına bakarken, derginin Mart ayında tekrar yayımlanmaya başlanacağını gördüm. Sevinçten havalara uçtum.

Bu dergiyi alın, aldırın. Size dünyayı anlatsın...
Çağatay


NOT: Bu arada burun kıvırdığım ilk sayıyı, elde etmem 3 yıl ve hâyli araştırmaya mâl oldu.Neşriyat serisinin yeni üyelerini sabırsızlıkla bekliyorum :)

6
Merhaba,

2003 yılında ilk defa Linux'la ilgilenmeye başladım. 2004-2005 dönemindeyse Windows ve Linux'u aynı makine üzerinde dualboot olarak kullandım. Bir süre sonra ağırlıklı olarak Linux kullandığımı gördüm ve Windows'a olan ihtiyacımın neredeyse hiç kalmadığını farkettim. 2006 ile birlikte, artık Windows ile işim kalmamıştı; tek başına Linux kullanıyordum. Windows'u bırakıp, Linux'a geçmem neredeyse 3 yıl sürmüş. Gereğinden uzun bir zaman...

Linux'a ilk geçtiğimde, en çok bocaladığım konu, uygulamaların kurulması olmuştu. Bir uygulama kuracağınız zaman kaynak koddan derlemeniz ya da hazır paketleri kullanmanız gerekiyordu. Kaynak kodları derlemek zahmetliydi. Hazır paketleriyse synaptic vb. bir uygulama ile kuruyorduk. Windows tarafındaki alışkanlıklarım nedeniyle, bu yapı tuhaf gelmişti. Normalde ihtiyacım olan programı üreticinin sitesinden indirip, kullanırdım. Linux içinse, Synaptic üzerinden istediğimiz programı yazıp, kuruyordum. Bu sistem her ne kadar basit olsa da, alışmam hâyli uzun sürdü.

2009 yılıyla beraber IT trendleri ilginç bir noktaya kaydı. Hemen her büyük üretici kendi yazılım marketini kurmaya başladı. Google Play, Apple Store, vs... En ilginciyse, Windows 8 ile birlikte oldu. Artık Windows 8 içersinde de bir market yazılımı var. Tıpkı diğerleri gibi aradığınız uygulamayı yazıp, kuruyorsunuz. Linux'un yıllar önce yaptığını, dev firmalar 10 yıl sonra yapmayı akıl etti. Tabii Linux'tan alınan esinlenmeler, sadece bununla kalmadı.

3-4 ay evvel Solaris 11 lansmanına gitmiştim. Yeni sürümle birlikte, paket yönetim sistemi debian ile birebir aynı olmuş. Debian'ın 10 seneden fazladır kullandığı paket yönetim sistemi, ancak 2012'de Solaris'e uyarlanabilmiş. Bu durumu görünce gerçekten şaşırdım. Linux'ta yıllardır kullandığımız özellikler, Solaris'te sanki büyük bir ilerlemeymiş gibi anlatılıyordu. Gerçekten ilginç bir deneyimdi :)

Artık şundan eminim, Linux üzerindeki gelişmeleri-trendleri yakından takip ederseniz, bir süre sonra diğer platformlarda da benzer uygulamarın olduğunu göreceksiniz. Basit örnekler vereyim:
- Masaüstü konusunda, özellikle Ubuntu radikal adımlar attı ve Unity kurdu. Ha keza Gnome3 için de radikal bir arayüz değişimi geldi. Her ikisinin de ortak noktası, Netbook ya da tablet cihazlarda kullanmaya çok uygun olmasıydı. Windows 8'e bakıyoruz; tamamen tablet için yapılmış.
- Solaris'in paket yönetim sisteminin çalışma mantığı, Linux ile birebir aynı.
- Ubuntu yaklaşık 2 yıldır, işletim sistemini kullanan herkese Cloud hizmeti veriyor. Diğer firmalarsa 2012 yılını Cloud'un lansmanı olarak seçti.
- Bütün büyük üreticiler, kendi platformları için 'yazılım market'i kurmaya başladılar. Linux (özellikle Debian tabanlı dağıtımlar), bunu yıllardır yapıyordu.

Özetle, Linux'ta geldiğimiz noktalar sayesinde, geleceğe dair tutarlı kestirimler yapabiliriz. Ubuntu ve Canonical çalışmalarına baktığımda, çok kısa bir gelecekte, bütün son kullanıcı işletim sistemlerinin tepeden tırnağa Cloud'a entegre olacağını görüyorum. Örneğin müzikleriniz için, kendi sabit diskinizi değil, size atanmış alanı kullanabileceksiniz.

Bol Linux'lu günler diliyorum. :)


7
Linux ve diğer Unix türevleri / Ubuntu 11.10 + Gnome 3
« : 29 Eki 2011, 16:27:39 Cts »
Merhaba,

Ubuntu 11.04'te maalesef karşıma çok sorun çıkmıştı ve beğenmemiştim. Dün 11.10'a geçtim. Yalnız standart arayüzü olan Unity'i kullanmak yerine, direkt Gnome 3'ü yükledim. Çok memnun kaldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle gnome3 farklı bir deneyim sağlıyor. Windows ya da MacOS X dışında bir şeyler kullandığınızı gerçekten hissediyorsunuz.

8
Linux ve diğer Unix türevleri / Ubuntu 11.04
« : 10 Tem 2011, 20:23:33 Paz »
Çok eski bilgisayarımın üzerinde Ubuntu 8.04 vardı ve gayet memnundum. Sürüm eski olmasına rağmen, her işimi görebilmek açısından yeterliydi. Fakat geçen gün Ubuntu one hizmetini bu bilgisayarda da kullanmak maksadıyla güncelleme kararı verdim. Bundan sonrası 'talihsiz serüvenler dizisi' gibi geçti.

8.04'ten 10.04'e upgrade yarıda kesildi ve işletim sistemi hiç açılmadı. 11.04 kurulum CD'lerini çok eski ve tozlu DVD-Rom okuyamadı. 11.04 kuruldu ve makine Unity arayüzünü 3D kaldırmadı vs... Baktım olacak gibi değil; elimde hazır olan 10.04 sürümünü kullanmaya karar verdim. 10.04 kuruldu ama hâlâ konfigürasyonuyla uğraşıyorum. Altın kuralımı çiğnedim: "If ain't broken, don't fix it"

Bir tam günümü, 3 DVD'yi ve kurulu olan düzenimi boşuna kaybettiğimi söyleyebilirim. 11.04 bir hâyâl kırıklığı olmuş. Basit ve eski makinelerde performans sıkıntısı mutlaka yaşatıyor. Unity veya alternatifi olan Gnome 3 oldukça kullanışsız. Sizlerin deneyimleri nasıl, bu yeni sürümü deneyen var mı?9
Site Üzerine... / Forum sürümünü güncelleme
« : 19 Haz 2011, 00:30:43 Paz »
Merhaba

Uzunca bir süredir bot saldırılarıyla mücadele ediyoruz. Bazen bir günde yüzlerce reklam amaçlı kullanıcı üye oluyor ve bunlardan bir iki tanesi spam mesajlar gönderebiliyor. Kullandığımız forum yazılımı SMF (Simple Machines Forum) ve spam saldırılarına karşı çok güçlü olduğunu söyleyemem. Neler yapabileceğimizi araştırırken, Google destekli reCaptcha uygulamasının SMF için destek verdiğini gördüm. Aynı zamanda SMF'nin 2.0 sürümünün artık offical olarak kullanıldığını ve spam bot'larına karşı daha güvenli olduğunu da öğrendim. Bu nedenlerle biraz ani bir kararla 2.0 sürümüne geçme kararı aldım.

Kullanıcılar, parolalar, mesajlar ve diğer hemen her şey düzgün bir şekilde yeni sürüme aktarıldı ve tema düzenlemeleri yapıldı. Sanıyorum sağlıklı bir geçiş oldu ve karşınıza pek bir problem çıkmayacaktır. Ancak sizlerden ricam, eskiden yapabildiğiniz ancak şimdi yapamadığınız özellikler varsa, lütfen bana bildirin. Daha da önemlisi yeni üye olan arkadaşlar, üye olurken karşılarına bir sıkıntı çıktı mı, çıkmadı bana bilgi verirlerse çok sevinirim. Zamanı olan kullanıcılar geçici bir iki kullanıcı da yaratıp, bilgi verirse gene makbule geçer.

Yine sürüm hayırlı olsun.
Çağatay


10
Hayat, Evren ve Her Şey / Internet Sansürü Tam Gaz
« : 22 Nis 2011, 22:23:56 Cum »
Bundan tam üç yıl önce İnternet'e sansür değil, sürat gerek! diye bir konu açmıştım. Maalesef sürat yerine sansür geldi.

22.Ağustos.2011,Pazartesi Türk Internet'i için kara bir milâd olacak. Çünkü artık sadece devletin uygun gördüğü sitelere gireceğiz. Hangi ISP'yi (TTnet, SuperOnline, vs...) kullanırsanız kullanın; devlet size standart, aile ya da çocuk paketi seçimini zorunlu kılacak. Seçtiğiniz pakete göre nelerin erişilebilir olup-olmadığına devlet karar verecek. (Benzeri sansür yöntemleri, Çin Halk Cumhuriyeti'nde sert bir biçimde uygulanmaktadır.)

Daha fazla bilgiyi şu adreste bulabilirsiniz: İnternete devlet sansürü Danıştay'da!

Bu sansür uygulamasına 'güvenli Internet' gibi isimler veriliyor ama benim verebileceğim tek isim: Faşizm! (Vatandaşa seçim hakkı bırakmadan, onun adına karar verilmesine daha kibar bir isim bulamıyorum.)

Demokrasilerde ifade özgürlüğü olsa da içinde bulunduğumuz 'ileri demokrasi'de böyle bir hakkımız maalesef yok. O yüzden sizden şunu rica ediyorum; bu haberleri iyice okuyun ve değerlendirin. Ama buraya veya Internet'te bir başka yere yorum yazmayın. Çünkü her şey kayıt altına alınıyor ve 'ileri demokrasi'de başımıza neler geleceği belirsiz. Herkese bol bol sabır dilemek dışında elden bir şey gelmiyor.  :sad:

14
Arkadaşlar merhaba,

Önümüzdeki haftasonu Bilgi Üniversitesi'nde bir sunum yapacağım. Sunum yapacağım kitle Linux'a yabancı olanlar. Konu başlığı da: "Bilmeyenlere Linux"

Benim yapacağım konuşma dışında, daha bir sürü seminer olacak. Çok büyük ve saygıdeğer isimler de panellere katılıyor. Daha fazla bilgiyi http://inet-tr.org.tr/inetconf14/ adresinde bulabilirsiniz.

Bu çapta bir organizasyonu kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Çağatay

15
Hayat, Evren ve Her Şey / Büyük birader seni izliyor
« : 30 Kas 2009, 01:12:57 Pzt »
Malumunuz telekulak skandalı patladı ve bir baktık ki, bütün üst düzey yargıçlar dinleniyormuş. Kıyamet koptu! Bunun ortaya çıkmasını sağlayan Hakim Osman Kaçmaz ve YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, adalet bakanlığı tarafından Ergenekoncu olmakla suçlandı ve meslekten ihraç ile beraber 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya...

Dinlemelerden sorumlu Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, başbakan da dinlendi kimse ona tepki koymuyor diye bir savunma yaptı. Yetmedi başbakan ve bazı bakanlar da dinlendiklerini söyleyip, mağdur olduklarını ifade ettiler. Yandaş diye anılan medya gruplarında insanların özel konuşmaları çarşaf çarşarf yayınlanırken tepki duymayan kabine, olayların büyümesi üzerine önlem alacağını açıkladı. Artık dinleme işi daha denetimli olacakmış... göreceğiz.

Bugün Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer'in bazı açıklamaları oldu. Buna göre Türkiye Google'a rakip bir arama motoru yapacak ve doğan her Türk vatandaşına bir e-posta adresi verilecekmiş. Güzel mi? Hayır, hiç değil!

Yukarıda telekulak skandalını anlatmamın bir nedeni vardı; kurumlar her zaman doğru kararlar vermeyebilir. Ya da siyasi otoriteye boyun eğebilir. Düşünün Google yerine zorunlu olarak bir başka arama motoru kullanmanız isteniyor; bu imkansız bir şey midir, yoksa olası mı? Ben çok olası görüyorum.

YouTube erişimi kesildikten sonra, Ak Parti Tube'in çıkması pek tesadüf değil. Ak Arama diye bir arama motoru yapılıp akabinde Google'i yasaklamak zor mudur? Bence çok basit ve mazereti de şimdiden hazır: "Çocuk pornosu yazınca, çocuk pornosu getirdi, ahlaklımı bozuyor." Ondan sonra Ak Google ile durmak yok aramaya devam yaparız :)

Mail adresi konusuna gelelim; bir kamu kuruluşunun her türlü yetkisinin olduğu, açıp okuyabildiği, gözetleyebildiği bir mail adresine güvenebilir misiniz? Kimse kusura bakmasın ama ben güvenemiyorum.

Bir de işin ekonomik boyutu var. Devlet neden böyle bir yatırım yapar? Tamamen ücretsiz ve çok kaliteli bu kadar e-mail sunucusu varken, 70 milyon insana 10GB'lık posta alanı verilmesi mantıklı mıdır? Bunun parası benden (daha doğrusu verdiğim vergilerden) çıkacağından bu durum hoşuma gitmiyor. Bir taraftan devlet hantal, o yüzden her şeyi özelleştirelim diyip, öbür taraftan devletin e-mail işine girmesine yeşil ışık yakanları tutarsız buluyorum.

İyiye gitmiyoruz... Hem de hiç iyiye gitmiyoruz.  :sad:

Sayfa: [1] 2 3 ... 5