İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - kelebek

Sayfa: [1] 2 3 ... 52
1
Hayat, Evren ve Her Şey / Ynt: Kitap Bağışı
« : 13 Tem 2013, 10:59:49 Cts »
10. Murat Yıldırımoğlu - TCP/IP Internetin Evrensel Dili
15. Kevin Mitnick - Aldatma Sanatı

Bu kitapları ben alabilirim :)

2
Hemen hemen kodun yarısını yazmışsın. Biraz araştırmayla gerisini de yazabilirsin.

3
using std:cin; yerine using std::cin; yazmalısın. bu şekilde kod çalışmaya başlar.

y değişkenine ilk değerini atamadığın için, işlemin sonucu saçma bir değer çıkar.

4
İyi güzel yardım ederiz de, kodu görmeden nasıl yardım etmemizi bekliyorsun.

Az biraz ingilizceyle hata satırlarının ne demek olduğunu anlayabilirsin. Hataya ve ilgili satıra bakıp hatanın ne olduğunu bulabilirsin.

5
C Programlama Dili / Ynt: Yardım lütfen
« : 05 Eyl 2012, 16:48:30 Çrş »
-7.71085e-16 bende çıkan değer bu. Buda -7.71085 x 10^-16 (10 üzeri - 16) demek.

-0.000000000000000771085 yazmak yerine o şekilde ifade ediyor.

6
C Programlama Dili / Ynt: Yardım lütfen
« : 04 Eyl 2012, 11:04:56 Sal »
aslında problem yok, kod doğru çalışıyor. Sonucun 0 olması gerektiğini düşünüyorsun ama sonuç 0'a çok yakın ama 0 olmayan bir değer. Senin o gördüğün değer aslında çok ufak bir sayı.

8
Bilgisayar Problemleri / Ynt: NE KADAR KOTA YER
« : 03 Eyl 2012, 00:15:15 Pzt »
Çoğu site belli aralıklarla kendini yeniler, bu nedenle site açık kaldıkça veri indirmiş olur. Fakat resim, css, js gibi dosyalar ön belleğe alındığı için tekrardan indirilmez.
Sayfayı yenilediğin zaman html kodu yeniden çekilir, bu nedenle içerik kotaya etki eder, ama yukarda söylediğim gibi bazı dosyalar ön belleğe alınır.
Video arama elbette veri indirmeye neden olur. (Yukarda yazdıklarım bu soruna da cevap oluyor). Videoyu durdurman bir anlam ifade etmez, videoyu göstermek için önceden indirilmiş oluyor, zaten videonun altında nekadarını indirdiğin belli oluyor. İnen kısmı izleyip izlememen bir anlam ifade etmiyor.
Arka planda çalışan ve interneti kullanan servisler varsa kotaya etki eder, örneğin açık bir mail istemci belli aralıklarla sunucuyu kontrol eder, güncelleme servisleri aynı şekilde kontrol yapıp, varsa güncelleme indirebilir.

Bilgisayarın kapalı bile olsa modemin veri indirmesi yapabilir (otomatik saat güncelleme, uzaktan kontrol arayüzüne ulaşma, port taramaları) ama bunlar aylık en fazla 1MB boyutunda olur diye tahmin ediyorum.

9
C Programlama Dili / Ynt: C Dili Yön Tuşları
« : 31 Ağu 2012, 16:31:35 Cum »
Yön tuşları ascii tablosunda yer almadığı için bu şekilde yön tuşlarını algılayabileceğini sanmıyorum. Terminal ekranını kontrol edebilmek için yazılmış kütüphaneler var onları kullanabilirsin.

Linux (ve diğer unixler için) ncurses kütüphanesi var, windows içinde buna benzer bir şeyler olmalı.

10
C Programlama Dili / Ynt: iki çift lafım var :)
« : 29 Ağu 2012, 19:20:06 Çrş »
Program yazmak aslında roman yazmaya benzer, dili biliyorsan iyi bir kurgu, yetenek ve hayal gücüyle herşeyi yapabilirsin. Programlama yaparken daha avantajlısın, senin için birçok şey daha önceden hazırlanmıştır, sadece senin bunları bulup kullanman gerekiyor.

Sadece temel c/c++ özelliklerini kullanarak da bir oyun yazabilirsin, kendin nesneler yaratıp koşullara göre bunlara bazı işlevler atayıp istediğin gibi bir dünya yaratırsın. Tabi uçan kaçan bişi yapmak  için daha fazla şey kullanmalısın. iş klavye ve fareyi etkin kullanmaya gelince bunları yöneten aracın yani işletim sisteminin sana sunduğu imkanlarını kullanman gerekir. Üç boyutlu nesneler yaratıp bunları kullanmak istediğinde ekran kartının sana verdiği arayüzü kullanman gerekir. Bunları kullanmak için hangi kütüphaneyi nasıl kullanıldığını bilmen gerekir. Bunlarda internette bol bol var. Ama bir yemek tarifi gibi nasıl oyun yapıldığını bulman mümkün değildir. Her bir parçayı kendin bulup öğrenip kullanman gerekir.

Üç boyutlu nesneler yaratmak için sana bir ip ucu: OpenGL - Directx bunları araştır. Tabi bununlarla ilgili bulduğun belgeler muhtemelen ingilizce olacaktır. Böyle büyük kapsamlı kütüphaneleri çevirecek, her değişiminde bu çevirileri güncelleyecek gönüllü bulmak neredeyse imkansız. Bu nedenle eğer bu işi yapmak istiyorsan ingilizce öğrenmen gerekecektir.

11
C Programlama Dili / Ynt: C de faktoriyel fonksiyonu
« : 01 Haz 2012, 09:29:04 Cum »
Kıvırcık parantezlerinde hata var. Onları tekrar kontrol et.

12
Site Üzerine... / Ynt: ???????
« : 29 May 2012, 23:55:02 Sal »
silinmiş olabilir, daha önceki kullanıcı adını söylersen bakabilirim.

13
Program çalıştığı zaman değişkenlere boş bir bellek alanı ayırılır. Eğer bu değişkene bir değer ataması yapılmazsa doğal olarak o değişkenin değeri, ona ayrılan yerdeki değerdir.

14
Programlama ve Veritabanı / Ynt: Veri Yapıları
« : 17 May 2012, 09:02:31 Prş »
Öyle bir sayıyı direk toplamaya kalkarsan yanlış sonuç elde edersin. Bunun için ya hazır kütüphaneler var onları kullanacaksın, yada kendin yazacaksın.

Kendin yazarken aklıma gelen en basit yöntem, tüm sayıları ayrı ayrı dizilerde tutup, normal elle yaptığımız gibi alt alta toplama işlemi yaparak sonuç bulunabilir.

Daha temiz çözümler vardır, bunları bulmak için anahtar kelimen "Big Integer"

15
C Programlama Dili / Ynt: rand() fonks.
« : 14 May 2012, 14:06:16 Pzt »
http://www.cplusplus.com/reference/clibrary/cstdlib/rand/ rand fonksiyonunun dökümanına bakarsan her çağırıldığında sadece 1 sonuç döndürdüğünü görürsün.
Bunu kendi dizine nasıl aktaracağın sana kalmış bir iş.

Sayfa: [1] 2 3 ... 52