Özgür Yazılım Sayfaları

Genel => Hayat, Evren ve Her Şey => Konuyu başlatan: nfy - 08 Eyl 2015, 03:22:35 Sal

Başlık: Ankara'da Ulaşım Üzerine Bir Şikayet
Gönderen: nfy - 08 Eyl 2015, 03:22:35 Sal
Merhabalar,
Günlerdir kafamı kurcalayan bir konudan şikayetçi olacağım sizlere. Ulaşım.

Ankara/Keçiören'de oturuyorum ve ODTÜde okuyorum. Yaklaşık 2 yıl öncesine kadar Ankara genelinde her semti dolaşan ODTÜ servislerimiz vardı. Ankara Büyükşehir Belediyesinin otobüsleri, normal hatlardan farklı olarak semt-ODTÜ arasındaki rotayı günde sadece 2 kez dolaşıyordu. Yine tarife üzerinden kart basıyorduk, otobüslerimiz de tıka basa doluyordu. Sabahları işe gidenlerin, akşamları da işten çıkanların trafiğinden büyük ölçüde kurtuluyor; tek vasıtayla evimizin yakınında bir yerlerden otobüse binip, yarım saat içinde dersimizin olduğu bölümün önünde inebiliyorduk.

2014'ün Mart ayında Kızılay-Çayyolu metrosu açıldı. Kızılay'dan, yani Ankara'nın merkez noktasından ODTÜ'ye, Bilkent Üniversitesine ve Hacettepe Üniversitesine gidebileceğimiz metro hattı hizmete girdi. ODTÜ-Kızılay arası için büyük bir kolaylık sağladı, evet. Ama EGO Otobüsleri Raylı Sisteme Entegre Oluyor (http://www.ankara.bel.tr/haberler/ego-otobusleri-rayli-sisteme-entegre-oluyor/#.Ve4doZd6bIU) başlıklı yazının sonunda da görebileceğiniz gibi, metro neden gösterilerek ODTÜ'ye giden hatlarımız iptal edildi.

Şimdi biraz hesap yapalım. Evimden ODTÜ'ye giderken izleyebileceğim yollar:

I. Evden Kızılay'a Otobüs + Kızılay'dan ODTÜ'ye Metro + ODTÜ girişinden dersin olduğunu bölüme Ring = 3 vesait
II. Evden Kızılay'a Otobüs + Kızılay'dan dersin olduğu bölüme dolmuş = 2 vesait

1.yol trafiğin en az yoğun olduğu saatlerde 1.5 saat sürüyor. Dersimizin 8.40da olduğunu düşünürsek, 2-2.5 saati bulabiliyor. Bunun yanında işe giden insanların yoğunluğu da cabası oluyor. Avantajlı yönü ucuz olması: günlük 3TL.

2.yol trafiğin en az yoğun olduğu saatlerde 45 dakikayı geçmiyor. Dersin 8.40da olduğunu düşünürsek, 1.5 saati buluyor diyebiliriz. Fakat otobüs-dolmuş arasında ücretsiz aktarma şansımız olmadığından, sadece gidiş için 3.5 lirayı gözden çıkarmamız gerekiyor. Bu da günlük 7 lira ediyor.

Ortalama bir gün düşünerek özetlemek gerekirse, 1.yolu izlediğimizde günde 4 saatimizi yola feda etmemiz gerekiyor. İkinci yolu izlediğimizde ise günlük 7 lirayı gözden çıkarmamız gerekiyor.

Ya 5 yıl içinde yaklaşık 3,200 saatini yolda gerçirmek, ya da günlük harçlığının yarısını ulaşıma harcamak. Günde yalnızca 2 kez kalkan ve trafiği çok da meşgul etmeyen semt servisleriyle pek çok öğrencinin hayatında nelerin değişebileceğini görebiliyor musunuz?
Başlık: Ynt: Ankara'da Ulaşım Üzerine Bir Şikayet
Gönderen: Çağatay ÇEBİ - 13 Eyl 2015, 12:16:52 Paz
Ankara'yı pek bilmiyorum. Ama 1.5-3 saat arasında süren yol konusu şaşırttı. Sadece İstanbul'da bizim yaşadığımızı sanıyordum.
Başlık: Ynt: Ankara'da Ulaşım Üzerine Bir Şikayet
Gönderen: özgürdern - 30 Kas 2018, 12:40:31 Cum
Ulaşımı rahat diye biliyorum ben :D