Özgür Yazılım Sayfaları

Genel => Bilgisayar Problemleri => Konuyu başlatan: Ases - 25 Şub 2008, 22:52:19 Pzt

Başlık: Bilgisayarda kilitlenme...
Gönderen: Ases - 25 Şub 2008, 22:52:19 Pzt
Bilgisayarım kullanma esnasında sorunsuz çalışırken bir süre boş bıraktığımda; örneğin gidip yemek yiyip geldiğimde kesinlikle hiç bir davranışıma tepki vermiyor. Yani ne mouse kıpırtısı ne NUM, CAPS ışıkları işliyor yanısıra HDD ışığı sürekli yanık konumda kalıyor. Başta bunun işlemcinin ısınması sonucu olabileceğini düşündüm ve işlemcinin üzerindeki soğutma bloğu ile fanı temizledim yanı sıra kasaya havalandırma desteği sağlayarak daha etkili soğutma yaratmaya çalıştım. Ancak buna rağmen sorunun devam etmesi ve bilgisayarla çalışırken değil de sadece bırakıp gidince bunu yapması bunun ısınma değil de başka bir sorun olduğunu düşündürüyor. Tahminim bilgisayarın kilitlendiği an, güç tasarruf moduna geçip ekranı karartması gerektiği andır. Bu sadece bir tahminden ibaret ancak şunu da kesin olarak biliyoruz ki güç tasarruf moduna henüz girmemiş oluyor çünkü ekran açık vaziyette kalıyor. Yani ya bu konuma geçmesi gerekn anda bir şeyler oluyor veya daha öncesinde bir şeyler oluyor ve başıboş kalan bilgisayar kendini tepki veremez hale sokuyor. Düşüncelerinizi bekliyorum. Kusura bakmayın çok uzattım içimi döktüm biraz :)

Biraz tatsız da olsa bu bölümün ilk konusu da benden geldi :)
Başlık: Ynt: Bilgisayarda kilitlenme...
Gönderen: Çağatay ÇEBİ - 25 Şub 2008, 23:14:13 Pzt
Kullandığınız işlemci AMD, anakart nvidia çipsetli ve ekran kartı ASUS mu? (Biraz fazla seçenekleri kısıtladım değil mi  :D )
Başlık: Ynt: Bilgisayarda kilitlenme...
Gönderen: Ases - 25 Şub 2008, 23:19:15 Pzt
İşlemci intel, ekran kartı asus olması lazım anakartın çipseti konusunda şu an bilgim yok bir bakıp haber verebilirim ben size.
Başlık: Ynt: Bilgisayarda kilitlenme...
Gönderen: Ases - 25 Şub 2008, 23:22:00 Pzt
http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/8i845ge-rz.html anakartın bütün özelliklerine buradan bakabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Bilgisayarda kilitlenme...
Gönderen: Çağatay ÇEBİ - 26 Şub 2008, 08:23:01 Sal
Benzer bir durumu Nvidia çipsetli bir anakart yüzünden yaşadık. Denemediğimiz şey kalmamıştı ama yine de çözemedik.  :( Aynı anakarttan mı diye ister istemez düşündüm.

Bu tarz hataların belli başlı nedenleri oluyor. Mesela önemli bir neden bellek (RAM). Ama kesin bir şey söylemek için kontrollü deney yapıp parça parça test etmek lâzım.

Çağatay
Başlık: Ynt: Bilgisayarda kilitlenme...
Gönderen: cemokan - 19 Mar 2008, 14:35:55 Çrş
merhaba konuya sonradan dahil oldum ama bi de hocam ekran karti driverini güncellemeyi denedinizmi ?? yapmadiysaniz bi deneyin derim.
Başlık: Ynt: Bilgisayarda kilitlenme...
Gönderen: metegokalp - 08 Nis 2008, 16:02:35 Sal
Benzer kilitlenmeyi ben de yaşamıştım. Bilgisayar tamircisi beyefendi işlemci problemli demişti. bence kontrollü denemeyi işlemci değiştirme ile başlayın.